Věž na Ještědu je prohlášena za kulturní památku
(čtk, im)
V české architektuře dvacátého století asi nenajdeme jinou stavbu, která se tak silně vryla do povědomí širokého obecenstva, jako je televizní věž na hoře Ještěd u Liberce, soudí historik architektury Rostislav Švácha. Její obrázky se neustále objevují v populárních časopisech, kalendářích, ba i na krabicích od mléka. Tvar věže, podobný kosmickým korábům z ilustrací vědeckofantastických románů, inspiroval dokonce i tvary ozdobných přívěsků a likérových souprav.
Ministerstvo kultury prohlásilo v těchto dnech pozoruhodnou stavbu na Ještědu za kulturní památku. Zatímco jiné objekty čekají na prohlášení za kulturní památku až jeden rok, v případě dominanty Liberce - Ještědu - stačilo ministerstvu na rozhodnutí osm dnů.
Vedoucí oddělení ochrany ministerstva kultury Jaroslava Stöcklová to odůvodňuje výjimečností stavby, využívané současně jako televizní věž. Ještěd podle ní patří k nejlepším dobovým ukázkám architektury sledující směr humanizované techniky.
"Tvar stavby navozuje poetické asociace se světem sci-fi, zároveň však jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory. Toto spojení technicismu se smyslem pro přírodní prostředí je zcela ojedinělé v české, ale i středoevropské kultuře," uvedla Jaroslava Stöcklová.
Horský hotel Ještěd byl postaven na vrcholu stejnojmenné hory v letech 1966 až 1973. Autory projektu (1963 - 1968) byli Karel Hubáček, Zdeněk Zachař a Zdeněk Patrman, na návrhu interiéru spolupracoval Otakar Binar. Odvážný projekt získal v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
"Stavba televizního vysílače se stala symbolem své doby," píše o stavbě na Ještědu v katalogu nedávné výstavy Mašinisté, upořádané pražskou Galerií Jaroslava Fragnera, architekt Miroslav Masák. "Byla signálem k opuštění International Style... Nové pojetí úkolu znamenalo první krok na cestě k naší technologické architektuře."
Neobvyklý tvar vysílače na Ještědu inspirovaly - podle Masákových slov - tři podmínky zadání: požadavek nové krajinné dominanty, výjimečná kombinace funkcí a extrémní povětrnostní podmínky místa. Stavba byla víceúčelová, byla základnou televizních a radioreléových převaděčů, měla mít restaurační zařízení a malý hotel s padesáti lůžky. Základem nosné konstrukce stavby se stalo železobetonové jádro, vetknuté do skalního podloží. Jádro nese čtyřpodlažní ocelovou konstrukci i anténní stožár s laminátovým krytem antén a vestavěným tlumičem kmitočtů. Plášť spodní části vysílače je vyskládán ze sendvičových panelů, bez jediného kousku plechu, který by rušil příjem.
"Tvar stavby a její plášť evokovaly představy vesmírné lodi. To bylo příliš pro ctitele tradic. Jejich pesimistické předpovědi o disharmonii stavby s přírodním prostředím, o porušení krajinné siluety a o nereálnosti projektu se nepotvrdily," říká Miroslav Masák.
Posledním vlastníkem Ještědu je akciová společnost Jizera, která je nyní v likvidaci. Ještěd proto spravuje správce konkursní podstaty Jizery Vítězslav Švitorka. Ten spolu s Karlem Hubáčkem návrh na prohlášení Ještědu za kulturní památku inicioval. Podle mínění architekta Hubáčka uznání Ještědu za kulturní památku dává naději, že se v budoucnu najdou finance na jeho opravu. Objekt je totiž ve špatném technickém stavu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist