Nsvětových finančních trzích zesílily obavy z krachu čínského konglomerátu Evergrande Group a jeho realitní divize, která se ocitla v obřích dluzích. Důvodem je, že druhý největší developer v zemi dosud nezaplatil věřitelům úrokové výnosy z dluhopisů ve výši 83,5 milionu dolarů (přibližně 1,8 miliardy korun). Na doporučení čínských úřadů tak přitom měla společnost učinit během čtvrtka.

Nastalá situace vyvolává u zahraničních investorů ještě větší strach z toho, že o své peníze nakonec přijdou. Podle listu The Wall Street Journal Peking již vyzval úřady v celé zemi, aby se na pád společnosti připravily.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Termíny, dokdy měla Evergrande uhradit své pohledávky zahraničním držitelům firemních dluhopisů denominovaných v amerických dolarech, byly dva – čtvrteční půlnoc newyorského času, anebo páteční poledne hongkongského času. Dva anonymní zdroje, jež jsou se situací dobře obeznámeny, britskému deníku Financial Times potvrdily, že investoři žádnou platbu od čínské realitní společnosti zatím neobdrželi. Vedení developera doposud s žádným oficiálním prohlášením, proč své pohledávky nezaplatil, nepřišlo.

Celkové závazky společnosti Evergrande činí podle dostupných dat asi 305 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu korun), což je více než roční výkon celé české ekonomiky. 

Evergrande počínaje čtvrteční půlnocí začala běžet 30denní lhůta, během níž má podle mezinárodního práva čas na to, aby sehnala potřebné peníze na vyplacení globálních investorů. Mezi ně patří řada významných zahraničních fondů řízených finančními institucemi, jako jsou Fidelity, UBS, HSBC či BlackRock. Pokud se to nepodaří, podnik vyhlásí bankrot. 

Portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler považuje za nepravděpodobné, že by se do sanace finančních problémů realitní společnosti zapojila čínská vláda. „Ta naopak usiluje o to, aby ekonomika nebyla tolik závislá na stavebním sektoru. Proto rozjela proti developerům poměrně ostrou kampaň – v prosinci například schválila přísná nařízení ohledně jejich maximálního možného zadlužení. Pokud by nyní poskytla Evergrande finanční prostředky, znamenalo by to odklon od této politiky,“ říká.

Čínská firma se tak podle něj restrukturalizaci nevyhne. „Zároveň však neočekávám její úplnou likvidaci. Řada Číňanů již Evergrande zaplatila za nemovitosti, které zatím nejsou postaveny. Aby autority zabránily sociální nestabilitě, budou po vedení společnosti požadovat finalizaci těchto projektů. Jedním z řešení, o kterém se spekuluje, je, že by operace developera mohly převzít lokální čínské úřady. Dělení by probíhalo podle toho, jak moc Evergrande v jednotlivých regionech působí,“ dodává.

Společnost se již dříve zavázala, že v první řadě vyplatí úroky držitelům takzvaných on-shore dluhopisů. Ty jsou denominovány v čínských jüanech (někdy též nazývaných renminbi) a drží je domácí investoři. Podle informací Financial Times vedení Evergrande ve středu oznámilo, že tato platba, která v přepočtu činí 35,9 milionu amerických dolarů (asi 864 milionů korun), byla „vyřešena vyjednáváním mimo burzu“. Podnik však neobjasnil, kdy přesně a kolik z této částky nakonec skutečně zaplatí.

V loňském roce činila tržní hodnota firmy obchodované na hongkongské burze v přepočtu 890 miliard korun, nyní se propadla na 80 miliard. Pokud firma urychleně nedokáže sehnat finanční prostředky na splacení dluhopisových výnosů, přijdou lidé o peníze, které vložili do budoucích bytů. Kromě nemovitostí skupina Evergrande vlastní například podnik na výrobu minerální vody anebo fotbalový klub Kuang-čou GPC, jejž v minulosti vedl například bývalý trenér italských mistrů světa Marcello Lippi.