Minulý týden přišli drobní investoři o jednu z nejatraktivnějších a zároveň nejjistějších možností, jak ochránit své úspory před inflací. Stát pozastavil další vydávání protiinflačních dluhopisů, o které byl v posledním čtvrtletí rekordní zájem. Kam teď s penězi? Právě s touto otázkou jsme oslovili více než desítku analytiků a expertů. Následně jsme se jejich odpověďmi inspirovali a sestavili portfolio pro rok 2022 za jeden milion korun.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Všichni analytici hned v úvodu upozorňují, že nemohou dávat investiční doporučení, a tak jejich nápady slouží právě jen pro zmiňovanou inspiraci. Také předpokládají, že peníze určené k investování nejsou jedinými úsporami. Výsledné portfolio je sice proti předchozím letům poměrně defenzivní, přesto nese mnohem vyšší riziko než zmíněné protiinflační dluhopisy. U akciových investic se navíc zpravidla předpokládá alespoň pětiletý investiční horizont.

A právě akcie mají i nadále podle analytiků tvořit většinu portfolia, nejvíc by jich směřovali na americký trh. Podstatně se ale změnil typ akcií, do kterých by letos investovali. „Svou pozornost bych zaměřil na společnosti s nadprůměrným růstem tržeb a dlouhodobě vysokými ziskovými maržemi,“ říká Michal Křikava, analytik Patria Finance. Naráží tím na fakt, že v době vysoké inflace a rostoucích sazeb trpí ztrátové firmy.

Právě odlivy od ztrátových technologických společností dosáhly v posledním týdnu nových rekordů. Ilustrovat to lze na poklesu technologického indexu Nasdaq, který za posledních pět dní odepsal pět procent. Oproti tomu index Dow Jones sledující obří ziskové společnosti se v podstatě nepohnul. Drobní investoři nejraději ale nakupují index S&P 500, který je sice technologicky zaměřený, ale vysokou váhu v něm mají společnosti typu Apple, Facebook nebo Microsoft, které jsou ziskové a mají i slušnou marži.

Sázka na stabilní byznys

V námi sestaveném experimentálním portfoliu má proto pasivní fond sledující tento index nejvyšší váhu. Historicky se totiž průměrnému investorovi nedaří výběrem akcií porazit výkonnost hlavních indexů. Letošní odhady počítají s tím, že tento index přidá přibližně pět procent. Americkou akciovou složku pak doplňují navíc firmy jako Visa nebo Mastercard, které mají silné postavení na trhu plateb, profitují z významného poklesu využívání hotovosti v posledních letech a zároveň si nenechávají ujet vlak na poli kryptoměn.

Oslovení experti by ale diverzifikovali portfolio i na evropský, český a čínský akciový trh.  Portfolio manažer Michal Semotan z J&T Banky kladně hodnotí akcie Volkswagenu. „Jde o sázku na vysokou marži díky solidní poptávce po autech,“ vysvětluje a dodává, že navíc existuje možnost, že společnost uvede na akciový trh výrobce sportovních vozů Porsche, což by akcionáře potěšilo. Co se týče celkového hodnocení evropského trhu, jsou oslovení analytici poměrně výrazně rozděleni v tom, jaký má podle nich potenciál.

Střední cestou proto může být opět sázka na pasivní fond sledující vývoj celého trhu, doplněný o fond zaměřený na akcie takzvaných consumer staples, což jsou společnosti prodávající zboží, po nichž je poptávka bez ohledu na ekonomickou situaci. Patří sem firmy zaměřené na potraviny, domácí potřeby nebo na prodej tabákových výrobků. Experimentální portfolio pak má celkovou expozici na evropském trhu přes dvanáct procent.

Navzdory loňskému rekordnímu růstu pražské burzy si analytici nadále myslí, že konkrétně akcie společností ČEZ nebo Komerční banky mají stále potenciál k dalšímu růstu i přesto, že za poslední rok už přidaly padesát, respektive třicet procent. Český trh má pro investory výhodu v tom, že se jej netýká měnové riziko, akcie se dlouhodobě nechovají moc divoce a zároveň nabízí zpravidla solidní dividendy. To se nedá říct o čínských akciích, které by ale podle expertů měly v portfoliu také být, byť ještě v nižším zastoupení než ty české.

„Zajímavé místo je pochopitelně Čína, kde nám regulátor stále jasněji ukazuje, co jako mezinárodní investoři smíme a co ne. Můžeme do jejich autobranže a měli bychom mizet ze všeho, co je postavené na jakémkoliv algoritmu, který chtějí mít Číňané vždy pod kontrolou, aby mohli dále ovládat tamější společnost,“ říká finančník Radovan Vávra. Analyzovat a oceňovat čínské společnosti je ale pro drobného investora těžké, proto pro něj může být alternativou opět pasivní fond sledující například hongkongský index Hang Seng.

Co dalšího kromě akcií

V experimentálním portfoliu pak celková expozice ke všem akciím činí necelých osmdesát procent. Nejvyšší podíl v rámci zbývající složky by měly mít nemovitosti. Do nich lze investovat hned několika způsoby. Kromě vlastní koupě existují nemovitostní fondy, do nichž lze zpravidla investovat v Česku už od pěti set korun. Fond obvykle drží nemovitosti, které pronajímá, a investorovi plyne podíl z výnosů. Nicméně investovat do nemovitostí lze i přes akciové trhy a takzvané realitní investiční společnosti, které výnosy vyplácejí akcionářům.

Těmto firmám se zpravidla na akciovém trhu daří v dobách zvýšené inflace, neboť většinou mají ve smlouvách se svými klienty již nastaveno, že nájmy porostou spolu s inflací. Právě tento typ firem byl proto zahrnut do experimentálního portfolia. Kromě nemovitostí by měly tvořit obranu před inflací v menší míře komodity. Podle Semotana může být zajímavou příležitostí expozice směrem k uranu, což je zdroj pro bezemisní produkci elektrické energie, u nějž lze očekávat nárůst poptávky v budoucích letech.

Celkově jsou ale komoditní trhy poměrně rozpálené, a tak by na ně experti měli vstupovat spíš opatrně. Alternativou tak může být investice do zlata nebo protiinflačních dluhopisů. Ty české sice už nejsou k dispozici, pořád lze ale podle šéfa platformy Portu Radima Krejčího využít globální nabídky. Inflace roste poměrně výrazně všude, a tak výnos těchto dluhopisů nemusí nutně za těmi českými zaostávat. Nakonec by měl investor ještě zvážit menší pozici v kryptoměnách, především v bitcoinu nebo etheru.

Konkrétně bitcoin lze nakoupit buď napřímo, nebo je možné od loňského roku investovat zprostředkovaně do amerických pasivních fondů, které jeho vývoj sledují. Nicméně i díky těmto novým instrumentům narůstá korelace mezi vývojem ceny bitcoinu a dalšími rizikovými investicemi. Bitcoin se proto aktuálně jako uchovatel hodnoty nechová. Nakonec by měl ještě investor zvážit, jak moc jeho portfolio ovlivní pohyby kurzů jednotlivých měn.

Letos se očekávají na měnových trzích kvůli rozdílným politikám centrálních bank silné turbulence. Podle poslední predikce České národní banky by měla koruna nadále posilovat jak vůči dolaru, tak euru, což znamená, že v takovém případě bude umazávat část případného zisku ze zahraničních investic. Možností je tak portfolio zajistit, což je vzhledem k aktuální situaci na trhu dokonce výhodné, ale pro drobného investora složitější.

Vytvořené experimentální portfolio je každopádně pouze ilustrační a vzniklé na základě zprůměrování toho, jak by jednotliví analytici portfolio rozložili a jakou investiční filosofii by volili. Nereprezentuje tak portfolio ani jednoho z nich. Rozhodně nepředstavuje žádné investiční doporučení. Vždy investujte s ohledem na vlastní finanční situaci, vědomosti a dle svých analýz, případně se poraďte s expertem. 

Na webu Hospodářských novin nicméně můžete vývoj portfolia sledovat a případně si online sledující nástroj zkopírovat a vytvořit si své vlastní podložené svými analýzami a učit se na něm. Než začnete sami investovat, je vždy vhodné si to nejdříve vyzkoušet nanečisto třeba právě tímto způsobem. V současných turbulencích na trzích si tak můžete otestovat, jak moc jste odolní vůči výkyvům cen a tedy i potenciální ztrátě.

Můžete zhlédnout tutoriál k tomu, jak portfolio tracker používat. Zároveň doporučujeme odebírat náš investiční newsletter Peníze HN, jejž si oblíbily tisíce drobných investorů.