Hrad opakovaně žádá vládu o navyšování svého rozpočtu až o desítky milionů korun. Co přesně s veřejnými penězi dělá, nyní prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování vynechal ze své kontroly Lesní správu Lány a zaměřil se jen na prezidentskou kancelář a Pražský hrad. Jenže situace se mezitím změnila. Vyšetřování skončilo a soud poslal šéfa Lánské obory Miloše Baláka za manipulaci s milionovými zakázkami na tři roky do vězení. Odsouzen byl ale jen dva dny, než mu udělil prezident Miloš Zeman milost. NKÚ proto zvažuje, že machinace v Lánech prověří.

Rozšíření stávající kontroly Hradu i na Lány hodlá navrhnout viceprezidentka úřadu Zdeňka Horníková na pondělním jednání členů NKÚ, takzvaného kolegia. To musí její návrh nejprve odsouhlasit.

„Navrhnu, aby kolegium o tomto podnětu hlasovalo, protože se otevřel prostor dostat se k dokumentům, které pro nás kvůli vyšetřování nebyly přístupné. Lány ale vždy byly součástí kontroly,“ říká Horníková. Ve stejný den jí zároveň končí mandát – návrh na rozšíření kontroly tak bude jejím posledním krokem v úřadu, kde strávila posledních devět let.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Rozšíření kontroly podporuje i Miloslav Kala, kterého prezident Miloš Zeman jmenoval ve středu znovu do funkce šéfa úřadu. „Pokud to někdo navrhne, podpořím to,“ sdělil HN. Další členové kolegia se však nechtějí k možnosti rozšíření příliš vyjadřovat.

„Kontrola teprve začala, první fáze je vypracování programu a zaměření, až v druhé fázi se kontrolují dokumenty, takže technicky to určitě nebude problém,“ říká Jan Málek, jeden z členů kolegia. Zda by podpořil rozšíření auditu, nechce sdělit. Stejně jako Adolf Beznoska, jenž má kontrolu na starosti: „Není vhodné cokoliv předjímat, když zahajujeme kontrolu.“

NKÚ hodlá prověřit hospodaření Hradu do konce roku, tedy ve funkčním období prezidenta Zemana a za působení vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře. Mynář je přímým nadřízeným šéfa Lánské obory Baláka, který měl podle soudu ovlivňovat zakázky v hodnotě 200 milionů korun. A i když od prezidenta dostal milost, stále čelí obžalobě u kladenského soudu v souvislosti s těžbou kamene v oboře.

O zahájení aktuální kontroly na Hradě rozhodl NKÚ koncem ledna. I tehdy se mezi členy kolegia řešilo, jestli do prověřování rovnou zahrnout i Lány. „Názory byly dva: dělat to bez Lán nebo nedělat kontrolu vůbec. Varianta s Lány tam nebyla, věděli jsme, že se nedostaneme k dokumentům, které měla policie. Už tehdy jsem ale říkala, že bez Lán je to polovičatá kontrola, a byla jsem pro to, aby se kontrola posunula,“ popisuje Horníková.

Nakonec se úředníci shodli, že se zaměří jen na Pražský hrad a prezidentskou kancelář.  „Situace se nyní změnila a kolegium musí zvážit, zda kontrolu nerozšířit,“ dodává Horníková s tím, že milost prezidenta Zemana její názor ještě umocnila.

Do vedení úřadu byla zvolena za ODS, o jejím nástupci vláda ještě nerozhodla. Nějakou dobu se zvažovalo, že by mohla funkci znovu obhajovat. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) ale nakonec rozhodl, že vybere zástupce jiné strany.

Ke kontrole Lán vyzvala NKÚ už loni protikorupční organizace Transparency International, argumentovala hlavně podezřelými tendry v Lánech. Rozšíření auditu by tak uvítala. „Hodnotíme to pozitivně, obora Lány si kontrolu určitě zaslouží a možná z toho vyplynou i další podněty na šetření. NKÚ tohle umí velmi dobře,“ říká ředitel organizace Petr Leyer.

Výsledky auditu by navíc mohly sloužit i jako podklad pro další změny ve fungování prezidentského úřadu. „Na jejich základě bychom mohli rozhodnout o systémových změnách v Lánech, podle mě by tam měly fungovat nějaké kontrolní orgány. Případně by tato příspěvková organizace mohla spadat úplně jinam než pod Hrad,“ říká místopředsedkyně sněmovního kontrolního výboru Hana Naiclerová (STAN). 

„Jsme rádi, že to chce úřad zkontrolovat, protože po prezidentské milosti celý národ sleduje, co se děje v Lánech,“ dodává. Podobně mluví i Piráti. „Vítáme to, hospodařit se musí poctivě na Hradě i v podhradí,“ říká předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Naposledy se NKÚ zaměřil na prezidentskou kancelář v roce 2012, tedy ještě za Václava Klause. Kontroloři tehdy našli jen dílčí pochybení v oblasti veřejných zakázek, podle nich však nebyly finance ze státního rozpočtu neúčelně využity. 

Rozpočet kanceláře hlavy státu pokrývá kromě vlastního provozu i Správu Pražského hradu nebo Lesní správu Lány. V posledních pěti letech vždy závěrečný účet výrazně překročil původně schválenou částku. Loni se rozpočet Hradu vyšplhal téměř na 546 milionů, tedy o 123 milionů více, než předpokládal rozpočet. Předloni to bylo dokonce 654 milionů – o 235 milionů nad plán. Peníze navíc pro Hrad pak schvaluje vláda a posílá je z rozpočtové rezervy.

S přispěním Jany Klímové