Víno z Texasu

* Kdyby se vás někdo zeptal na známé vinařské oblasti, stěží by vás napadlo jmenovat Texas Hill Country či Esconoido Valley. A přece i v Texasu se rodí víno.
Většina cestovatelů od nás končí na východním pobřeží v okolí New Yorku. Ti šťastnější okusí příjemné klima slunné Kalifornie a odvážlivci si to namíří autobusy napříč zemí s návštěvou pozoruhodných přírodních scenérií, jako je Yellowstonský park či Grand Canyon.
Texas je našinci spíše znám jako spíše exotická oblast, kde řádí pověstný Džej Ár a kovbojové se zmítají na zdivočelých býcích v rodeu. Také víme ze zlidovělého Matuškova songu, že jsou tam dívky krásné jako žluté růže, ale že se tam pustili o vinařství, to je pro většinu z nás jistě novinka. Není se co divit, na rozdíl od vinařsky proslulé Kalifornie se v Texasu pěstuje réva ve velkém jen něco málo přes 10 let. Ne že
by tam víno nepěstovali už dříve, ale v minulém století je postihly nemoci vinných keřů, a v časech prohibice produkce vína upadla. Oživení nastalo teprve v 70. letech. Američané si nepotrpí na experimenty v malém. Když už se do něčeho pustí, tak s plnou parádou a se vším, co k tomu patří. Vinná réva se pěstuje na rozloze asi 15 000 ha a vinařství se soustředilo do pěti větších oblastí: Bell Mountain, Frederigsburg, Texas Hill Country, Texas High Plans a Essconoido Valley. Zeměpisně se tyto oblasti nacházejí spíše v centrální a severní části státu v okolí hlavního města Austinu, které se stalo kompromisní metropolí mezi soupeřícími největšími centry Houstonem a Dallasem. Největšími centry vinařství jsou pak Lubbock a Frederigsburg. Že vám tyto názvy nezní moc anglicky, není náhoda. První velkou vlnu přistěhovalců do Texasu tvořili v polovině minulého století Němci. Tam se také Karel May inspiroval při ztvárnění Vinnetoua a Old Shatterhanda.
Produkce se soustřeďuje do 25 velkých vinařských podniků. Geologicky leží vinice na pískovém podloží a průměrná teplota je kolem 18 až 22 řC, přičemž zima je mírná. Individuální vinaření, jak je známe z Francie, Rakouska či Německa, prakticky neexistuje. Pracuje se velmi moderním a ekonomickým způsobem na velkých plochách vinic s integrovanými sklepy a výrobními prostorami. Kromě standardních odrůd Cabernet Sauvignon a Chardonnay jsou v nabídce červených vín výrazně zastoupeny i Cabernet Franc, Pinot Noir a Merlot, zatímco mezi bílými najdeme svěží odrůdu Chenn (původem z povodí Loiry), Sauvignon Blanc, Gewurztraminer a i Riesling-Johannisberg. Réva je pěstována na nižším vedení, jak to známe třeba z Francie. Texaskou specialitou je odrůda Zinfandel. Je to červená odrůda používaná hlavně pro růžová vína. Je to lehké svěží víno, které se pije mladé a má svůj okruh příznivců, kteří se dokonce sdružují do Klubů přátel Zinflandelu. Ty najdete například i na internetu, kde je vždy i hodnocení toho kterého ročníku z té které oblasti.
Většinou se vína prodávají jako známková s tím, že jedna známka (většinou název podniku) se používá pro všechny druhy vín i jejich směsi (často přesně procentuálně specifikované) všech barev. Největší zastoupení na trhu mají známky Cap Rock, Ste. Genevive, Llano Estacado, Messina Hof nebo Sister Creek. Cena je relativně mírná, sedmičku lze dostat za šest až osm dolarů. Odrůdová vína jsou zpravidla suchá, ne mladší než dva roky a také dražší - kolem 15 dolarů. Jsou vyráběna téměř výhradně v barikových sudech a snesou mezinárodní měřítka.

Jiří Malůšek