Kvalitní vláda se pozná podle toho, jak dokáže zvládnout krizi. A ve zpětném zrcátku vidíme, že ta Babišova byla ještě horší, než jsme si mysleli. Nejvyšší kontrolní úřad čerstvě konstatoval, že babišovské řízení covidové epidemie bylo naprosto chaotické. Peníze frčely komínem, jeden telefonát kulhavého trasovacího systému stál v průměru přes 400 korun, výběrová řízení se prováděla tak, že jsou nyní předmětem zájmu policie, a slavná aplikace eRouška, o které Babiš tvrdil, že je vzorem pro celou Evropu, byla k ničemu, protože ministerstvo zdravotnictví s jejími daty vůbec nepracovalo. Chaos, bída, zmar. Když člověk hrůzyplné závěry NKÚ čte, říká si, že jsme se čtyřiceti tisíci mrtvých vlastně dopadli ještě dobře.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Nevíme samozřejmě, jak by si při zvládání pandemie vedla jakákoliv jiná vláda. Možná by to bylo stejné, možná i horší. Jistě víme jen to, že mikromanažer Babiš se svými čtyřmi ministry zdravotnictví způsobil, navzdory tomu, že měl k dispozici spoustu nadšených a kvalitních IT dobrovolníků, katastrofu, za kterou si od nás ještě nechal krvavě zaplatit. Stamiliony z daní zmizely v mizerně řízeném systému, který se nazýval Chytrá karanténa. Leckomu může nyní připomínat spíš chytrý tunel.

Pokud by to chtěl Babiš na někoho hodit, tak smůla – vzpomeňme, že se sám ustanovil do čela vládní Rady pro zdravotní rizika, takže selhání jde stoprocentně za ním.

Zjištění NKÚ by někomu mohlo připomínat pláč nad rozlitým mlékem. Pandemie je za námi, tak co teď naděláme. Jenže ve skutečnosti je šetření kontrolorů velmi užitečné. V plné šíři odhaluje, že Babišovo vládnutí bylo jedním velkým a pekelně drahým průšvihem. Je to dokonalé varování pro každého, kdo by snad chtěl dotyčného mikromanažera ještě někdy kamkoliv zvolit. Podobně, jako měl mistr u Babišova krajana, vyučeného krejčího Vasila Biľaka, poznámku „nepouštět na saka“, u Babiše by měla voličům svítit kontrolka: Nepouštět do exekutivní funkce. Předstírat činorodost, rozhazovat peníze daňových poplatníků a uplácet voliče sice umí skvěle, když ale přijde krize, je jeho vládnutí nebezpečné. A to tak, že i smrtelně.