Na nových výzkumech se podílejí i čeští vědci

Teflon oslavuje své šedesátiny

* Kdybyste se zeptali kterékoli hospodyňky, zda zná pojem teflon, pravděpodobně se dočkáte kladné odpovědi. Pokud se jí ovšem zeptáte na PTFE, asi o něm vědět nebude, i když jde o jedno a totéž.
(joe)
Celá historie začala 6. dubna 1938, kdy mladý chemik Roy Plunkett, který v té době působil v laboratořích firmy DuPont, vytvořil syntetický materiál nazvaný polytetrafluoretylen (PTFE) s pozoruhodnými vlastnostmi. K nejvýznamnějším z nich patří velmi malý koeficient tření, jinými slovy - tento materiál je velmi kluzký a má malou přilnavost. Jeho pevnost a odolnost vůči teplu je však naproti tomu velmi vysoká - další užitečná vlastnost, díky níž podivuhodný materiál našel brzo uplatnění v řadě oborů. Známější je však pod označením teflon, kterou společnost DuPont zvolila pro PTFE jako ochrannou známku. Jeho sláva pod ní dosáhla takového rozsahu, že mnoho lidí spojuje obecně název teflon jako pojmenování pro nepřilnavé povlaky a nikoli jako značku konkrétního výrobku zmíněné firmy, takže společnost DuPont musela kvůli dalším výrobcům, kteří se svými produkty chtěli přiživit na úspěchu teflonu, zavést monitoring výrobků s takovouto ochrannou vrstvou a hlídat si licence, které stanovují právo na použití tohoto názvu, jen jsou-li dodrženy přísné licenční podmínky.

Od kosmu po kuchyni

Ačkoli se teflon používá v nejrůznějších oborech od kosmického výzkumu po povrchovou ochranu newyorské sochy Svobody, nejznámější je jeho nasazení u spotřebního zboží. Hlavní zásluhu na tom má zřejmě nástup teflonových ochranných vrstev do domácností - zejména u nádobí -, k němuž došlo v 60. letech.
V současné době je už k dispozici značně modernizovaná varianta původního produktu v podobě vícevrstvých ochranných povlaků tvořených dvěma nebo třemi vrstvami. Nejnovější produkt nazvaný Silverstone je právě třívrstvý povlakový materiál na stejné chemické bázi.
Teflon však není jediným z vynálezů společnosti DuPont, který zásadním způsobem ovlivnil technický rozvoj i naše životní podmínky. Ve 30. letech vzniklo v jeho laboratořích první umělé vlákno, proslulý nylon, nebo později další vlákno neobyčejných vlastností - lycra, které znají především ženy jako materiál, bez něhož by si už dnešní průmysl módy těžko dovedl svět představit.

Také u nás

Pro mnohé bude však neznámé, že více než dvousetletá tradice firmy je v řadě případů spojena prostřednictvím různých projektů i s Českou republikou. Například v roce 1991 věnovala firma svou speciální polyimidovou fólii Kapton pro izolaci solárních baterií v naší družici Magion 3, kterou vyvinuli a zkonstruovali pracovníci tehdy ještě Československé akademie věd. Ve stejné době získal několik grantů firmy DuPont na podporu makromolekulárního výzkumu a jako ocenění dlouhodobé spolupráce také pražský Ústav makromolekulární chemie. Další výzkumné programy jsou prováděny také ve spolupráci s českými univerzitami a výzkumnými ústavy včetně Polymer Institutu ve Zlíně, Zkušebny zbraní a střeliva (balistické testy a materiály pro neprůstřelné vesty), VŠCHT v Pardubicích apod. Spolupráce probíhá i s řadou českých podniků, např. s Glavunionem, k dalším partnerům patří Barum Holding, Chemapol, Chemopetrol, Spolana, ale i výrobci jako Elektro-Praga nebo Škoda.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist