Než se stal Aleš Trčka spoluorganizátorem protestů proti očkování, testování a většině dalších opatření k zamezení šíření pandemie koronaviru, živil se v autodopravě a pracoval na dřevostavbách. Chodil na protestní akce hnutí Milion chvilek, ale ty ho zklamaly. Nikam to prý nevedlo, navíc zjistil, že protesty nebyly proti vládě, ale ve skutečnosti na její podporu. Je o tom přesvědčený, protože má své informace.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na týden zdarma předplatitelem HN+ i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN+ na týden zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

A pak přišel na začátku loňského roku covid-19. Sympaticky vyhlížející třicátník přestal pracovat, žil sedm měsíců z úspor a začal točit a sdílet videa o tom, že covid není takový problém a očkování je velký podvod. Na nedávném protestu na pražském Staroměstském náměstí byl jedním z prvních, kdo si na hruď připnul Davidovu hvězdu. V provedení, v jakém jí nacisté za druhé světové války označovali Židy, než je poslali na smrt do plynových komor. Na rozdíl od nich měl Trčka se svými kolegy uprostřed hvězdy napsáno "Neočkovaný" místo "Jude".

Akce vyvolala ostré reakce židovských obcí i politiků, kteří odsoudili zneužití symbolu a znevážení obětí holokaustu. Nic takového si ale Trčka nepřipouští. A odmítá, že by patřil k popíračům holokaustu nebo ho chtěl zneužít.

"Ta hvězda měla naopak ukázat, že se chystá nebo už se děje něco jako další holokaust, možná ještě něco horšího. Je to tak děsivé, že spousta lidí si odmítá tu možnost připustit," popisuje Trčka v rozhovoru pro HN, které mapují, co organizátory protestů a odmítače vědeckých důkazů o zabijáckém viru k jejich postojům vede a kde pro svá tvrzení hledají informace a inspiraci.

Podvod ze strany politiků

Za novým děsivým zabíjením lidí v jeho pojetí nestojí nemoc, ale spiknutí politiků a byznysmenů. Virus schválně nechali rozšířit, aby proti němu mohli bojovat drahými vakcínami, jejichž účinky jsou neověřené. Politici, kteří se očkování snaží propagovat tím, že šli na vakcínu jako první, podle Trčky většinou podvádí. Nechali si prý místo séra píchnout něco neškodného typu vitaminu C.

Angažovat se začal Trčka hned na začátku pandemie, protože prohlédl, že tu něco nehraje. "Sledoval jsem to od chvíle, kdy bylo jasné, že je to ve Wu-chanu," říká, když popisuje, jak se vyvíjela jeho cesta až k organizování protestů.

I jemu jako laikovi prý bylo na základě informací o šíření viru v Číně hned jasné, že jde o globální problém. Věděl to od momentu, kdy si přečetl, že ve Wu-chanu postavili pro nakažené nemocnici, zatímco svět prý reagoval nesmyslně pomalu. "Oni to šíření umožnili. Jednání vlády i prohlášení Světové zdravotnické organizace byla protichůdná a celé to bylo zmatečné," říká s tím, že důkaz o podivném postupu vlád mu poskytl třeba film Smrtící epidemie. "Když tam byl nějaký problém, automaticky se kompletně izolovalo ložisko. Je to film, takže realita má být přece přísnější. Udělali to schválně, že virus pustili do světa," říká.

Kromě sci-fi filmů jsou zdrojem informací pro Trčku i thrillery a sci-fi romány amerického lékaře Robina Cooka, které četl v dospívání. Uvádí, že "knihy o doktorech", jako je právě Cook, měli doma už proto, že jeho matka je lékařka. V pohledu na současnou situaci a v teoriích o zneužití viru mocnými světa se prý shodnou, matka ho v protestech podporuje.

Trčkovo přesvědčení tak z velké části zapadá do profilu lidí, které jako šiřitele konspirací a dezinformací popisují na základě dlouhodobých výzkumů psychologové. "Ze studií v zahraničí i u nás vidíme, že tito lidé mají větší tendenci přikládat vlastním názorům velký význam. Mají pocit, že jsou důležitější než názory ostatních. Je to takové sebezahledění. Většinou je k tomu také vede pocit bezmoci, že jim není nasloucháno tolik, kolik by mělo," popisuje psycholog Nikola Hořejš, který v sociologickém ústavu STEM vede výzkum dezinformací. Vysvětlovat pandemii pomocí spiknutí elit je podle něj i obranná reakce, k níž se lidská mysl uchyluje v krizi.

Tyto vlastní objevené pravdy pak lidé chtějí sdílet s podobně naladěnými lidmi. Ať už osobně nebo na sociálních sítích či různých webech.

Na Facebooku, YouTube a dalších platformách je Trčka hodně aktivní. Zdroje informací o pandemii si často hledá třeba na komunikační platformě Telegram. Aplikaci pro výměnu zpráv a videí vyvinula firma vlastněná ruským podnikatelem Pavlem Durovem, zakladatelem sociální sítě VKontakte. V USA platforma proslula sdílením konspirační teorie QAnon. Její příznivci věří ve spiknutí, podle něhož se demokratičtí politici USA podílejí na obchodu s dětmi a snažili se odstavit Donalda Trumpa od moci. Nyní si přes ni lidé sdílí informace o koronaviru. "Popisují vedlejší příznaky očkování, jako je třeba obrna obličeje. Nebo lidi, kteří zemřeli po vakcíně," popisuje Trčka.

Lobby výrobců léků

František Vrabel ze společnosti Semantic Visions, která mapuje dezinformace na internetu, potvrzuje, že konspirace o pandemii se často objevují právě tam, kde se dříve psalo o škodlivosti Evropské unie, NATO či elitách Západu. "Tyto weby už roky papouškují ruské nebo čínské dezinformační narativy. Jejich obsah je určován převážně zájmy cizích mocností, které nedokážou ekonomicky soutěžit s demokratickým Západem, snaží se nás tedy oslabit tím, že mezi lidi zanáší chaos," říká expert.

Když se k tomu přidají nejasná vládní opatření a různá tvrzení, že covid-19 neexistuje, je snadné lidi polarizovat. "Často citovaný narativ tvrdí, že pandemie je spiknutí elit a že při odběru vzorků na testy se lidé čipují," popisuje Vrabel nejčastější dezinformační výklady současného dění. S nástupem druhé vlny se podle něj začalo více šířit, že nošením roušek mnohonásobně roste pravděpodobnost úmrtí. "Součástí je i to, že statistiky jsou zfalšované, že skutečný počet obětí je daleko menší, než se říká, aby na tom vydělaly farmaceutické firmy a lobby s tím spojená," vysvětluje Vrabel s tím, že v posledních týdnech dezinformační scéna brojí hlavně proti očkování.

Jde o příběhy, o kterých mluví i Trčka − ukazující nebezpečí (a podvody) kolem vakcín. Vědecké studie přitom ukazují, že pokud jde o vedlejší účinky vakcín proti covidu-19 schválených Evropskou lékovou agenturou či obdobnou americkou institucí, tak sice existují, ale jsou spíše marginální. V klinických testech výrobců první vakcíny Pfizer/BioNTech, kterých se zúčastnilo asi 44 tisíc lidí z různých skupin, byly nejčastěji hlášené bolest ruky v místě vpichu, nevolnost, případně horečka. Úřady pro kontrolu léčiv opakovaně reportovaly, že při testování nedošlo k úmrtím v důsledku očkování.

Tyto argumenty ale Trčka dokáže snadno smést. "Bavíme se o studii, která mohla být ovlivněna nějakým střetem zájmů. Pak tady je spousta dalších informací z médií, jako je TV Nova a CNN Prima News, které přiznávají, že lidé se nechali naočkovat a pak umřeli," říká.

Na webu TV Nova lze skutečně několik zpráv o úmrtí po podání vakcíny dohledat. Například že v Norsku zemřelo po očkování 33 lidí. Zpráva ale dál říká, že podle tamní lékové agentury šlo o lidi starší 75 let bojující s jinými vážnými onemocněními a není možné prokázat přímou souvislost mezi jejich smrtí a očkováním.

Trčka spoléhá podle svých slov i na vlastní informace, které shání se svými kolegy z "iniciativ". Loni na podzim se například vydali na vlastní oči přesvědčit, jak to vypadá v nemocnicích, které hlásily nával pacientů s covidem. V areálu nemocnice ještě s kolegy natočili video s vyprávěním tří zdravotních sester. "Řekly nám, ať rozhodně nevěříme těm videím a reportážím o covidu a plných nemocnicích, že to tak fakt není, že ať raději koukáme na pohádky, že to bude lepší. Takže máme důvod se domnívat, že tady něco smrdí. Někdo na nás hraje hru, abychom to brali vážně, nechali se očkovat, aby měli zisk z té vakcíny," vysvětluje.

Reportáže z místa

Video visí na YouTube kanálu s názvem Kreativní převrat, který Trčka s kolegy provozuje. Rozhovor se zdravotními sestrami vede muž, který tvrdí, že jde na testy, a pak se ptá na počty nemocných a jak je to vážné. Sestry se mu snaží vysvětlit, že z celkového počtu nakažených skončí v nemocnici jen zlomek. Po sadě dalších otázek usoudí, že se muž covidu bojí, a snaží se ho uklidnit, ať tolik nekouká na zprávy v televizi a raději si pustí dětský kanál ČT. Tiskový mluvčí Thomayerovy nemocnice na dotaz HN důrazně odmítl, že by situace v nemocnici nebyla vážná. "Stále nám narůstá počet hospitalizovaných covid pozitivních pacientů, a to i v těžkém stavu," napsal.

Na vlastní kůži si Trčka s kolegy prý vyzkoušeli, že na obranu proti covidu stačí vlastní imunita. "Loni jsem nebyl ani jednou nemocný. Věřím tomu, že imunita se mi zlepšila kontaktem s lidmi na demonstracích. Nejde o promoření, ale o to, že někomu předáte nemoc, aby si udělal protilátky," vysvětluje. Problém této teorie, že na covid či s covidem zemřelo od jara jen v Česku již přes 16 tisíc lidí, neuznává. Vychází z vlastní studie. "Na naše akce chodí pořád stejní lidé, je jich třeba tisíc nebo dva tisíce, co jich známe osobně. Opatření nedodržují, přitom neznáme případy, že by měli covid," uvádí.

Do budoucna chystá další akce. K těm nejvýraznějším patří iniciativa Andělských hlídek "Zachraň svého poslance". Chtějí obcházet domy poslanců, a pokud se nenechají očkovat před jejich očima jejich doktory a vakcínou, kterou si prý sami seženou ve Švýcarsku, bude to důkaz, že celá věc je jen hra mocných. Ne všichni mocní, hlavně z řad politiků, jsou však do hry zapojeni. Trčka naznačuje, že s některými poslanci jeho iniciativy spolupracují. "Známe poslance, kteří nám říkají, co se chystá na půdě sněmovny," říká. Jde o některé současné i bývalé členy SPD. K nim patří třeba nezařazený poslanec Lubomír Volný, který odmítá nosit roušku i ve sněmovně.