Soutěž, v níž nejde jen o architekturu, řemeslo nebo ekonomiku, ale o souhrnnou kvalitu stavebního díla

Pět staveb, které charakterizují rok 1998

* Ve středu odpoledne byly v Praze slavnostně předány tituly Stavba roku '98. Již pošesté byla soutěž o tento titul uspořádána jako doprovodná akce stavebního veletrhu For Arch. Soutěž vypisují pravidelně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, časopis Stavitel společnosti Economia a ABF Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
Prvotně soutěž Stavba roku vznikla se záměrem podnítit snahu o zvýšení úrovně českého stavebnictví, proto byla zpočátku určena pouze českým stavebním firmám, postupně se ovšem ukázalo, že není nutno české stavaře chránit před srovnáním. Proto je soutěž určena pro všechny stavební firmy, které působí na území České republiky; lze předeslat již na začátku, že zahraniční stavaři o srovnání zřejmě moc nestojí, a pokud ano, tak s nevalným úspěchem... Od prvního ročníku si soutěž vydobývá stále větší prestiž - s ní se také rok od roku zvyšuje kvalita stavebních děl, která se do soutěže hlásí. Počet je přibližně již ustálen, pohybuje se již třetím rokem mezi 50 a 60 stavbami.
Na tom, jaké stavby a odkud se do soutěže hlásí, lze sledovat docela názorně vývoj investičních aktivit u nás. Kdo, co a kde... Na počátku byla hojnost bankovních domů a autosalónů, v posledních dvou ročnících se vyskytly více také objekty pro výrobu, objekty školské, zdravotní, sportovní... Jestliže v prvních ročnících převládaly stavby z moravských zemí, v letošním ročníku byly zastoupeny jen minimálně (jistě není nutno se podrobněji zabývat tím proč). Třeba v loňském ročníku úplně chybělo vše na západ od Dobřichovic, v letošním bylo opět rozložení rovnoměrnější. První ročníky soutěže vedly malé stavební firmy, velké zřejmě nedůvěřivě vyčkávaly, co se ze soutěže vyvine, postupně se ovšem prosazují a své postavení utvrzují firmy velké, tradiční, zavedené. (Některé z firem, které se soutěže účastnily, třeba i úspěšně, již ovšem neexistují.)
šestého ročníku soutěže Stavba roku se účastnilo 54 staveb. Do druhého kola jich postoupilo 30, ty si v průběhu léta porota prohlédla přímo na místě (1. kolo probíhá jen na základě zprostředkujících materiálů, které provázejí přihlášku, přitom tady je nejzřetelnější, jak v každé soutěži hraje roli náhoda - náhoda v podobě toho, jak přesvědčivě je přihláška zpracována, jak dokáže přesvědčit, neboť všichni víme, jak třeba fotografie mohou klamat - oběma směry). Z nich vybrala patnáct, které byly nominovány na titul. A pěti z nich byl titul udělen. Nutno připomenout, že soutěž o tento titul není soutěží architektonickou ani řemeslnickou, ani ekonomickou. Jde v ní právě o stavbu - o souhrnnou kvalitu stavebního díla. Ze zkušenosti poroty lze uvést, že zatímco v předchozích ročnících - ne že by rozhodování nebylo složité - favorité byli jaksi přehlední, nominace z nich vyplývaly relativně snadno, tituly již méně snadno, ale rozdíly v hladinách kvality prostě byly; dalo se dobře stratifikovat. V letošním ročníku byla úroveň skutečně velmi vysoká, patnáct míst, která jsou k dispozici na nominace, bylo zoufale málo a rozdíly mezi "jen" nominovanými díly a těmi, co titul získaly, byly nevelké. Přitom i mezi těmi, co se do nominací "nevešly", zůstaly stavby vysoce kvalitní. Zajímavé je zjištění, že stejně jako stoupá kvalita stavebních prací, stoupá i kvalita architektonického řešení oceněných objektů. Na druhou stranu - mezi stavbami, které porota prohlédla v druhém kole, se nenašla žádná, která by mohla být považována za "omyl", prostě stavba, která by byla vysloveně špatná (což se v minulých ročnících občas stalo). Původního účelu - přispět ke zvýšení úrovně stavebnictví u nás - bylo, aspoň mezi přihlašovanými, dosaženo.

Pět nejlepších

Titul Stavba roku '98 byl letos udělen těmto stavbám:
Areál závodu Korado v České Třebové, který navrhli Daniela Bartošová a Zdeněk Louda, postavila PSJ Holding, a. s., pro Korado, a. s. Titul byl udělen "za vytvoření velkorysého průmyslového objektu ve složitých územních podmínkách, se zřetelem k organizaci procesu výstavby a dosaženým ekonomickým partnerům".
Další titul (všech pět titulů je na stejné úrovni) byl udělen Komerčně administrativnímu centru v Praze 8-Karlíně, jehož autorem je Václav Králíček, interiéry jsou dílem Josefa Pleskota a Radka Lampy, investorem a dodavatelem je Metrostav, a. s. O kvalitách této stavby se již napsalo hodně, porota udělení titulu zdůvodnila následovně: Za vytvoření architektonicky a konstrukčně progresívní stavby odpovídající standardu 21. století, se zřetelem k řešení interiérů. Pro Metrostav je to druhý titul v dosavadních ročnících soutěže.
Další stavbou roku '98 se stala Vysoká škola pedagogická, objekt společné výuky v Hradci Králové, jejímž tvůrcem je architekt Zdeněk Bergman a dodavatelem Vojenské stavby, a. s., odštěpný závod Pozistav Hradec Králové. Vysokoškolské objekty nejsou v posledních letech zrovna početně zastoupenými novostavbami, ovšem titul byl udělen zdaleka ne za typologickou příslušnost stavby. Zdůvodnění titulu zní: Za realizaci netradiční, vysoce ekonomické konstrukce, se zřetelem k velkorysému řešení vnitřních prostorů a k vysoké kvalitě dokončovacích prací. (Teď jen aby tato stavba, která je centrem budoucího kampusu, nezůstala osamocena, aby brzy dostala stejně kvalitní kolegy kolem sebe.)
Čtvrtý titul byl udělen souboru u nás ne zcela obvyklému, značně exkluzívnímu, totiž Golfovému areálu Olšová Vrata v Karlových Varech, jehož tvůrci jsou architekti Boris Drbal a Jiří Deyl, pro Golf Resort Karlovy Vary, spol. s. r. o. Areál postavil Průmstav, a. s. Stavba nevelká, ovšem k ní náleží rozsáhlý hrací areál, a o ten šlo možná nejvíc. Porota svůj výběr zdůvodnila následovně: Za vytvoření komorní stavby v dokonalém souladu s cenným přírodním prostředím, se zřetelem k náročné rekonstrukci hracích ploch.
Provozní budova České zemědělské a potravinářské inspekce v Brně-Pisárkách také patří k objektům spíše nevelkým, vytvořeným poměrně úsporně, přitom s velkým nápadem. Jejími autory jsou Jaromír Černý, Karel Tuza, Petr Uhlíř, jejichž ateliér A PLUS Brno, spol. s. r. o., byl také dodavatelem stavby. Titul (pro tento ateliér již třetí) byl udělen "za vytvoření všestranně vysoce kultivované stavby, se zřetelem k netradičnímu využití sklobetonových konstrukcí".
Těch deset, na které "zbyl" jen diplom za nominaci, jsou: Budova Raiffeisen Stavební spořitelny v Praze (Vodní stavby Bohemia, a. s.), budova Všeobecné stavební spořitelny v Kroměříži (Stavební podnik Kroměříž, a. s.), tenisová hala v Jablonci (Trskova a Mudrochova stavební společnost, s. r. o.), rekonstrukce zámečku Vysoký Hrádek pro jadernou elektrárnu Temelín (Českobudějovické pozemní stavby, s. r. o.), objekt předhomogenizační skládky surovin v Radotíně (Stavex Brno, s. r. o.), rekonstrukce Arcibiskupského paláce v Praze (Konstruktiva Group Konsit, a. s.), obytný soubor Hvězda v Praze (Vojenské stavby, a. s.), rekonstrukce objektu ve Sněmovní 1 v Praze (IPS Praha, a. s.) a rekonstrukce a dostavba Komerční banky na Václavském náměstí v Praze (IPS Praha, a. s.).
O titul Stavba roku '98 se ucházelo 54 vysoce kvalitních stavebních děl. Při slavnostním předávání diplomů byl již vyhlášen 7. ročník této soutěže.
K některým oceněným (ale i jiným) stavbám z tohoto ročníku se vrátíme podrobněji.

Radomíra Sedláková
(autorka byla předsedkyní poroty soutěže Stavba roku 1998)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist