Plodina, která pro mnohé národy znamená hlavní zdroj výživy

Choroby banánovníků ohrožují produkci

* Pro milióny afrických, asijských a jihoamerických rolníků je banán základní složkou potravy a choroby banánovníků - především cercosporióza - velký problém. Banánovníky kromě toho ohrožuje nosatec, který klade vajíčka do základu kmene a jeho larvy vyžírají dřeň.
Toto ovoce živí celé národy. V zemích, kde banány představují hlavní zdroj výživy, se jich spotřebuje 500 gramů na osobu denně. Světová produkce banánů překračuje ročně 84 miliónů tun, z toho 30 miliónů tun banánů na vaření. Objemem produkce se řadí banán na čtvrté místo mezi zemědělskými plodinami. V africké kuchyni jsou všudypřítomné. Dokonce tu z nich vaří pivo.
V poslední době se prudce šíří choroby banánovníků. Nynější ohrožení volá po vytváření nových odrůd a hledání nových metod pěstování. Tomuto úkolu se věnuje několik výzkumných středisek banánovníku v Hondurasu, Brazílii, Nigérii, ve Francii. Páté bylo zřízeno v Njombé v Kamerunu, kde se na 20 hektarech studuje přes 350 odrůd banánů všech tvarů - od okrouhlých jako dýně, po plody dlouhé půl metru nebo krátké pět centimetrů, zelené, žluté, červené, se zrníčky nebo bez.
Banánovník je travina, jejíž "kmen" je tvořen spojením pouzder listů. Oddenek je podzemní ve tvaru bulvy, ze které vyrůstají kořeny. Plody vyrůstají na stvolu, který vyraší uprostřed rostliny. Botanickou zvláštností je to, že samičí květ má schopnost vytvořit plod bez oplodnění. Tak všechny pěstované banánovníky jsou sterilní, což je pro spotřebu dobré, zrnka jsou totiž malé černé kuličky tvrdé jako kámen.
Kdy a kde se objevilo pěstování banánů a odkud se rozšířily do celého světa, se přesně neví. Fosilní stopy banánů byly nalezeny ve střední Indii a zdá se, že banánovník patřil k prvním domestikovaným rostlinám v jihovýchodní Asii.
Poslední genetické výzkumy naznačují, že první banánovníky pro pěstování plodů se objevily před několika tisíciletími na Nové Guineji.
Původně byly patrně pěstovány pro listy, které jsou vynikajícím materiálem pro střechy chýší, "kmeny" sloužily jako vory a dřeň některých odrůd dokonce poskytuje mouku.
V době před naším letopočtem se banánovníky šířily z Indie do pacifické oblasti, na sever Austrálie, až na Tchajwan. Do Afriky se dostaly asi před třemi tisíci lety.
Banánovníky dávající plody vhodné pro výrobu piva a kuchyňské účely se rozšířily z Madagaskaru až v pátém století našeho letopočtu. Sladké odrůdy se po objevení Ameriky rozšířily do Nového světa, ale odrůdy vhodné pro vaření byly známy v oblasti Peru a Ekvádoru asi dva tisíce let před naším letopočtem a pravděpodobně sem byly dopraveny z Filipín.
Banány jsou obchodně velmi zajímavou plodinou a mezinárodní obchod s banány je velmi rozvinutý. Jejich přeprava je vzhledem k choulostivosti plodů prováděna na speciálních lodích pro dopravu banánů. Ve velkých spotřebních oblastech Evropy a Severní Ameriky jsou zřízena i specializovaná přístavní zařízení nemluvě o dozrávárnách, které nalezneme téměř všude - i u nás. Péče sahá tak daleko, že Evropská unie pro ně má zvláštní normu.

Stranu s použitím zahraničních pramenů připravili:
Jaromír Švamberk,
Petr Rampír

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist