Čeká se na faktor vyrobený genovou technologií
Hemofilie - nemoc matčiných synů a královských rodů
* Schopnost zastavit krvácení, způsobené poškozením tkáně, patří k základním životně důležitým schopnostem živých tvorů. Geny si ale s námi občas zahrají.
Lidská schopnost zastavit krvácení podmíněna složitou souhrou řady pochodů, v nichž se uplatňuje cévní stěna, krevní buňky, zvláštní bílkoviny, tukové látky a enzymy. Složitost systému s sebou nese větší riziko poruch. Porucha může být získaná nebo vrozená.,Ta je zpravidla závažnější.
Poměrně častá je hemofilie typu A. Je to vrozená krvácivá porucha způsobená nedostatkem nebo funkční nedostatečností speciální krevní bílkoviny, tzv. koagulačního faktoru VIII. Nemoc se vyskytuje asi u 1 z 10 tisíc narozených chlapců. (Je i hemofilie typu B, které je asi 5 x méně a jde o poruchu koagulačního faktoru TX, se stejnými příznaky.)
Nebezpečné krvácení
Hemofilie se projevuje opakovaným krvácením do velkých kloubů, do svalů a dlouhotrvajícím po úrazu, chirurgickém výkonu nebo i po vytržení zubu.Krvácení může být mírné nebo značné a čím dříve se po narození objeví, tím se musí počítat s těžším průběhem.
V dospělosti bývá krvácení mírnější a má na ně vliv fyzická i psychická zátěž (krvácení u vysokoškoláků před zkouškou).
Typ krvácení bývá u téhož nemocného i v téže postižené rodině často podobný. Charakteristická je její dědičnost, přenášejí ji (zdravé) ženy na své syny (polovina z nich onemocní), polovina dcer jsou přenašečky (viz graf).
Není to nová nemoc
Hemofilie je známa dávno, protože v Talmudu (5. stol. n. l.) je v traktátu Jebamoth citován patriarcha rabín Juda, nařizující, aby matka neprovedla obřízku u svého třetího syna, když první dva zemřeli na "krvácivou nemoc".
Ve 12. století znal slavný lékař a znalec Talmudu Moises Maimonides již i zvláštní dědičnost hemofilie: Ohroženi jsou matčini synové bez ohledu na jejich otce.
Přenašečkou byla královna
Přenašečkou hemofilie byla i britská královna Viktorie (1819 - 1901). Její dcery, rovněž přenašečky, zanesly gen (dědičnou vlohu) pro hemofilii do královských rodin v Rusku a Španělsku.
Její syn Edward VII. (byl králem 1901 - 1910) tento gen nezdědil a hemofilie by se tedy u jeho synů neobjevila.
Odhalení faktoru VIII
Cesta k úplnému pochopení hemofilie A však byla ještě dlouhá. Jako tak často v medicíně byla hemofilie popsána včetně zvláštní dědičnosti znovu v roce 1803 Američanem J. E. Ottem, rámcová funkce faktoru VIII byla odhalena až v roce 1937 (Patek a Taylor), ale na přesné údaje o jeho struktuře a funkci jsme museli počkat až do let 1985 - 1988. V roce 1984 byl izolován gen pro faktor VIII a nalezeno jeho umístění na konci delšího raménka chromozomu X (chromozomy jsou drobná tělíska v jádru buněk, nesoucí dědičné informace).
Bylo stanoveno pořadí stavebních kamenů (nukleotidů) genu. Potom se samozřejmě otevřela cesta k zjištění sledu aminokyselin, z nichž je samotný faktor VIII složen. Tím se také vytvořila pžíležitost ke studiu všech odchylek, které vedou ke vzniku vadného faktoru.
A to hlavní - toto vše vytvořilo předpoklady pro zásadní pokrok v léčbě hemofilie.
Bez transfuze krve to nejde
Základní léčení krvácivých příhod u hemofilika - vedle klidu, ledových obkladů a podávání léku Adiuretinu u počátečních lehkých krvácení - sestává z nitrožilního podávání roztoků obsahujících dostatečné množství koncentrovaného faktoru VIII.
Ten se získává zpravidla z krve zdravých lidí. Výrobce musí splnit přísné technologické předpisy, které zabezpečují, že riziko přenosu virů přípravkem je téměř nulové. Šlo hlavně o virus infekčního zánětu jater, do roku 1985 i o HIV.
Genová léčba
Přesto však čekáme, kdy již bude běžně dostupný tzv. rekombinační koagulační faktor VIII, připravený genovou technologií, tedy nikoliv z krve. (Jsou známy již první zkušenosti a je hotov i takto připravený faktor IX). Zvlášť to bude prospěšné dětem s hemofilií, které potřebují profylaktické podávání faktoru VIII (tj. i v období bez krvácení).
V budoucnosti bude vyřešena i genová léčba hemofilie - náhrada vadného genu.
Prof. MUDr. Evžen Skala, DrSc.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist