Zajímavý sociologický výzkum o bydlení snoubenců

Společné bydlení před sňatkem je běžné

* Sociologický ústav Akademie věd České republiky ve spolupráci s vybranými matričními úřady provedl empirické šetření mladých snoubenců. Jeho výsledky zaujaly.
O vyplnění dotazníku byli požádáni všichni snoubenci, kteří přišli na úřad s žádostí o uzavření sňatku a vyhovovali kritériím výzkumu, tj. oba byli českými občany a zároveň byli mladší 35 let.
Přestože ještě před deseti lety vyvolávalo společné bydlení partnerů bez sňatku často nevoli v rodině i okolí, dnes je tzv. faktické manželství relativně hojně rozšířeným typem partnerského soužití. V šetření Sociologického ústavu byla věnována pozornost pouze jednomu "typu" nesezdaného soužití, a to společnému bydlení mladých lidí před sňatkem.
Průměrný věk při prvním sňatku se od konce 80. let zvýšil o 2,5 roku u mužů a o 3,1 roku u žen. V roce 1996 dosáhl hodnoty 27,1 roku u mužů a 24,9 roku u žen. Zvyšování průměrného sňatkového věku svobodných snoubenců (ti představovali zhruba 90 % ze všech respondentů) je především důsledkem odkládání sňatku do vyššího věku. Nemusí to však znamenat, že by spolu mladí lidé začínali bydlet poz-ději než v minulých letech. Značná část neuzavřených sňatků je totiž "kompenzována" předmanželským soužitím. Z výsledků šetření vyplývá, že před svatbou spolu bydlela více než polovina(!) dotázaných snoubeneckých párů.
Svým charakterem jsou předmanželská soužití spíše krátkodobá: 71 % snoubenců uzavřelo sňatek do dvou let a 93 % snoubenců do čtyř let od doby, kdy spolu začali bydlet. Mezi respondenty se však vyskytly i takové dvojice, které se k manželství rozhodly teprve po desetiletém nebo dokonce dvacetiletém soužití.
Hlubší analýza podle základních demografických charakteristik potvrdila předpoklad, že společné bydlení před sňatkem je běžnější u starších snoubenců, dále pak u těch, kteří již v minulosti prošli manželstvím a u snoubenců, kteří pečovali o dítě nebo děti. Jako významný diferenciační faktor u obou pohlaví se projevila velikost místa faktického bydliště snoubenců. Předmanželské soužití je tím běžnější, čím větší je velikost obce. Zajímavý je rovněž pohled z regionálního hlediska. Severní Čechy a Praha podle očekávání figurují jako kraje, kde spolu mladí lidé žili před svatbou nejčastěji a také déle. Překvapením však je, že naopak nejméně rozšířené je předmanželské soužití v severomoravském kraji.
S kým bydlí před uzavřením sňatku (údaje v %)
muž žena
bydlí sám/sama 6,9 3,7
s rodiči 37,8 40,1
s příbuznými 2,4 2,5
se známými 0,8 0,5
s vlastními dětmi 0,1 1,1
se snoubencem/snoubenkou 31,0 31,0
se snoubencem/snoubenkou
a rodiči jednoho z nich 18,1 18,1
se snoubencem/snoubenkou
a dalšími dospělými lidmi 3,0 3,0

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist