Kdo má peníze, kupuje nemovitosti. Obavy z inflace, která se má blížit k pěti procentům, a nevíra v hodnotu peněz udělaly z bytového trhu bezpečný přístav. Ceny trhají rekordy. Velcí developeři ani nemusí kopnout do pozemku a mohou jej pár týdnů po zakoupení obratem prodat i o desítky milionů dráž. A ti, kdo si chtějí koupit byt, se diví, že částku, kterou by ještě před rokem stál byt samotný, musí investovat do postoupení smlouvy o smlouvě budoucí kupní a pak doplatit ještě víc za samotnou nemovitost.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

I ti, kdo se developmentem zabývají profesionálně a vědí, že za růstem cen je nejen růst cen dřeva, oceli, skla a vlastně všech stavebních materiálů, ale i ceny práce, jsou ochotni připustit, že obdobná situace není dlouhodobě udržitelná. Bydlení je nejen investiční statek, ale také sociální. Rostoucí ceny v kombinaci s koncentrací obyvatelstva do měst a příměstských oblastí vytvářejí kotel, jehož potenciál výbuchu je blíž, než si mnozí představují.

Zatímco banky sní o nekonečné hypotéce, která bude přecházet na děti a třeba i vnuky, mladí mají naprosto odlišné představy. Demonstrace za levnější bydlení zná nejen Berlín, ale také další města. Naposledy vyšly do ulic tisíce lidí v Amsterdamu. Kanadský premiér Justin Trudeau zvažuje dvouletý zákaz investic do nemovitostí cizinci. Berlín vykupuje zpátky svůj bytový trh. A Česko posiluje program Výstavba, o který není zájem, a politici preventivně vylučují jakékoliv zdanění majetku.

Postupné zdražování hypoték, k němuž podle Hypoindexu nyní dochází, ceny nezchladí. Rozhodně ne v situaci, kdy si všichni myslí, že za rohem číhá vysoká inflace, která požírá úspory a devalvuje výnosy z ostatních investic. Masivní výstavba státu, jež by zvedla nabídku, je spíš blouznivým snem než reálnou alternativou v zemi, která není schopná postavit ani obyčejnou dálnici. Administrativní zásahy v podobě daní, poplatků či nových pravidel pronájmů nejsou šťastným řešením. Jsou ale pro všechny – i pro majitele nemovitostí – lepší než ad hoc regulace, k níž bude muset jakákoliv vláda přikročit pod tlakem ulice.