Zpočátku pandemie čtyřicetiletý David z Karlovarska nevěřil, že covid-19 dovede být vážným onemocněním, na které mohou umírat tisíce lidí. Virus poprvé chytil hned v březnu 2020, jako jeden z prvních v Česku, když epidemie začala. Průběh nemoci měl velmi lehký.
„Říkal jsem tomu covídek, rýmička, kašlíček. Věřil jsem, že o nic nejde, že to lidé zveličují. Půl roku jsem nevěřil, že to může být vážné, protože jsem v okolí neviděl žádný těžký průběh ani smrt,“ vzpomíná dnes David, projektový manažer ve stavebnictví. Celé jméno si nepřeje zveřejnit, i bez toho mu prý téměř denně někdo vyhrožuje smrtí. A to proto, že svůj přístup k nákaze postupně zcela změnil.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekNejprve David covid bagatelizoval nejen v soukromí, ale i a na sociálních sítích, kde šířil dezinformace, které se okolo světové pandemie vyrojily. „Sdílel jsem třeba informace, že covid je podvod, že je to nějaká hra velmocí a podobně. Prostě blbosti. Plácnul jsem si to na zeď a neřešil, že to asi není pravda,“ přiznává muž, který na sociálních sítích vystupuje pod pseudonymem Sahibek Svobodný. Přes společné známé se na internetových fórech dostal do několika dezinformačních skupin, kde se tvrzení o spiknutí či o tom, že s očkováním se píchá do těla i jakýsi čip, sdílela ve velkém.
Po půl roce od první nákazy ale David onemocněl covidem znovu. „Měl jsem tehdy čtyřicítky horečky a šílený kašel, nemohl jsem dýchat, nemohl jsem si dva dny vůbec lehnout, jak jsem kašlal. Na záchod jsem se plazil doslova po čtyřech, to jsem nikdy nezažil,“ líčí. Covid tehdy skolil celý vchod jeho domu v menším městě na Karlovarsku. „Test jsem měl sice negativní, ale byl to nějaký omyl, protože jsem neměl chuť ani čich,“ popisuje David.
Záchranku si podle svých slov nezavolal jen proto, že se nechtěl ocitnout ve statistikách počtu nemocných. „Necítil jsem cibuli, a dokonce ani Savo. Moje manželka necítila nic měsíc. Bylo to šílené. Pak začali odvážet do nemocnic sousedy a lidi z okolí, nejen staré, ale i mladé. A pak co týden někdo v okolí zemřel. Bylo mi už jasné, že covid není žádná chřipečka. To, co se dělo mně a v mém okolí, mi k prozření bohatě stačilo,“ vypráví dnes David alias Sahibek.
Dvouměsíční únava
Ač před onemocněním pravidelně sportoval a účastnil se i různých závodů na krajské úrovni, po nemoci má dosud občas problémy s dýcháním. I při rozhovoru se každých pár minut rozkašle. „Dva měsíce po nemoci jsem měl takový problém s únavou, že jsem vyšel schody a musel jsem si na několik hodin lehnout a odpočívat,“ vzpomíná David. Dnes už je očkovaný, přesto si při nedávném nachlazení opakovaně dělal test na covid. „Abych třeba náhodou někoho omylem zase nenakazil,“ podotýká.
Když mu při druhém onemocnění polevily ty nejhorší horečky a kašel, začal víc pozorovat dezinformační scénu na sociálních sítích. „Do té doby jsem to neznal moc do hloubky. Ani Jiřího Černohorského, Janu Peterkovou, Renatu Bernardi, Lenku Tarabovou nebo Pavla Zítka. Teprve když jsem to začal víc sledovat, objevil jsem spoustu dezinformátorů a nesmyslů, které šíří a kterým lidi věří,“ jmenuje David známé aktéry české dezinformační scény.
Opravdu se ale prý naštval, když zjistil, že jsou tito lidé aktivní i mimo sítě. „Třeba když paní Peterková chodila prudit zdravotníky do nemocnice a podobně,“ říká David. V uzavřených skupinách se proto začal ptát a chtěl znát zdroje informací, které dezinformátoři předkládají jako pravdu. Odpovědí mu byly blokace ve skupinách a později i výhrůžky násilím a smrtí.
„Postupně jsem proto obrátil a úplně jsem se zděsil, kam až jsem se to dostal. Ti lidé věří těm samozvaným spasitelům a věří třeba tomu, že s očkováním dostanou do těla čipy nebo parazity,“ říká David. Nejenže přestal dezinformátorům věřit, ale uvažoval, jak se aktivně podílet na vyvracení nepravd. „Chtěl jsem dělat osvětu, pomoct aspoň pár lidem, aby prozřeli jako já. Ti dezinformátoři mají transparentní účty a berou si třeba od důchodců poslední stokoruny. Měsíčně si tak ale přijdou i na desítky tisíc. Z toho mi bylo úplně zle,“ líčí David.
Na diskusním fóru u jednoho z dezinformátorů se seznámil s dalšími, podobně smýšlejícími lidmi, které zajímaly zdroje. A společně se dvěma muži založil skupinu Illumicat. „Naším cílem bylo a je pronikat do dezinformačních skupin a vyvracet lži a hoaxy pomocí ověřených informací,“ vysvětluje David. Osvětě na sociálních sítích věnuje několik hodin denně. „Nejsme placení, jen chceme chránit lidi. Jako úspěch beru to, že jsme už mnoho lidí pozitivně ovlivnili,“ říká muž. Kvůli infiltraci pod stále novými profily do různých skupin mu pak začaly chodit výhrůžky. „To je na denním pořádku. Nebojím se, ale nechci vystoupit úplně veřejně hlavně kvůli práci, někteří klienti by se ode mě odvrátili,“ vysvětluje.
Desítky nových profilů týdně
Jeho „společník“ ze skupiny Illumicat se publicity nebojí. Jiří Kubiš vystupuje na internetu jako Jiří Cartmann. „Nikdy jsem nebyl popírač, naopak, z covidu jsem byl docela vystrašený. A když jsem viděl, jak vylezli dezinformátoři, kteří z toho strachu těží, živí ho v lidech a vybírají peníze od důchodců, chtěl jsem s tím něco dělat,“ popisuje začátky Kubiš. I on tráví debatami s lidmi hodiny denně. „Musím přiznat, že jsem se stal na tom hnoji trochu závislý, je to jako fetiš,“ směje se. Denně sleduje různé skupiny, živá vysílání dezinformátorů i diskuse, aby byl prý v obraze. „Byli jsme za největší vyvrhele v těch skupinách, ale už nás dost lidí z antivax scény pochopilo a jsou na naší straně,“ říká Jiří Kubiš.
Podle něj momentálně v dezinformačních skupinách „frčí“ hoaxy, že v očkování jsou parazité, živé organismy, nanoroboti. „A taky teď ožila ta stará, několikrát vyvrácená teorie o chemtrails. Lidé jsou schopni na povel dezinformátorů fotit oblohu a volat po sestřelování letadel,“ líčí Jiří Kubiš. Týdně si kvůli vyvracení nepravd na sociálních sítích založí desítky nových profilů.
A stejně to dělá i třetí zakládající člen Illumicat, jednatřicetiletý David G. „Rok a půl jsem sledoval dění na dezinformační scéně. Nebylo mi z toho dobře. A neudržel jsem se, psal jsem tam. Díky tomu jsem našel pár podobně smýšlejících lidí, začali jsme si psát mezi sebou, a tak vznikla naše skupina,“ popisuje David G. Cílem podle něj je, aby lidé dovedli zjistit, co je pravda a co lež. „Chtěli bychom, aby si lidé sami uměli najít relevantní zdroje a nevěřili všemu, co jim někdo navykládá. Ale je to boj s větrnými mlýny. V té dezinformaci je totiž vždycky zrnko pravdy, obalené zkreslenými informacemi. A vysvětlit to je strašně složité,“ přiznává David G.
Možná ti lidé jen potřebují, aby jim někdo řekl „Udělejte to. Nechte se očkovat, je to lepší“
Motivací dezinformátorů jsou podle něj primárně peníze, žádná bohulibá činnost. „Myslím, že tomu, co říkají, většinou ani sami nevěří. Chtějí cokoliv jiného než to, co je teď, ale neumí říct, co to je,“ popisuje David G. I jeho rozčiluje, že na transparentní účty šiřitelů hoaxů a lží přispívají ti nejchudší. „Sedmdesátiletá paní pošle dvě stovky a napíše k tomu, že z invalidního důchodu si nemůže dovolit víc. To snad není možné, s tím musíme něco udělat,“ říká rozhořčeně. Členové Illumicat z činnosti podle svých slov žádné peníze nemají.
Zdroje informací hledají diskutéři u relevantních informačních kanálů, třeba Světové zdravotnické organizace (WHO). „Ale nejde jen o covid-19. Ti lidé v dezinformačních skupinách zpochybňují kde co, nejčastěji volby jak u nás, tak v USA. Pořád je pro ně prezidentem Spojených státu Donald Trump. Taky frčí, že za všechno může Soros,“ zmiňuje David G. maďarského miliardáře a filantropa, který podporuje například neziskové organizace.
„A hodně v kurzu jsou teď jednotky Shaef. To je teorie, podle které je někde poblíž zakopáno asi šest milionů vojáků, kteří nás mají přijít osvobodit,“ směje se David G. Podle něj ale této informaci spousta lidí věří.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist