Vrak letadlové lodi potopené japonskou ponorkou v bitvě o Midway byl nalezen
Yorktown klesal hlouběji než Titanic
* V takřka pětikilometrové hloubce Tichého oceánu skončila před 56 lety pýcha amerického vojenského námořnictva, letadlová loď Yorktown. Její vrak právě nalezl tým Roberta Ballarda, proslulého oceánologa, který také v září 1985 objevil vrak legendárního Titaniku.
Mohutná děla letadlové lodi, jejíž první hlubokomořské snímky vznikly 19. května, stále ční vzhůru. Ballard, ředitel Střediska pro výzkum moře při Woods Hole Oceanografic Institute, to zjistil poté, co pomocí sonaru objevil 2100 kilometrů severozápadně od Havajského soustroví valy bahna typické pro dno, na něž dopadl trup velké lodi.
Na rozdíl od luxusního za-oceánského parníku Titanic pokrytého závěsy rzi zůstal vrak válečné lodi v nečekaně dobrém stavu. "Není na něm naprosto žádná stopa biologického nánosu. Spočívá v nejsterilnějším vodním prostředí, které jsem kdy spatřil. Je vidět přes celou palubu," prohlásil R. Ballard. Připomněl, že lokalizovat polohu Yorktownu bylo dokonce obtížnější než v případě Titaniku, protože vrak spočíval o 1220 metrů hlouběji. Mimochodem, díky miniaturní ponorce Alvin (viz foto nahoře) a jejímu dálkově ovládanému robotu Jason se Ballardovu týmu podařilo objevit také vrak luxusního parníku Lusitania, potopeného za druhé světové války německou ponorkou a vrak německého Bismarcku, svého času největší válečné lodi na světě.
Útok měl otevřít bránu k Havajským ostrovům
Letadlová loď USS Yorktown CV-5 přispěla v roce 1942 k vítězství Spojených států nad Japonskem ve stěžejní tichomořské bitvě o Midway. Jmenují se tak dva korálové ostrůvky Sand a Eastern v Tichém oceánu, které by neměly význam nebýt jejich strategické polohy. Za druhé světové války na nich Američané provozovali leteckou a námořní základnu, která se stala cílem útoku silného japonského uskupení, zřejmě v úmyslu vytvořit prostor pro útok na Havajské souostroví.
Japonci se pokusili o dobytí Midway už v prosinci 1941, ale neuspěli. Znovu zaútočili s přesilou ráno 4. června, kdy se strhla největší bitva letadlových lodí v historii. Japonská letadla startovala v několika vlnách ze čtyř letadlových lodí. Patnácti americkým letadlům z letadlové lodi Hornet se mezitím sice podařilo najít letadlové lodi protivníka, ale všechny stroje podlehly výrazné převaze japonských stihačů.
Toho dne se z celkem 41 amerických strojů nesoucích torpéda vrátilo jen šest. Odvrátily však japonskou hrozbu v podobě pum mířících na letadlové lodi Enterprise a Yorktown. Ty nakonec potopily tři japonské nosiče letadel. Příští den stejně skončila poslední, čtvrtá.
Těžce poškozený kolos ještě dlouho vzdoroval
Japonské stroje Val a Zero napadly americkou letadlovou loď Yorktown 6. června 1942. Ačkoli narazily na těžkou dělostřeleckou obranu, zasáhly cíl. Jedna z jejich bomb prorazila třímetrovou díru v letové palubě, vypukl požár. Výbuch další časované bomby vyřadil tři kotle. Bomba, jež proletěla výtahem, vybouchla na čtvrté palubě u palivových nádrží.
Posádce se během jedné hodiny podařilo zvládnout požár a začít tankovat letadla. Na radaru se záhy objevila skupina nepřátelských strojů. Yorktown sice manévroval, ale dvě torpéda ji zasáhla do levoboku, odřízla palivové nádrže a loď zbavila veškeré dodávky energie. Posádka dostala rozkaz k opuštění neovladatelného plavidla.
Loď, která byla už jednou těžce poškozena, a to 8. května v Korálovém moři, se držela na hladině a zdálo se, že se ji podaří zachránit pomocí válečné lodi Hammann. Ta se nicméně rychle potopila po explozi torpéda vyslaného z japonské ponorky. Ponorka také několikrát zasáhla Yorktown. Letadlová loď se držela na hladině ještě celou noc 6. června. Následujícího dne se po sedmé hodině raní naklonila na levobok a klesla ke dnu, kde nerušeně spočívala do letošního roku, než ji objevil tým R. Ballarda.
Američanům se za cenu letadlové lodi Yorktown a 150 letadel podařilo zachránit Midway pro další operace v západním Tichomoří. Pravděpodobně tak zachránili i Havajské ostrovy. Bitva přinesla zásadní obrat ve válce v Tichém oceánu, neboť v ní Japonci ztratili dosavadní námořní převahu. Přišli o čtyři letadlové lodě a 258 letadel se zkušenými bojovými piloty, což znamenalo ztrátu, z níž se už nikdy úplně nevzpamatovali.
Ballardův tým si objevením vraku slavného Yorktownu připsal na konto třetí hlubokomořský nález historického významu. Kromě Titaniku lokalizovaného v roce 1985 našel i vrak německé válečné lodi Bismarck, v té době největší bitevní lodi na světě, kterou britské loďstvo potopilo v Atlantském oceánu v květnu 1941.
Bořek Otava
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist