Výnosy plynoucí z nájemného jsou dlouhodobě bezpečně chráněny před inflací

Činžovní dům jako dobrá investice

* Koupi činžovního domu je v době převisu nabídky nad poptávkou možné uskutečnit za značně výhodnou cenu.
(boč)
V Praze se ceny činžovních domů pohybují mezi 5 až 10 mil. korun podle velikosti a technického stavu. Vzhledem k dnešním cenám nové výstavby jsou velmi nízké, takže nabízejí možnosti pro zhodnocení peněz tomu, kdo má dostatek prostředků na koupi a další investice do oprav a rekonstrukce.
Současné, do jisté míry podhodnocené ceny jsou důsledkem restitucí, kdy řada domů byla vrácena původním majitelům či jejich dědicům, kteří však nedisponovali ani základními prostředky na provoz, natož na zásadnější rekonstrukce. Proto jsou majitelé nuceni se jich zbavit, a protože jejich nabídka převyšuje poptávku, musí prodávat "pod cenou".
Jako každá investice představují i činžovní domy určité riziko. Zabránit špatné koupi je možné pomocí správného odhadu nákladů na investici a možných výnosů. K výdajům totiž patří nejen kupní cena, ale i opravy či rekonstrukce. Zásadní je proto zajistit si přesné informace o technickém stavu domu. Poškodit investici mohou také právní závady, ať již celého domu (věcná břemena), nebo bytu, kdy o něm majitel nepravdivě uvedl, že je volný.
Investice do nemovitosti však představuje řadu výhod. Jednou z nejdůležitějších je zajištění před inflací.
Výnosy jsou závislé na výši nájmů jak z bytů s regulovaným nájemným, tak především s nájmem tržním. Význam má do budoucna otázka další deregulace. Značné příjmy přináší i pronájem nebytových prostor (kanceláří, obchodů atd.).
Podle Jiřího Pácala z firmy Central Europe Holding, která se koupí činžovních domů zabývá, je trh zatím hodně nevyrovnaný, což umožňuje získání nemovitosti za cenu velice příznivou, i když nevylučuje ani možnost investice špatné.
"Od roku 1991 zaznamenaly ceny činžovních domů několikanásobný růst. Nyní trh mírně stagnuje v souvislosti s nejasnými záměry sociální demokracie, nedostatkem finančních prostředků a vyčkáváním zahraničních investorů."
Výhledově ceny činžovních domů porostou v závislosti na uvolňování cen nájemného a postupným začleňováním do Evropy.
Podle investorů je poměrně zásadní zejména změna občanského zákoníku, a to v oblasti tzv. ochrany nájemníka. Nevyjasněné vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem odrazují nejen od koupě nájemních domů, ale také od jejich další výstavby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist