Hana Lipovská dokázala svou kandidaturou za Volný blok v Pardubickém kraji něco nemožného. Spojila své příznivce a své kritiky – ovšem úplně jinak, než zamýšlela. Její profil na Facebooku je plný zděšených reakcí od lidí, kteří jí věřili a kteří jsou teď šokováni tím, s kým se pro kandidaturu do sněmovny spojila.

Jestliže na jaře její zastánci tvrdili, že si zaslouží policejní ochranu, protože sluníčkáři jsou na ni přece zlí, tak nevím, co by musela mít teď. Sestavu bodyguardů a pancéřovaný vlak jako Kim Čong-un? Lidé jsou zklamaní a považují její dosavadní působení v Radě České televize jen za výtah k politické kariéře. Jako by je podvedla. „Sodu“ dostává dokonce i od politiků, na jejichž podporu se dosud mohla spoléhat.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Televizní radní dokonce natočila speciální video, v němž vysvětluje, jak bude hlasem obyčejných lidí proti těm, kteří označují lid za lůzu. Citovala mimo jiné z Hamleta, i když vynechala, co se jí nehodilo. Ale ani to nepomohlo. Takže aspoň v rozhovorech zdůrazňuje, jak by se rozhodně nepaktovala s extremisty a neonacisty. Kdyby prý nějaké takové tendence zjistila, hned odstoupí z kandidátky, i kdyby to bylo dva dny před volbami. Její kamarád, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, se na sociálních sítích pustil do křesťanských apelů, že bychom nikdy neměli zatracovat bližního kvůli rozdílnosti politických rozhodnutí.

V rozhovoru pro Radio Proglas potom radní Hana Lipovská popsala, jak prý byl Lubomír Volný zděšený, když se dozvěděl, jaké názory má jeden regionální představitel Dělnické strany, se kterou se Volný blok domluvil na spolupráci. A že to určitě skončí vyřazením Dělnické strany z kandidátky, nikoliv jejím odchodem. Ještě nikdy nebylo odpolední vysílání této náboženské stanice tak bezděčně vtipné.

Zaujala také svým tvrzením z tiskové konference, že si ponechá mandát v Radě České televize, ovšem až do října nebude dělat nic, co je podstatou tohoto mandátu. Odsedí si čas na dvou veřejných schůzích, aniž by hlasovala nebo navrhovala jakékoliv usnesení. Hlasovat by chtěla jen o případných personálních otázkách, pokud by se například obměňovalo složení dozorčí komise Rady ČT anebo se měl měnit generální ředitel.

Dokonce i uvnitř církve vyvolala její kandidatura určité pnutí. Kromě jiného kvůli tomu, že před pár týdny pro změnu oznámil vstup do volebního klání Josef Nerušil z rozhlasové rady. Ten jde do voleb v barvách SPD. Lipovskou navrhla do rady Česká biskupská konference, Nerušil se stará o sociální sítě arcibiskupství. Církev teď je v pozici, kdy má vysvětlovat, co mají SPD nebo Volný blok společného s křesťanskými hodnotami. Nahlédnutí na sociální sítě blízkých spolupracovníků kardinála Dominika Duky naznačuje, že nevyzpytatelné jsou cesty Páně. Nebýt Facebooku, nedokázali by nás tak otevřeně překvapovat svými politickými názory. Bezvěrci se diví, katolíci žasnou.

Když se Hana Lipovská ucházela o místo v Radě České televize, mimochodem za aktivní podpory hnutí Trikólora, tvrdila, že jí jde hlavně o ekonomiku. Zhlédli se v ní proto ti, kteří čekali důslednou kritiku České televize a kontrolu hospodaření. Po zvolení vytáhla do boje s generálním ředitelem, potom její podivné konstrukce začaly prudit i její kolegy v radě. S Janou Bobošíkovou začala natáčet videa hojně sdílená přes profily SPD. A nakonec jim nebyl dost dobrý ani Tomio Okamura, takže se daly do holportu s Lubomírem Volným a Marianem Bojkem. „Níž už to nejde,“ citovala Lipovská na tiskové konferenci SMS zprávy, které jí v reakci na kandidaturu chodí. Nečetla je ovšem jako sebereflexi. Naopak spíš hrdě, prý je dokladem odvahy spojit své jméno s politiky, jichž se ostatní štítí.

Čím dál víc je zřejmé, že současné kroky Hany Lipovské v Radě České televize mají sloužit jen jako předvolební agenda, jako levné získání pozornosti médií. Proto nechtěla na konkrétní novinářské dotazy blíže popsat, v čem spočívá trestní oznámení, které podala na šéfa televize. Buď se točila na jedné neurčité větě, anebo opakovala, že materiál má 150 stran.
Není první a nejspíš ani poslední mediální radní zkoušející politickou kariéru. Ti, kdo to zkoušeli před ní, však neuspěli. Volný blok možná dosáhne na státní příspěvek za získaný počet hlasů. Ale pro pověst a důvěryhodnost mediálních rad to bude další těžká rána.