Projekt, který se stal vizitkou ztraceného času
Technologický park s otazníkem na konci
* Pojem vědecko-technický, popřípadě technologický park se na ekonomické scéně poprvé objevuje koncem čtyřicátých let ve Spojených státech. Označoval nový typ institutu sloužícího jako nástroj určený k rozvoji podnikání, zaměstnanosti a propojení vědy a výzkumu s průmyslovou i komerční sférou.
(rip)
V průběhu dalších desetiletí se tyto parky v různých modifikovaných podobách rozšířily po celém světě. Ve Spojených státech - a nejen tam - se technologické a vědeckotechnické parky považují za jedno z důležitých národohospodářských odvětví s vysokou dynamikou, za oblast, do níž se vyplatí investovat jak ze soukromých, tak i ze státních zdrojů, protože tyto investice mají zpravidla rychlou a několikanásobnou návratnost. Proslulé Silicon Valley či Researche Triangle Park jsou toho dokladem.
Ambiciózní projekt
U nás je v současné době sedmnáct akreditovaných technologických či vědeckotechnických parků a další se na akreditaci připravují. Mezinárodní technologický park Praha měl být jedním z nich. Záměr vybudování tohoto parku patřil počátkem 90. let k sedmi pilotním a vládou schváleným privatizačním projektům výzkumných a vědecko-technických subjektů na jejich transformaci do podoby technologického parku. Podmínky úspěšnosti takovýchto parků spočívají ve výběru vhodného místa (posuzováno z hlediska infrastruktury, komunikačních možností a potenciálu lidských a inovačních zdrojů), dále k nim patří prostorové dispozice a jejich flexibilita, profesionální úroveň managementu a konečně míra kvality a výhodnosti provozně-technických služeb.
Tyto předpoklady běchovický areál více než splňoval.
Zhodnocení území
Na této lokalitě působilo celkem osm výzkumných ústavů, z nichž některé byly založeny již za první republiky a měly tradici i dobrou pověst. Území na východním okraji Prahy, na němž se areál nachází, leží zhruba v těžišti trojúhelníku, který tvoří obce Běchovice a Dolní a Horní Počernice. Je snadno přístupné z centra města. Jeho atraktivitu zvyšuje těsné sousedství s Xaverovským hájem a Klánovickým lesem, zdůrazněnou vodními plochami rybníků a pavučinou několika potoků.
"Přivítali jsme proto záměr na zřízení technologického parku, který byl koncipován jako centrum mezinárodního transferu technologií, inovační inkubátor a školicí středisko pro zvyšování kvalifikace ve vybraných oborech jsme vítali," řekl ing. Josef Nožička, CSc., starosta městské části Praha-Dolní Počernice. "Jeho existence by znamenala výrazné oživení podnikatelských aktivit a umožnila zhodnocení navazujících pozemků vybudováním moderního multifunkčního obchodního centra. Součástí tohoto projektu bylo postavení golfového hřiště a počítali jsme i s výstavbou bytů a rodinných domků. O tom, co by tohle všechno znamenalo pro obec, není třeba mluvit."
Nadějný start
O spoluúčast na celé záležitosti projevila eminentní zájem britská společnost ITC, s níž koncem roku 1992 podepsali zástupci tehdejšího Ministerstva hospodářství, pražského magistrátu a vývojové a provozní základny Běchovice smlouvu o smlouvě budoucí.
Modernizace i výstavba
Zároveň došlo k privatizaci všech subjektů sídlících na tomto areálu s výjimkou Vývojové a provozní základny, která zůstávala státním podnikem. Ta ovšem hrála v celém projektu stěžejní úlohu. Obhospodařovala totiž veškerou infrastrukturu; starala se o inženýrské sítě, dodávky energie a tepla, vlečku, komunikace, čističku odpadních vod a k jejímu majetku patřila i část technického zázemí a strojního parku. Předpokladem vzniku Mezinárodního technologického parku byla proto transformace na akciovou společnost. V ní také měly mít své zastoupení hlavní město Praha, na něž měl být převeden majetek, VZP a Fond národního majetku. Počítalo se s tím, že dalšími členy se stanou subjekty sídlící v areálu, a tak, jak budou přistupovat další zájemci, bude moci Fond národního majetku své akcie odprodávat.
Ředitel Vývojové a projektové základny ing. Alois Maceška nechal vypracovat urbanisticko-architektonickou studii uvažovaného technologického parku. Její autor - Ing. arch. Michal Postránecký z ateliéru M.A.A.D. - pojal celý sedmdesátihektarový areál jako celistvý útvar, přičemž vycházel z jednotného řešení technické infrastruktury, rekonstrukcí a modernizací některých z jichž existujících objektů a rozsáhlou, funkčně vymezenou novou výstavbou.
"Mozkový trust" parku tvořený řídícím a organizačním centrem umístil dovnitř komunikačního okruhu. Zde, v parkové zeleni, mělo stát také akademické centrum a školicí a vzdělávací středisko. Vnější pás osadil halami určenými pro výzkum a vývoj technologií. Starou a novou část areálu spojovala páteřní komunikace. Objekty obdobného charakteru - vývoj a experimentální výroba - byly rozmístěny jižně od páteřní komunikace propojující starou a novou část areálu. Severní sektor zůstal vyhrazen pro inovační firmy a případnou velkou výrobní halu. Součástí projektu byly také různé sportoviště, administrativní objekty a další zařízení.
Záměry a skutečnost
Mezitím probíhala jednání, na nichž se měly vyjasnit majetkoprávní vztahy, což bylo základním předpokladem pro vytvoření akciové společnosti. A věci se začaly komplikovat. Všichni byli stále pro - ale, jak podotkl Josef Nožička, jednou chyběl ekologický audit, podruhé se k jednání nedostavil zástupce magistrátu, potřetí se objevily námitky z Ministerstva průmyslu a obchodu... Britská ITC to nakonec vzdala a od smlouvy odstoupila. Objevily se i další zahraniční firmy, ale po prvních kontaktech se ukázalo, že vlastně nemají s kým jednat, že chybí partner schopný a oprávněný rozhodnout.
V roce 1994 vytvořilo několik firem, působících v areálu, Technologicko-obchodní park Běchovice. To samo o sobě v ničem nevadilo, protože projekt Mezinárodního technologického parku respektoval vlastnické vztahy a rozhodnutí, zdali ten který subjekt do něj vstoupí, nebo ne, záleželo pouze na něm. Potíž spočívala v tom, že nebylo kam vstoupit.
Do celé záležitosti se začaly postupně mísit i různé partikulární zájmy. Některé firmy začaly uvažovat např. o vybudování vlastních, lokálních zdrojů tepla. A to už s koncepcí Mezinárodního technologického parku nemělo nic společného.
V prosinci loňského roku rozhodnutím Ministerstva průmyslu a obchodu přišla Vývojová a provozní základna do likvidace. Poslední ze sedmi vytypovaných pilotních privatizačních projektů skončil. Neuskutečnil se ani jeden. Nad dalším osudem Mezinárodního technologického parků zůstává otazník.
V této souvislosti se nabízí poučné srovnání. V obdobné situace a před záměrem na vytvoření mezinárodního technologického parku se nacházel v roce 1994 velikostí i zamýšlenou strukturou srovnatelný areál v Berlíně. Se dvěma rozdíly. Ten první spočíval v tom, že chybělo "běchovické zázemí" usnadňující jeho vytvoření. Druhý patří do poněkud odlišné kategorie: Tento technologický park nazývaný Ost - West dnes existuje a funguje.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist