Naše působení v operacích vedených aliancí
* Počátkem prosince 1995 vyslovila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR souhlas s vládním návrhem (z 29. 11. 1995) na vyslání mechanizovaného praporu Armády České republiky v počtu do jednoho tisíce vojáků z povolání a v další službě (na základě jejich dobrovolného rozhodnutí, na dobu nejdéle jednoho roku) do operace IFOR. Zároveň poslanci vyslovili souhlas s podřízeností české vojenské jednotky velitelským orgánům NATO a s tranzitem vojsk NATO a dalších států zúčastněných v operaci IFOR přes území republiky.
Výlohy spojené s účastí českého vojenského kontingentu v operaci IFOR byly plně hrazeny z rozpočtu České republiky. Celkově představovaly výši 1 018 284 tisíc korun a byly hrazeny ze státního rozpočtu a z prostředků Ministerstva obrany (z rozpočtu MO bylo pokryto 242 824 tisíc Kč).
Český prapor v mírové operaci IFOR
Český 6. mechanizovaný prapor se začlenil do mnohonárodních sil IFOR pod velením NATO 12. února 1996. K tomuto dni bylo z 834 tabulkových míst praporu obsazeno 769. Doplnění na plný stav proběhlo během měsíce dubna 1996. Poslání mnohonárodních sil v rámci operace IFOR vyplývalo z mandátu OSN pro danou mírovou misi. Spočívalo v tom, že zúčastněné ozbrojené síly od sebe v Bosně a Hercegovině oddělovaly znepřátelené strany a v případě nutnosti mohly i silou vynutit naplnění mírových dohod z amerického Daytonu.
Náš mechanizovaný prapor byl rozmístěn v severozápadní Bosně a zodpovídal za prostor přibližně vymezený městy Velika Kladuša, Bosanská Krupa a Bosanska Gradiška. Z vojenského hlediska prostor odpovědnosti 6. mpr AČR byl na severu vymezen státní hranicí Bosny a Chorvatska, na východě prostorem odpovědnosti britského praporu, na jihu prostorem odpovědnosti kanadské roty a na západě týlovými jednotkami kanadské brigády. Celková rozloha prostoru odpovědnosti praporu představovala 3600 km2, délka zóny separace činila 62 km.
Velitelství 6. mpr bylo umístěno v obci Donja Ljubija. Prapor se skládá ze tří bojových rot, ženijní roty, roty zabezpečení a některých dalších jednotek. Logistická základna praporu se nacházela v Bosanské Krupě.
Hlavní úkoly našeho praporu byly totožné s úkoly ostatních zúčastněných mnohonárodních sil. Spočívaly především:
v monitorování prostoru odpovědnosti a ve vynucování silou dodržování vojenských aspektů mírového ujednání;
ve vymezení a střežení linií separace znepřátelených stran;
ve spolupráci s představiteli místních civilních a vojenských úřadů i s mezinárodními organizacemi zainteresovanými na řešení konfliktu;
v kontrole vzdušného prostoru nad územím působení.
Český prapor IFOR byl na rozdíl od jednotek z předcházejících misí UNPROFOR i UNCRO sestaven a vybaven tak, aby v případě nutnosti mohl efektivně plnit i bojové úkoly. Proto disponoval i těžšími zbraněmi. Do výzbroje a vybavení praporu patřilo 22 bojových vozidel pěchoty BVP-2 a BPzV, 19 obrněných transportérů OT-64, dva granátomety AGS-17, 24 pancéřovek RPG-7, 28 pancéřovek RPG-75, 34 kulometů vz. 59L, 607 samopalů vz. 58, 44 osobních terénních automobilů, 163 nákladních automobilů a další vozidla speciálního určení.
Hlavní bojovou silou praporu byly tři mechanizované roty. Dvě z nich měly k dispozici bojová vozidla pěchoty BVP-2 (1. a 2. rota), jedna (3. rota) byla vybavena obrněnými transportéry OT-64. Do vybavení mechanizovaného družstva náleželo bojové vozidlo pěchoty BVP-2, obrněný transportér OT-64, kulomet vz. 59L, pancéřovka RPG-7, pancéřovka RPG-75 a rádiová stanice RF-13.
První mechanizovaná rota byla dislokována v obci Stary Majdan (asi kilometr od zóny separace). Prostor její odpovědnosti měl rozlohu téměř 500 km2. Základna 2. roty se nacházela přímo v zóně separace v obci Arapuša. Třetí mechanizovaná rota měla vybudované stanoviště u obce Brezičani. Zvláštností v působení roty bylo to, že určovala vždy jednu četu do týdenní směny pro potřeby sil rychlé reakce kanadské mnohonárodní brigády.
V prostorech odpovědnosti příslušníci rot plnili úkoly plynoucí z mandátu pro mnohonárodní mírové síly IFOR. Šlo zejména o monitorování situace v uvedeném prostoru prostřednictvím mobilních, pěších a kombinovaných patrol. Při jejich provádění v pásmu separace byl kladen důraz mimo jiné i na to, aby se zde nepohybovaly ozbrojené osoby. V případě jejich zajištěni jim byly zbraně okamžitě zabaveny a předány (po soustředění většího počtu) k likvidaci do míst předem určených velitelem sboru rychlého zásahu jednotek IFOR. Nejvíce ručních zbraní zabavili vojáci 3. roty, čímž rozpoutali zdravou rivalitu mezi ostatními rotami. Od února do dubna 1996 zadrželi naši vojáci největší počet zbraní z celé kanadské brigády.
Dalším neméně náročným úkolem byla kontrola a ověřování, zda se v prostoru odpovědnosti celého našeho praporu nevyskytují zbraně ráže nad 20 mm. Vyčleněné ověřovací patroly zjistily osm lokalit, kde se ještě nacházelo 30 kusů protiletadlových zbraní. Pod dohledem českých vojáků bylo stažení zjištěné protiletadlové techniky ukončeno 20. března 1996.
V operaci IFOR vynaložili naši vojáci značné úsilí i při ověřování míst soustředění těžkých zbraní a velitelských stanovišť dříve znepřátelených stran. Plnění úkolu jim ulehčovaly vrtulníky typu CHINOOK a SEA KING, poskytované velitelstvím britské mnohonárodní divize. Služeb divizních vrtulníků se využívalo i při monitorování těžce přístupných hornatých oblastí v prostoru odpovědnosti českého praporu.
Při každodenní činnosti příslušníků rot nebyla nouze ani o řešení mnoha nepředvídatelných situací. Jednou z nich byl rozhodný zásah při hlídkování vojáků z 2. roty ve městě Otoka 19. dubna 1996. Rozvášněný muslimský dav nejdříve zdemoloval policejní stanici v srbské části Otoky a poté se vydal přes most dále do vnitrozemí Republiky srbské, kde se zatím vytvořila přibližně stejně početná skupina Srbů (převážně policistů). Vzájemný střet skupin hrozil krveprolitím. Nezbylo než přibližujícím se davům přehradit cestu. To se našim vojákům podařilo až za použití střelby do vzduchu a pod nohy příslušníků obou skupin.
Velkým nebezpečím pro vojáky v mírové operaci IFOR byly miny. To dosvědčuje i případ, kdy při společné patrole s britskou podpůrnou jednotkou najel jejich obrněný transportér WARRIOR na protitankovou minu. Při výbuchu nebyl naštěstí nikdo z našich ani britských vojáků zraněn. Aby se snížilo riziko najetí nebo našlápnutí na miny, provedli ženisté Vojska Republiky srbské v průběhu března a dubna odminování v části prostoru odpovědnosti českého praporu. Za tyto necelé dva měsíce bylo v prostoru Otoky, Rudice a Arapuši zlikvidováno 54 minových polí, což představovalo 1444 protipěchotních a 52 protitankových min. Na odminování se významnou měrou podíleli také naši vojáci z ženijní roty. Jejich úlohou bylo bojové zajištění celé odminovací operace, doprověření odminování a vyhotovení zápisů o uskutečněné práci. Odminování v dalších oblastech prostoru odpovědnosti českého praporu pokračovalo i v dalších měsících.
Celkové působení českých vojáků v mnohonárodních silách IFOR jednoznačně prokázalo jejich profesionální přístup k plnění uložených úkolů a vysokou obětavost. Svým nemalým dílem přispěli ke stabilizaci poměrů v etnicky rozbouřené zemi - Bosně a Hercegovině.
Mise s novým mandátem
O půlnoci z 19. na 20. prosince 1996 došlo ke změně mnohonárodní operace IFOR na území bývalé Jugoslávie na SFOR. Kontingent Armády České republiky působí i nadále v severozápadní Bosně pod britským velením. Je začleněn do sestavy mnohonárodní divize Jihozápad (MND SW) společně s britskými bojovými a zabezpečovacími jednotkami, kanadským mechanizovaným praporem, nizozemským mechanizovaným praporem a malajsijským mechanizovaným praporem.
Souhlas s účastí českých vojáků v mnohonárodních silách SFOR vyslovily, poprvé v dějinách České republiky, obě komory Parlamentu v prosinci 1996. Operační plán pro Stabilizační sílu (SFOR) předpokládá, že mnohonárodní síly pod velením NATO budou na mírovou obnovu v Bosně a Hercegovině dohlížet po dobu 18 měsíců.
Základní údaje o kontingentu AČR
Složení kontingentu:
velitelství kontingentu 22 osob,
mechanizovaný prapor 600 osob,
vrtulníkový odřad 22 osob.
Maximální početnost kontingentu je stanovena na 650 příslušníků.
Kontingent je rozmístěn na základnách:
Bosanská Krupa - velitelství kontingentu, 3. mechanizovaná rota, logistika;
Donja Ljubija - velitelství 6. mechanizovaného praporu;
Stari Majdan - 1. mechanizovaná rota;
Blagaj Japra - 2. mechanizovaná rota;
Velika Kladuša - vrtulníkový odřad.
Výdaje spojené s účastí v SFOR
Celkové výdaje pro období let 1997 až 1998 představují 1 488 477 tisíc Kč. Z toho výdaje státního rozpočtu 1 098 105,6 tisíce Kč. Výdaje kapitoly Ministerstva obrany ČR celkem - 390 371,4 tisíce Kč.
Pro rok 1998 jsou na účast jednotky (s předpokládaným ukončením mandátu do konce června 1998) plánovány v rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany neinvestiční prostředky v celkové výši 463 609 tisíc Kč.
Český mechanizovaný prapor v operaci SFOR (nehledě na značné snížení početního stavu ve srovnání s misí IFOR na 600 osob) operuje v porovnání s ostatními na největším prostoru, který představuje asi 3600 km2. Rozšíření a změny prostoru odpovědnosti praporu v misi SFOR dopadly na jednotlivé mechanizované roty v podobě částečných úprav, někde i stažení a předání části prostorů jiným mnohonárodním jednotkám, většinou však v podobě rozšíření co do rozlohy území.
Činnost našeho kontingentu se téměř nelišila od jeho působení v předchozí misi. Dosažené výsledky jsou však zjevnější. Nastal pokrok v mnoha oblastech života místních obyvatel, jako bylo například uskutečnění demokratických voleb, snížení výzbroje dříve znepřátelených stran, reforma a restrukturalizace policie apod. Zásluhou přítomnosti mnohonárodních sil se mohlo mnoho uprchlíků vrátit zpět do dřívější vlasti. V současnosti nadešel i čas k plnění dlouho odkládaného úkolu: Vyžadovat, aby všechny strany v rámci daytonské mírové dohody plně dostály svým závazkům včetně předání válečných zločinců soudu v Haagu. Výsledky voleb v Republice srbské z konce minulého roku jsou povzbuzujícím znamením o vytváření skutečného pluralitního politického systému, který je základem silné demokracie.
V současnosti je na nejvyšších úrovních řešena otázka, jak dál ve stabilizaci míru v Bosně a Hercegovině. Pokud se rozhodne o pokračování mírové mise, bude naše republika s největší pravděpodobností požádána o setrvání v silách, které SFOR nahradí. Možnou účast ČR v takových silách však musí schválit vláda a Parlament. Pokud se takto rozhodne, Armáda České republiky asi rozsah vyčleněných sil omezí v návaznosti na rozsah přidělených finančních prostředků. Nicméně by měl být zachován rámec praporu, protože tato jednotka je i logisticky samostatná. Kontingent by patrně plnil úkoly z menšího prostoru základen a některé síly by se mohly redukovat.
Výsledky mírové mise českého praporu v Bosně a Hercegovině se řadí k tomu nejlepšímu, co česká armáda za několik let své existence vykonala. Její příslušníci se za velmi obtížných podmínek, mnohdy i s nasazením vlastního života, podíleli na udržení klidu zbraní. V rámci svých omezených možností se snažili pomáhat civilnímu obyvatelstvu a vytvářet podmínky pro obnovu mírového soužití národů usídlených v Bosně a Hercegovině.
Agentura vojenských informací a služeb, Ministerstvo obrany ČR
Struktura schválených výdajů je následující
(údaje v tis. Kč)
Osobní výdaje 289 995
v tom: - platové prostředky
vojáků z povolání 62 597
- odchodné 5 480
- zvláštní příplatek v cizí měně 194 649
- pojistné a příděl do FKPS 23 161
- cestovné, jízdné, odškodnění apod. 4 108
Ostatní věcné neinvestiční
výdaje 173 614
z toho: - náhradní díly pro
výzbroj a techniku 40 744
- pohonné hmoty a maziva 52 173
- zabezpečení služeb 30 404
- potraviny 16 149
- údržba a opravy
pozemní techniky 15 109
- drobný hmotný majetek
(přístroje) 7 520
- ostatní neinvestiční výdaje 11 515
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist