V roce 1997 stačilo 15 milionů korun na to, aby skončila slavná éra Václava Klause. Jeho ODS tehdy maskovala sponzorský dar tenisty a finančníka Milana Šrejbra jmény již mrtvého maďarského občana Lajose Bácse a jistého Radjiva M. Sinhy z Mauricia, který neměl o ničem tušení.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V roce 1999 stačilo pět milionů vyvedených z firmy Liberta, aby ve funkcích skončili ministr financí Zemanovy vlády Ivo Svoboda a hlavní pokladní ČSSD Barbora Snopková.

V roce 2005 stačilo 4,3 milionu, aby v čele vlády skončil Stanislav Gross. Koupil si byt na pražském Barrandově, ale média ho usvědčila, že si na tu částku nemohl v politice naspořit. Gross pak přišel s tím, že mu 1,2 milionu půjčil strýček Vik, ten ale vzápětí připustil, že tolik peněz nikdy neměl, a bylo po příběhu.

Je tu rok 2021 a 400 milionů korun. Způsobem, který nápadně připomíná praní špinavých peněz, doputovaly od Andreje Babiše přes offshorové firmy až do nemovitostí na francouzské Riviéře. Je to monstrózní skandál, který dostal premiéra Česka na přední stránky světových médií.

Případ byl zveřejněn v neděli – a víte, co bylo v neděli nejvyhledávanějším tématem na českém Googlu? Derby Sparta–Slavia. Budiž. Víte, kolikátý byl v pondělí? Sedmý. První byl výpadek Facebooku, pátá byla hra Far Cry 6, čtvrtá jakási Dominika Gottová.

Většina klasických médií se o případu snaží informovat, seč jim síly stačí. Ale ta hypertrofovaná informační bažina, ve které dnes i kvůli sociálním médiím žijeme, udělala z téhle obří kauzy docela malou a vlastně už starou věc. Infopád zpráv, informací a zábavy nás už zahltil něčím novým. V celých sociálních bublinách Pandora Papers dávno nerezonují, pokud vůbec někdy. I proto se už v první den kauzy komentátoři shodli, že skandál nadcházející volby neovlivní.

Jde o stokrát víc peněz, než kvůli kterým padaly vlády a odstupovali premiéři v minulosti. Ale jsme stokrát víc otupělí a svět informací je stokrát víc rozmělněný. Kdyby dnes Andrej Babiš použil Lajose Bácse a Radjiva M. Sinhu kvůli směšným pár milionům, na českém Twitteru by se odehrála jednodenní bouřka, padlo by mnoho lajků, ale vládlo by se v klidu dál. Vždyť takových aférek tu už bylo a ještě bude…