Duševní problémy zvyšují nebezpečí poruchy zažívání

Přecházet žaludeční potíže bez povšimnutí se nevyplácí

* Každý desátý člověk, který navštíví lékaře, si stěžuje, že ho bolí žaludek. Hodně lidí ale své problémy podceňuje. Přehlížet trvalé, i když nepříliš výrazné potíže, není správné.
To podivné něco, co označujeme jako duši, prý sídlí někde za hrudní kostí. Lékaři ovšem říkají, že duše sídlí v žaludku. Ohavná představa, že by něco tak vznešeného mělo sídlit v tak obyčejném orgánu! Ale něco na tom asi bude - jen si vzpomeňte, jak žaludek zareaguje, když vás postihne nějaká těžká osobní ztráta, rozčílí vás šéf nebo neochotná prodavačka. Jaké máte pocity kolem žaludku, když se chystáte na důležitý rozhovor, zkoušku nebo musíte k rozvodovému jednání!
Pokud jste citlivější a každou situaci vymykající se normálu prožíváte "do morku kostí", s největší pravděpodobností si vypěstujete žaludeční neurózu. Jak něco sníte, začnou vás trápit pálivé a křečovité bolesti v horní části břicha, nevolnost až zvracení, pálení žáhy, škytavka, jindy pocity tlaku, plnosti a nadýmání. Bude se vám špatně polykat, budete mít sucho v ústech, pocítíte nechutenství. Spolu s těmito problémy se mohou dostavit i depresívní nálady, neurčitý strach, neklid, nespavost. Budete se cítit přetažení, k smrti unavení.
Své problémy možná budete přičítat tomu, že jste něco špatného snědli a pokusíte se to napravit pilulkami na zažívání, čaji, nebo krátkodobou dietou. Potíže možná ustoupí, při nejbližší stresující situaci se ale dostaví znovu.

Jaká je prevence

Pokud jste hazardéři a domníváte se, že své problémy vyřešíte sami, měli byste alespoň: Pokud kouříte, razantně tento zlozvyk omezit anebo s ním raději úplně přestat. Pokud to nedokážete, nekuřte alespoň na lačný žaludek.
Měli byste se pokusit dobrat se toho, proč a kdy vás žaludek začne zlobit a uvědoměle se snažit vybuzujícím situacím vyhýbat.
Rozhodně neuškodí, když zavedete pravidelnost do jídla, uděláte si na ně čas a pohodu, když změníte jídelníček ve prospěch celozrnné potravy, zeleniny, ovoce a přestanete pít alkohol. Kávu také raději vynechte.
Nejezte pozdě večer. Přestože jistě patříte k těm v práci nepostradatelným, měli byste alespoň na pár dnů vysadit a odpočinout si v úplně jiném prostředí. V žádném případě si s sebou neberte nevyřízené spisy nebo poštu!
Jestliže tato preventivní opatření poctivě splníte, a přesto se budou problémy opakovaně vracet, je nejvyšší čas k návštěvě lékaře. Měl by důkladně prozkoumat sliznici vašeho žaludku a vyloučit její poškození, eventuálně se přesvědčit, že nemáte žaludeční nebo dvanáctníkové vředy.
Statistiky uvádějí, že v Evropě dva lidé ze sta dostanou někdy v životě vřed. Za něco mohou dědičné dispozice, za něco kouření, stres, spěch, v němž žijeme. A také přemíra léků, jež polykáme. Vřed je defekt ve sliznici žaludku nebo dvanáctníku, který pronikne do svaloviny orgánu, krvácí, a někdy může i protrhnout stěnu. Žaludeční vřed se projevuje tlakem a pocity plnosti okolo žaludku bezprostředně po jídle.
Pro vřed na dvanáctníku jsou charakteristické bodavé, vrtavé a řezavé bolesti na lačno kolem pupku. Někdy se ozývají tak dvě hodiny po jídle, často v noci. Časté je rovněž nechutenství, zvracení.

Zanedbání je nebezpečné

Ale pozor - asi polovina vředů o sobě nedává nijak vědět, a tak k prasknutí vředu a krvácení do žaludku či perforaci může dojít náhle, bez předchozího varování. Pokud někdo ani po zjištění vředové choroby nedokáže ze svého života vyloučit kouření, alkohol a stresující situace, má velkou šanci na to, že dostane rakovinu žaludku.
Je-li rakovina včas rozpoznána a operována, pak má člověk šanci žít stejně dlouho jako zdraví lidé.
Pokud ale ze strachu nebo z jiných příčin někdo návštěvu lékaře oddaluje, s největší pravděpodobností se nestane jedním z osmi operovaných, kteří přežijí déle než pět let.

Marie Polanecká

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist