Mnichovská zajišťovna bohatne

* Zajištění velkých rizik přináší zisky, alespoň tak to ohlásila jedna z největší světových zajišťoven. Počet přírodních katastrof však neodvratně stoupá a ekonomické ztráty jsou obrovské. Odborníci z Mnichova v této souvislosti varují před environmentálními změnami a jejich důsledky.
(vlm)
Důležitou součástí světového pojišťovnického trhu jsou zajišťovny. Zajištění používají pojišťovny při krytí vysokých rizik, na jejichž krytí by pojišťovací společnosti finančně nestačily. Zajišťovací ústav se dělí s pojišťovacím o náklady vzniklé ze škod. Mezi oběma je smluvní vztah, který platí jen pro některá rizika, z něj potom vyplývá určité procento (například 40 procent) odvodu z přijatého pojistného zajišťovně. V případě plnění se zajišťovna tímto číslem podílí na náhradě škod.
V ČR bylo vydáno několik licencí pro zajištění, ovšem většina tuzemských pojišťoven je zajištěna u silných zajišťovacích ústavů v zahraničí. Pokud tomu tak není, stává se, že při velkých katastrofách trpí pojišťovny nedostatkem likvidity.
Obrem mezi zajišťovnami je Münchener Rück, která existuje nepřetržitě prakticky již celé století. Obchodní rok 1996 - 1997 byl pro mnichovskou zajišťovnu velmi úspěšný, a proto společnost zvýšila dividendu o 1,70 marky na každou akcii. Čistá dividenda je tedy 15,65 DEM. Společnost zaznamenala růst příjmů pojistného a vybrala na něm 32,2 miliardy marek. Mimořádně tak zlepšila svůj zisk z pojištění i zajištění. Ten se zastavil na 699 miliónech DEM, což před zdaněním dělá 1,2 miliardy. Investice skupiny Münchener Rück vzrostly o 28 miliard, tedy na 148,3 miliardy marek.
Ani ztráty z přírodních katastrof nebyly zanedbatelné. Na počátku roku napáchaly v Německu škody mrazy a větrné bouře a později v létě povodně opět v Německu a dále v Polsku a ČR. Ty poté vyústily ve značné ztráty, ale nestaly se mimořádnými břemeny pro společnost. Nejvyšší jednotlivé ztráty společnosti se týkaly pojištění vesmírných umělých těles a majetku.
Především to byly lednové škody na telekomunikačním satelitu Telstar 401 a v říjnu na indickém satelitu Insat 2D. V obou případech byl finanční podíl na zajištění u Münche-ner Rück nižší než 50 miliónů marek. Odhad ztrát požáru v tchajwanském nedokončeném podniku na polovodiče není ještě ukončen a podíl mnichovské zajišťovny snadno může překročit 100 miliónů DEM.
Velké škody také vznikly při záplavách v Kalifornii a Severní Dakotě, dále pak v Somálsku, Austrálii, Indonésii, Jižní Americe. Zemětřesení pak vážně poškodilo basiliku Svatého Františka v Assisi, stejně bezohledně řádilo v Íránu a Afganistánu.
Gerhard Bertz, meterolog společnosti Münchener Rück, v souvislosti s loňskými nejvážnějšími světovými přírodními katastrofami konstatoval, že vzniklé škody jsou stále rozsáhlejší a souvisejí se změnami životního prostředí a klimatu v mnoha oblastech.
"Nové extrémní hodnoty pro jednotlivé parametry atmosféry, jako je například velká rychlost větru, budou mít stále častěji katastrofické následky," dodal. Od vzniku srovnávacích studií v Münchener Rück v roce 1960 se počet těžkých přírodních katastrof na světě zvýšil třikrát a následné ekonomické ztráty patnáctkrát. Jedním z důvodů růstu ztrát je kumulace obyvatelstva v rizikových zónách.