Slova
Lustrační lustr
Je nesporně příznačné, že v posledním období se tak často ozývalo lustrace a lustrační zákon. Člověk by to byl býval očekával, kdyby tomu ale bylo bývalo bylo v souvislosti s volbami komunálními či s volbami do Senátu. Tady však šlo kupodivu o něco jiného. Jisté fantazírující mozky se přehřály a rozvířily kolotoč úvah a domněnek nad návrhy kandidátů na vyznamenání u příležitosti výročí vzniku Československa. Z různých kunstkamer, kabinetů kuriozit, prosákly na veřejnost narážky pološeptem, kterých se vděčně chytili neustále lační přeborníci v lovu senzací z našich bulvárních a polobulvárních sdělovacích prostředků, až se vzedmula hodně kalná a zavánějící vlna. Na latinskou otázku Cui prodest?, V čí prospěch?, lze odpovědět jenom: Nikoliv ve prospěch naší republiky...
Z hlediska Haškova Balouna, šťourajícího se ve výkalech, aby zjistil, kolik třešňových pecek zůstalo nestráveno, vypadá svět určitě jinak než z perspektivy normálně stojícího člověka. A to bych si dovolil použít jako nevyvratitelnou premisu a od nepříliš chutného tématu se odklonit.
Sám termín lustrace je ve starších slovnících vysvětlován jako: 1. kultické očišťování obětováním zvířat, na něž přechází kultická nečistota; 2. kontrola, prohlídka úředních knih, záznamů, dokladů apod. To byla ovšem terminologie omezená na jazyk odborný, v prvním významu na jazyk historiků, v druhém právníků. Během posledních let se však podstatné jméno lustrace a sloveso lustrovat staly velmi frekventovanou součástí novinářské i hovorové češtiny.
Příčina je každému současníkovi zřejmá, ale přesto ocituji z Akademického slovníku cizích slov, abych naznačil, co mám za lubem: lustrace - 1. náhled do něj. registru s cílem zjistit něj. fakta; (u nás po 1989) zjišťování spolupracovníků Státní bezpečnosti, lustrování 2. výsledek lustrování. Souvislost s kultickým obětováním tedy byla z pochopitelných důvodů i ve slovníkovém výkladu zamlčena a předisponována pouze ke slovu lustrum, zřejmě z obavy, že by se někdo z pozitivně lustrovaných mohl považovat za oběť, na niž byla přenesena kultická nečistota nedávného vývoje naší společnosti!
Celé aféře kolem udělování řádů a vyznamenání však nelze upřít jeden zatím nedoceněný rys, že totiž poodhalila tajemství specifické estébácké mluvy a široká veřejnost mohla nahlédnout do jazykového tezauru STB. Naučili jsme se tak vnímat jemné nuance, jako kupříkladu v termínech důvěrný spolupracovník a důvěrný styk.
Srdečné díky za ten podnět Václavu Bendovi! Podle mého názoru svým pythickým vyjádřením poukázal na naléhavou potřebu zpracovat takový slovník a prodávat, případně půjčovat jej v Pardubicích zájemcům při příležitosti prohlížení lustračních záznamů.
Kde se vlastně slovo lustrace vzalo? Už před Listopadem, ba hluboko za Rakouska, byl součástí běžné policejní a právní terminologie výraz perlustrace. Znamenalo to - a znamená dosud - úřední prohlídka či kontrola, konkrétně také zadržení podezřelé osoby za účelem zjištění totožnosti. Tedy souvislost mezi termíny, významová i etymologická, je nabíledni.
V obou případech se totiž vychází z latinského slovesa lustrare, osvěcovat, k podstatnému jménu lux, světlo. A tento základ nám dává široký diapazon možností etymologických exkursů. Můžeme začít u lustru, ozdobného stropního svítidla (do naší mateřštiny přes německo-rakouské Luster z francouzského lustre), přejít k českému příjmení Lux, které prý je buď z osobního jména Lukas, nebo z německého Luchs, což znamená rys. Lux je arci rovněž jednotka osvětlení a také elektrický vysavač prachu (z obchodní značky). To je ostatně všeobecně známo. Už méně průhledný je odlišný původ substantiva luxus, které, světe, div se, souvisí s lékařským termínem luxace, vykloubení, vymknutí. Luxus totiž znamenal prvotně uvolnění, v našem současném významu okázalost, honosnost, podle slovníku vlastně prý uvolnění životního standardu, mravů.
Etymologie tedy někdy odhalí neočekávané aktuální souvislosti.
Ivo Vaculín
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist