Kosmetické přípravky nesmějí dráždit pleť
Kosmetika se dříve definovala jako umění uchovat krásu těla. Dnes je to nutnost, jíž se současní lidé musí denně zabývat.
(has)
Základní formou ošetřování pleti je její čištění. Mělo by být vždy dvoufázové.
Nejdříve bychom měli použít čisticí přípravek s tukovými složkami, které rozpouštějí dehty, popílek, kožní maz, prach. Tím se odstraní nečistoty.
Následné použití přípravku na bázi vody odstraní pot, případně látky rozpustné ve vodě. Tím je pleť dočištěna s minimálním narušením ochranného kožního filmu.
Bez fyziologického čištění však nemá žádné další ošetřování smysl, protože se do nevyčištěné pleti aktivní látka stejně nedostane.
Ničíme si kožní film
Voda s mýdlem je pro pokožku zátěží, protože smyje kožní film. Umyje-li se člověk hydrofilní čisticí koupelovou nebo sprchovou emulzí, kožní film se jen vyčistí, ale neničí se.
"Je značně složité přesvědčit o tomto faktu nejširší veřejnost," říká Eva Štěpánková, ředitelka s. r. o. Ryor, výrobce přírodní bylinné kosmetiky. "Mytí s pomocí pleťového mléka, vytvořeného z vody a hydrofilního oleje přímo na těle, je ideální formou péče o pokožku.
Jestliže po sprchování svědí pokožka po celém těle, je to nepochybně tím, že si člověk odstranil vlastním zásahem kožní film a tělo se tomu tímto způsobem brání. Nový kožní film se musí znovu vytvořit tím, že se na pokožku nanese pleťové mléko.
V případě, že se myjeme hydrofilním sprchovým nebo koupelovým gelem, jenž se na pleti mění ve spojení s vodou přímo na mléko, kožní film se nenaruší."
Při nákupu kosmetiky doporučuje ředitelka Ryoru začít kvalitním čisticím prostředkem, který nedráždí pleť. Po dočištění tonikem pro příslušný typ pleti je vhodné nanést přípravek, který již máte vyzkoušen.
Mezi krémy, které se k tomu účelu osvědčují, patří přípravky obsahující ceramidy. Tyto látky dobře zadržují vodu a zároveň vytvářejí ochrannou vrstvu, která zabraňuje odpařování vody z povrchu pleti.
Každá pleť je jiná
Péče o pleť není vlastně ničím jiným než trvalou starostí o její čistotu a ošetření, jež má zabránit jejímu vysychání a vrásčení. Není to jednoduché, protože pleť každého člověka se jinak utvářela a je proto jinak citlivá například na sluneční záření, na nečistoty v ovzduší, na vyrovnávání tepelných rozdílů a na vlivy chemie.
Obecně však platí dvě praktické zásady: za prvé, dvojité čištění, za druhé, užívání takových přípravků, které jsme vyzkoušeli a které naší pleti svědčí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist