Horizontální gradient teploty
(HH)
Horizontální změny teploty jsou mnohem menší než vertikální změny, a to dokonce o několik řádů. Zatímco s výškou se teplota mění řádově o stupně Celsia na stovky metrů, horizontálně je většinou změna teploty jen několik málo stupňů na stovky kilometrů v jedné vzduchové hmotě. Problém do pozorování těchto horizontálních změn teploty vnáší členitost terénu.
Větší horizontální změny teploty je možné pozorovat na rozhraní vzduchových hmot - atmosférických frontách, kde může být pozorována horizontální změna řádově srovnatelná s vertikální změnou teploty. Tam se na stovkách metrů mění teplota výjimečně i o desítky stupňů.
Převedeme-li výše napsané na rozměry České republiky, rozdíl teplot mezi západní a východní hranicí kolem 5 řC je považován za přirozený.
Někdy se však může vyskytnout situace, kdy pozorujeme větší teplotní gradient, než je obvyklé. Taková situace se vyskytovala kolem 27. prosince tohoto roku. V Čechách se maximální teploty pohybovaly k 10 řC, zatímco na Moravě a ve Slezsku jen kolem -5 řC. Ve vyšších vrstvách atmosféry byla situace jiná - teploty v 1000 m na Moravě a v Čechách se lišily jen asi o 5 řC. Vysvětlení je tedy možné hledat v tom, že Čechy ovlivnil jižní okraj fronty jdoucí od jihozápadu a vymyl při zemi ležící studený vzduch, zatímco Moravu fronta neovlivnila a při zemi zůstal vzduch studený. Hlavní vliv je připisován Alpám.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist