Polská vláda si – navíc nelegální cestou – koupila izraelský program Pegasus, který poté použila k odposlouchávání nejméně jednoho politika opozice a dvou nepohodlných právníků. Zní to jako úvodní věta románu z politického thrilleru. Je to ale prostý závěr učiněný na základě odhalení nezávislých médií a výzkumných institucí.

Podobně postupovala i maďarská vláda, která program izraelské firmy NSO prokazatelně použila proti nezávislým novinářům.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Polští a maďarští vládci v tom nebyli sami. Nástroj, který měl sloužit k boji proti terorismu, se stal pomůckou autoritářů po celém světě, jak doložilo vyšetřování mezinárodního konsorcia médií.

Ale ve střední Evropě s jejími stále chatrnými demokratickými institucemi a pořád i čerstvou pamětí pronásledování politických oponentů je použití takového nástroje vůči politickým protivníkům nebo nezávislým médiím obzvláště znepokojivé. Přidává to na síle argumentům těch kritiků stavu právního státu, kteří chtějí například podmínit čerpání fondů Evropské unie dodržováním práva.

Pro Polsko může být otázka odposlouchávání politických protivníků Pegasem tím nejdůležitějším z řady sporů, které se kolem stavu právního státu odehrávají. Špehování politických oponentů je něco, co si dokáže představit každý. Zatímco spor například o ústavnost jmenování soudců se utopil v moři složitých právnických úvah a kliček, špehování – byť pomocí moderní technologie – je srozumitelné obvinění.

Polské opozici se nejspíš nepodaří prosadit vznik parlamentní vyšetřovací komise, takže bude na polských soudech a prokuratuře dokázat, že ještě nejsou úplně v područí stran vládní koalice a protievropského ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra.

Mezitím své telefony kontrolují další opoziční politici, soudci nebo novináři. Není vůbec vyloučeno, že se objeví další případy. Neustálé omílání frází vládních politiků a jim nakloněných publicistů o dekomunizaci a nutném boji proti bývalé komunistické státní bezpečnosti a jejím bývalým spolupracovníkům a metodám se tváří v tvář aféře Pegasus stávají čím dál směšnější.