Osmadvacetiletý IT specialista Jozef Okruhľanský, žijící v Praze, zažil před dvěma týdny nakrátko lákavý pocit, že se nějakým nedopatřením stal milionářem.

V sobotu 7. srpna večer se podíval v mobilním telefonu na svůj účet u Equa bank a nevěřil vlastním očím: aplikace ukazovala disponibilní zůstatek 2,4 milionu korun. Protože měl dosud na účtu jen asi 24 tisíc korun, myslel si zprvu, že mu peníze někdo poslal omylem. Žádnou příchozí platbu ale v elektronickém bankovnictví nenašel. A tak zvažoval, zda se nejedná jen o špatné zobrazení. Zkusil proto poslat 400 tisíc na svůj další účet u elektronické banky Revolut.

„Byl to šok. Ale největší šok byl ten, že těch 400 tisíc šlo do Revolutu okamžitě převést. Člověk prostě chce vyzkoušet, jestli je to jen chyba, nebo zda jsou ty peníze reálné,“ řekl Okruhľanský HN.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Okruhľanský rozhodně ten den nebyl jediným překvapeným zákazníkem Equa bank. Kvůli nespecifikovanému technickému problému se částky na účtech chybně načetly a všimly si toho i stovky dalších klientů. Podle komentářů na Facebooku se některým na účtu objevilo až 13 milionů korun. Situace zavdala podnět i k humorným komentářům – jedna klientka například navrhovala Equu do soutěže Banka roku. Jiní klienti byli nadšení už méně – z účtů jim zmizely statisícové částky a někdo proto nemohl platit například debetní kartou. Mnozí s navýšenými zůstatky naložili podobně jako Okruhľanský – převedli peníze do jiné banky, další se dokonce pustili do on-line nákupů. Call centrum banky okamžitě zaplavily dotazy klientů a nastal chaos.

Aby Equa získala čas se se zmatkem vypořádat, bankovní systémy na šest hodin zcela odstavila. Spustila je znovu až v neděli 8. srpna v 5 hodin ráno. Okruhľanský proto druhý den uviděl na svém účtu úplně jiná čísla: zobrazil se mu záporný zůstatek odpovídající čtyřsettisícovému převodu a bance tak peníze raději vrátil.

Podle zdrojů z HN se Equa bank až po dvou týdnech podařilo postupně kontaktovat všechny klienty a přimět většinu z nich k vrácení neoprávněně připsaných peněz. Mluvčí banky Kateřina Petko potvrdila, že „v ojedinělých případech“ k neoprávněným převodům došlo, konkrétní ale být nechtěla. V některých případech totiž vymáhání ještě není u konce.

„Převážnou část takto odeslaných prostředků klienti po vysvětlení situace sami poslali zpět na své účty,“ napsala Petko. „U vzniklých dlužných částek budeme postupovat obdobně, jako u jiných nepovolených záporných zůstatků, včetně případného využití adekvátních právních kroků.“ K těm zatím podle mluvčí banka v žádném z případů nepřistoupila.

Equa po ukončení odstávky uvedla, že šlo o „technické problémy“ na její straně a na straně dodavatele systému. Banka v Česku patří mezi menší finanční domy. Má 52 obchodních míst a půl milionu klientů, včetně firemních. Nabízí platební karty, hypotéky, spotřebitelské a firemní půjčky i pojištění. Banku v roce 1993 založili dva malajsijští podnikatelé a bývalý politik Marián Čalfa. Později ji několik let vlastnila italská Banco Popolare.

Nepříjemnost se selháním systémů řeší Equa v době, kdy ji čeká převzetí ze strany rakouské skupiny Raiffeisen, která ji letos koupila od britského fondu AnaCap Financial Partners. Dokud ale není transakce schválená regulačními úřady, banky jsou stále samostatné.

Mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká situaci nechtěla komentovat, s odkazem na to, že obě firmy zatím pracují každá samostatně. Podle Kateřiny Petko odstávka systémů s chystaným spojováním nesouvisí. „Do doby ukončení právní fúze plánované na leden 2022 zůstávají bankovní systémy obou bank samostatné a jsou zcela odděleny,“ napsala.

Protože bankovní domy musí své spletité IT systémy pravidelně aktualizovat, nejsou podobné problémy v elektronických službách výjimkou. Ty možná největší zažilo 450 tisíc českých klientů UniCredit Bank v říjnu 2017, kdy bance na pět dní kompletně vypadly internetové a mobilní služby. Po nástupu pandemie navíc lidé začali víc využívat mobilní bankovnictví a finanční domy hlásí rostoucí počty útoků hackerů a podvodníků. Varují proto klienty před podvodnými telefonáty z fiktivních call center.

Na hladký chod bankovního systému dohlíží Česká národní banka. Ta se ale k problému Equa bank nechtěla vyjádřit, protože je podle své mluvčí Petry Vodstrčilové k dohlíženým bankám vázána mlčenlivostí. Uvedla ale, že o rozsáhlejších výpadcích v elektronickém bankovnictví musí banky ČNB podávat hlášení.

Centrální banka podle Vodstrčilové klade důraz na kybernetickou odolnost systémů a schopnost bank zvládat podobné incidenty. „Každý významný incident je důkladně analyzován a ČNB se jím zabývá nejen v jeho průběhu, ale i při kontrolách na místě,“ napsala. Regulátor také sleduje, jaká opatření banky přijímají, aby se výpadky neopakovaly.

Mluvčí Equa bank Petko odmítla sdělit, kolika klientů se problém týkal a jaká opatření byla přijata. Vyvádění chybně připsaných peněz na jiné účty je ale protiprávní a banky by „měly mít všechny předpoklady prostředky získat zpět,“ napsala Vodstrčilová z ČNB.

Podle právníků oslovených HN se banka může domáhat vydání peněz u soudu, protože jde o bezdůvodné obohacení. Takové řízení může pro klienta skončit i exekucí. Současně může banka podat trestní oznámení na spáchání trestního činu zatajení věci, za což hrozí až osm let vězení.