Domažlická společnost nanoSPACE byla ještě před dvěma lety malou firmou s ročním obratem v řádu jednotek milionů korun. Už před pandemií prodávala nanoroušky a nanorespirátory, především se ale soustředila na výrobu protiroztočových lůžkovin pro alergiky a astmatiky s nanovlákennou membránou. Pro další růst chyběly peníze, a tak se vedení firmy rozhodovalo, zda její část neprodat investorovi. „Jenže ten den, kdy jsme začali domlouvat podrobnosti, přišly zprávy z Číny a nám vyletěly prodeje roušek a respirátorů,“ vzpomíná provozní ředitelka nanoSPACE Lucie Konečná.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Firma nakonec peníze zvenčí nepotřebovala. Využila znalosti českého nanoprůmyslu a za několik měsíců se stala jedním z největších e-shopů s českými nanorouškami a nanorespirátory. „Minulý rok jsme měli obrat necelých 130 milionů a tento rok očekáváme obrat kolem 160 milionů. Zisk jsme investovali zpátky do firmy. Chystáme také novou kolekci nanooblečení od světově uznávané návrhářky Lady Vyvialové,“ dodala Konečná.

Zájem o ochranné pomůcky kopíruje vládní nařízení a vývoj pandemie. V současnosti opět sílí. Listopadové objednávky v obchodě Mall.cz podle mluvčí Pavly Hobíkové určitě překonají ty za říjen. Zásoby jsou podle ní dostatečné a scénář z loňského roku, kdy byly respirátory na několik dní vyprodané, se nebude opakovat.

Liberecká firma Nano Medical nyní vyrábí měsíčně asi půl milionu masek. Prodeje rostou v maloobchodě i v soukromém sektoru. Mezi zákazníky firmy patří například Česká spořitelna, podává je síť lékáren Benu. Kromě toho společnost dodává materiály na výrobu roušek a respirátorů dalším českým firmám. Výrobní linka je až do konce roku plně vytížena. Za letošní rok očekává firma obrat kolem 70 milionů korun, meziročně mírně vyšší.

Od října nepřetržitě roste také poptávka po českých respirátorech značky Good Mask, která vznikla loni na jaře. „Přestože zatím nedosahuje hodnot z února a března letošního roku, tak jsme již zcela vyčerpali skladové zásoby vyrobených respirátorů z léta a opět spouštíme pozastavené výrobní linky. Respirátory dodáváme například do Teska nebo do Makra. Spolu s obchodními řetězci se nám podařilo stlačit jejich cenu na deset korun,“ uvedl Aleš Povr, mluvčí firmy, která letos očekává obrat přes půl miliardy korun.

Společnost Albert nabídku respirátorů FFP2 nyní rozšiřuje a nově budou k dostání pouze ty od českého výrobce. O tuzemské produkty je zájem i mezi zákazníky lékárny Dr. Max, která v těchto dnech zaznamenala extrémně vysokou poptávku na e-shopu i v kamenných prodejnách. „Průběžně doskladňujeme, potýkáme se s výpadky, ale nikoli dlouhodobými. Bezkonkurenčně nejžádanější je bílý respirátor Balerina vyrobený v Česku,“ uvedl mluvčí lékárny Michal Petrov.

Výrobci si zájem koncových odběratelů a soukromých firem chválí, shodují se ale na tom, že ve státní sféře neuspějí. Důvodem je především vyšší cena. Zlínský výrobce respirátorů SPUR v důsledku toho zatím nenastartoval výrobu na lince, kterou Česku daroval Tchaj-wan. Firma ji má v pronájmu od Technického a zkušebního ústavu stavebního. 

„Obrat za letošní čtvrté čtvrtletí čekáme v průměru asi na 20 procent toho co loni. Je to především kvůli výpadku dodávek pro stát, kraje města a nemocnice, což jsou objednávky v rozmezí sta tisíců až milionů kusů. Naše respirátory pro nemocnice prohrávají ve veřejných zakázkách o dvě až tři koruny proti překupníkům se zbožím z Asie,“ řekl David Pospíšil, obchodní manažer společnosti.

Důvodem je právě cena, ke které přihlíží zákon o veřejných zakázkách. „Pokud dodavatel splní všechny podmínky, které požaduje ministerstvo zdravotnictví, a má potřebné certifikace, rozhoduje cena. Je to férová soutěž a podmínky jsou pro všechny stejné,“ sdělila za Správu státních hmotných rezerv Aneta Procházková.