Tak a volby jsou tady. Přišla chvíle, kdy se musíme definitivně rozhodnout, jaký lístek vložíme do obálky a vhodíme do urny. A pak jsou před námi hodiny a hodiny napětí, útrpného čekání na to, jak to dopadne, obav, jestli vyhrála naše strana a naši kandidáti, jestli byla ta naše volba k něčemu nebo jestli to náhodou nebude po volbách všechno zase tak marné jako dnes.

Před dvěma lety zveřejnilo několik amerických politologů studii, která prokazuje, že sledování voleb může mít silně negativní dopad na naše zdraví. Vědci zkoumali osm stovek lidí a 18 procent z nich uvedlo, že kvůli volbám přestali spát. Přes 29 procent jich přiznalo, že se kvůli sledování volebního klání občas nedokážou ovládat. A hlavně, více než 26 procent respondentů tvrdilo, že propadli depresi, když zjistili, že jejich oblíbený kandidát prohrál ve volbách.

Takže, volby nejsou žádná legrace. Bereme je vážně, intenzivně je prožíváme a je jisté, že nám voličům dají pořádně zabrat. Obzvlášť ty letošní, které jsou sotva ke snesení už dlouhé měsíce.

Proto přinášíme několik tipů, jak volby vůbec přežít.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

1. Odvolte a vypněte telefon. Vypněte Facebooky, vypněte si až do sobotního odpoledne všechny sociální aplikace, nesurfujte, nepřepínejte sem a tam a nehltejte každý střípek a každé vyjádření toho a toho politika. Je důležité sledovat volby, ale pokud je toho na vás moc, stanovte si jistá omezení. Vyberte si předem jedno velké seriózní médium (jedno vám mohu rovnou doporučit, právě v něm čtete tento text a plně vás uspokojí), nastavte si přijatelnou frekvenci, s jakou budete volební zpravodajství konzumovat, a vězte, že přinejmenším do vyhlášení výsledků vám to bude stačit.

2. Zajděte si do knihkupectví, kupte si novou knihu a slibte si, že ji přečtete právě během volebního víkendu. Krásně to odvede vaši pozornost a rozmělní napětí. Jen pozor, aby nešlo o kriminálně-politický thriller.

3. Jakmile se zavřou volební místnosti, jděte si zaběhat, zacvičit nebo se jděte projít. Na výsledky máte ještě pár hodin času, běžte si zatím vyplavit endorfiny.

4. Připravte se na to, že se ocitnete na emoční horské dráze. Bude se ve vás střídat vztek, napětí, radost i smutek. Naučte se předem nějaké praktické dechové cvičení, které vám pomůže se rychle zklidnit.

5. Odstraňte ze své blízkosti všechny ostré předměty. Rozhodně zbraně, pokud nějaké vlastníte. Během sledování voleb se také výrazně nedoporučuje pracovat s motorovými pilami, velkými noži, sekerami apod.

6. Nebo naopak, pokud jste zruční a zkušení, je možné ulevit si manuální prací. Například s těžkým kladivem a kovadlinou. Existují také programy na odbourávání stresu destrukcí. Můžete například vybaveni přilbou, ochranným oblekem a raději pod dohledem odborníků hodiny mlátit do starých aut, bořit ruiny, ničit skleněné a jinak tříštivé předměty. Mohlo by jít o velmi vhodné zpestření volebního víkendu.

7. Neustále si připomínejte, že hádkami s ostatními lidmi o politice už během volebního víkendu ničeho nedosáhnete. Většina vašich protivníků buď už odvolila, nebo je pevně rozhodnuta, koho volit. Jen vám stoupne tlak.

8. Myslete na to, že všechno podstatné za vás odsledují vaši oblíbení profesionálové od novin, z televizí a rozhlasů. Třeba z Hospodářek, jak jistě dobře víte. Vy si můžete dát oddych. Klidně to nechte na novinářích. Jsou za to utrpení placení.

9. Až odvolíte, řekněte si: dokázal jsem to! Mám to za sebou a dobře jsem to udělal! Přece vždy získáte dobrý pocit, když odvedete dobrou práci. Je samozřejmě otázkou, jestli se zrovna vaše volba dá považovat za dobrou práci, ale jde nám tu teď jen o vaše zdraví, že.

10. Uvědomte si, že v tom nejste zdaleka jen vy. A že mnohem větší napětí ve stejné chvíli prožívá více než pět tisíc lidí, kteří v letošních sněmovních volbách kandidují. Představte si, jak si stovky z nich právě říkají: Dostanu se tam? Co budu dělat, když nedostanu? To bude ostuda… Čím se budu živit? Nebudou se mi smát, jaký jsem to loser? Buďte si jistí, že pokud jde o vnitřní napětí, jsou na tom kandidáti ještě hůř než vy.

11. Plačte. Ano, plačte. Pláč je osvědčenou technikou, jak se rychle zbavit úzkosti. Tělo se při něm přepne do zvláštního režimu, v němž se snaží urychlit vyrovnávání se s úzkostnými pocity nebo s bolestí a hněvem. Je přitom téměř jisté, že při myšlence na volby důvod k pláči pohodlně najdete. A pokud ne, zcela jistě se vyskytne brzy po volbách.

12. Smějte se. Smích je samozřejmě o moc příjemnější než pláč. Je samozřejmě obtížnější najít v souvislosti s volbami něco, co by nás rozesmálo, ale naštěstí jsou tu seriály Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Pusťte si je.

13. Připomeňte si, co přesně vás na politice štve, a začněte už během volebního víkendu psát první dopis vašemu budoucímu poslanci. Je vědecky dokázáno, že nejlepším lékem proti úzkosti je akce. Buďte akční.

14. Uspořádejte si doma malé rodinné volby. Vezměte pár nevyřešených domácích problémů (nic vážného pro jistotu, stačí malé věci jako třeba reforma harmonogramu mytí nádobí a vynášení odpadků), nechte rodinné příslušníky sepsat volební programy a spusťte po krátké kampani hlasování o tom, který je nejlepší. Uvidíte, že vaše domácí volby ty sněmovní zcela zastíní. Jen dejte pozor, abyste pak místo rozpočtové krize neřešili krizi docela jinou.

15. Buďte vděční, že si tím volebním stresem vůbec můžete projít. Je to sice nepříjemné, ale je to privilegium, které si nemohou užívat zdaleka všichni obyvatelé planety. Byly časy, kdy jsme si ani my v této zemi nemohli vybírat zástupce do zákonodárného sboru. A nebylo to zase tak dávno. Užijte si proto volby. Za těch několik hodin nepříjemností to opravdu stojí. Snad.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist