Pražský podzim vrcholí
* Poslední tři koncerty čekají na publikum mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim. Kvalita jejich interpretů jen stvrzuje úroveň letošního ročníku.
(im)
Ryze český program má dnešní večerní koncert ve Smetanově síni Obecního domu. Po Slavnostní předehře C dur Bedřicha Smetany zazní Rapsodie - koncert pro violu a orchestr Bohuslava Martinů. Se Státní filharmonií Brno vystoupí jedna z nejproslulejších evropských hráček na violu Isabelle van Keulenová. V roce 1984 vyhrála první cenu v eurovizní soutěži Mladý hudebník roku. Od té doby hojně koncertuje nejen s domácím Concertgebouw, ale také hostuje u předních světových těles (Liverpoolská filharmonie, lipský Gewandhausorchester). Oceňována je zejména pro precizní intonaci a líbezný zvuk nástroje. Druhou část pátečního večera vyplní Glagolská mše Leoše Janáčka. Pěvecké party přednesou Helena Kaupová, Hana Bandová, Jan Vacík, Luděk Vele a Český filharmonický sbor Brno.
V druhé polovině 80. let založili mladí členové Vídeňských symfoniků komorní sdružení Weiner Concert-Verein. Poprvé jej představili v rámci Haydnových dnů v Eisenstadtu roku 1987. Zcela samozřejmě inklinují ke skladatelům vídeňského klasicismu, hrají však i soudobá díla. V Dvořákově síni Rudolfina zítra zahrají suitu Z časů Holbergových Edvarda Griega, Mozartův Koncert pro klavír a orchestr G dur a Symfonii č. 5 B dur Franze Schuberta. Společně s nimi zahraje klavíristka Jasminka Stanculová, rodačka z jugoslávské Vojvodiny, dnes usazená ve Vídni. Taktovky se ujme mladý rakouský dirigent Christophe Campestriny.
Závěrečný večer festivalu Pražský podzim je tradičně spojen s Dvořákovým Koncertem h moll pro violoncello a orchestr. "Podle mne je to nejen nejkrásnější koncert, který kdy kdo napsal pro jakýkoli nástroj, je to vlastně symfonie, nádherná, poslouchatelná muzika," řekl před časem pro HN ředitel festivalu Pavel Špiroch. "Navíc nám dovoluje seznámit pražské publikum s nejlepšími cellisty světa." K těm dosavadním letos přibude britský hráč Raphael Wallfisch. Ční i v rámci své generace, která dala světové hudební scéně víc cellistů než kterákoli jiná. Ve svých čtyřiadvaceti letech vyhrál Cassadovu soutěž ve Florencii. Je znám nejen jako interpret, ale i jako dobrý pedagog. Ozdobou jeho diskografie se stala nahrávka Dvořákova cellového koncertu s dirigentem Charlesem Mackerrasem.
Neméně věhlasný je i orchestr, který v neděli ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí. Bruckner Orchester z Linze, jehož historie sahá do počátků minulého století, vedle celoročního účinkování v lineckém Brucknerově domě často hostuje nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech, Japonsku, Jižní Americe. Specialitou orchestru je pochopitelně interpretace díla Antona Brucknera - v Praze zazní hymnus Te Deum na klasický latinský text. Brucknerův orchestr vystoupí pod taktovkou svého šéfdirigenta Martina Siegharta.
Také sólisté závěrečného koncertu Pražského podzimu se těší světové proslulosti. Ať již to je sopranistka Marina Vyskvorkina, mezzosopranistka Jane Duttonová, tenorista Donald Kaasch či basbarytonista Gordon Hawkins. I díky jim se festival dočká víc než důstojného uzavření.