Těžko potlačovali zástupci Pirátů obrovské zklamání, když jejich strana o víkendu propadla ve volbách a získala jen čtyři poslanecké mandáty, tedy o 18 méně, než měla doposud. Ze „studené sprchy“ se jako první probrali pirátští voliči. Ještě o víkendu začali vyplňovat stranické přihlášky a během dvou dnů jich poslali několik stovek. Strana má přitom dnes jen 1100 členů.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Už v sobotu večer začaly chodit Pirátům zprávy a e-maily vyjadřující lítost, podporu a slova útěchy. Když nepřestávaly chodit ani den po volbách, spustila strana na sítích náborovou kampaň a vyzvala voliče, ať se angažují. „Pokud si ceníte svobody a demokracie, jste vítáni na palubě. Začíná nová kapitola,“ psal předseda strany Ivan Bartoš v neděli na sociální sítě a další kolegové jeho příspěvek sdíleli. Náborová kampaň ale brzy skončila.

„Jen v Praze byl ten počet kolem 500 lidí, v Hradci 30. Čísla ze všech krajů zatím nemáme, ale je to dost i na velkou stranu. Nyní to musíme všechno zpracovat, osobně je zkontaktovat a zjistit jejich motivaci, s čím by nám mohli pomoci,“ uvedl dosluhující poslanec Martin Jiránek.

Piráti mají poměrně náročné výběrové řízení, protože i řadoví členové mají oproti těm v jiných stranách větší pravomoci. Hlasují o koaliční smlouvě, účasti ve vládě a schvalují i kandidáty na ministry. Když nyní úzký tým Pirátů vyjednává se zástupci hnutí STAN a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) programové priority budoucí vlády a počty ministerstev pro jednotlivé strany, tak musí výsledek posvětit členská základna.

I proto je proces přijetí nových členů u Pirátů složitější a má několik stupňů. Prvním je registrace do nalodění. V tu chvíli člověk získá poradní hlas a chodí mu novinky ze strany. „Následně se může nechat ověřit, že je to opravdu on, takže se stává ověřeným registrovaným příznivcem. Pak teprve může žádat o členství,“ popisuje vedoucí mediálního odboru jihočeských Pirátů Luboš Kudláček.

Uchazeč o členství si pak připraví řeč a s ní se jde představit na setkání krajského sdružení. Předsednictvo pak hlasuje o tom, zda ho přijme. „Proces může trvat týdny i měsíce,“ líčí Kudláček, v jehož kraji se zaregistrovalo 64 lidí.

Zájem rostl i o dobrovolnickou činnost, třeba na Vysočině o desítky procent. „Tím, že pirátská strana se stala tím pomyslným štítem proti hoaxům, tak si myslím, že lidi mají zájem nám pomoct,“ komentuje nárůst předseda pirátské organizace v Havlíčkově Brodě Jiří Svoboda.

Vedení strany zájem vnímá jako malou satisfakci za to, jak volby dopadly. „Moc si vážím toho, že v tak těžkém období se k nám hlásí tak obrovské množství lidí. Pokud má někdo zájem se angažovat, tak nyní je nejlepší šance jít do toho s námi,“ říká místopředsedkyně strany Olga Richterová. Ta je jednou ze čtyř pirátů, kteří se do sněmovny nakonec dostali, a mluví se o ní jako o možné kandidátce na ministryni práce a sociálních věcí.

Podle Richterové ve společnosti převažuje opatrnost ke stranictví jako takovému. „Ukazuje se ale, že pro demokracii je velká voličská základna důležitá, chceme na tom nyní pracovat,“ dodává Richterová.

Piráti mají v tuto chvíli nejmenší členskou základnu z parlamentních stran. Hned za nimi je jejich koaliční partner STAN zhruba s 1600 členy, následně TOP 09 s 2,5 tisíce lidí. Největší členskou základnu mají tradičně komunisté, kteří mají necelých 29 tisíc členů. Jejich počet ale dlouhodobě klesá a brzy se na ně zřejmě dotáhnou lidovci s 25 tisíci straníky.

Podmínkou členství u Pirátů je také zaplacení členského příspěvku 200 korun ročně, což je obvyklá výše. Jen u sociálních demokratů se platí 300 korun ročně, příspěvky vzrostly před lety kvůli stranickému zadlužení.