Česká expedice do slovinského papírenství po více než čtvrtstoletí končí. Poslední majitelé papíren Vipap Videm Krško, skupina investorů kolem brněnské Portivy, prodali firmu minulý měsíc jednomu z nejbohatších slovinských podnikatelů Aleksandru Jerebovi.

„Od začátku jsme tuto investici vnímali jako krátkodobou oportunistickou příležitost s cílem podnik ve spolupráci s našimi partnery ozdravit a v horizontu tří až pěti let prodat strategickému vlastníkovi. To se podařilo,“ komentuje prodej výkonný ředitel Portivy Pavel Svoreň.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Prodejní cenu nechtěl komentovat. Původně za papírny, které se potácely několik let na hranici konkurzu, dali okolo čtvrt miliardy. Podle Svoreně dnes prodávali podnik se ziskem.

Firmy sdružené kolem Portivy získaly podíl ve Vipapu před třemi lety, na jaře 2019. Hned rok poté nicméně celý obor výroby novinového papíru, na který se slovinský závod specializoval, tvrdě zasáhla pandemie covidu-19.

„Vipap je jedním z mála evropských výrobců novinového papíru, kterému se podařilo období koronavirové pandemie překonat,“ říká Svoreň. Podle něj se trh propadl až o sedmdesát procent a k tomu raketově vystřelily i vstupy. „Firma tak ustála i extrémní nárůst cen emisních povolenek pro vlastní elektrárnu, jež v areálu stojí,“ dodává.

Ty byly v době koupě okolo 25 eur za tunu CO2, dnes je to čtyřnásobek. Podobně ale rostou i další komodity. Energie za dva roky zdražily na desetinásobek, extrémně drahé je například i uhlí.

Vývoj na trhu spojený s covidem nicméně pomohl urychlit i komplikovanou restrukturalizaci firmy, která skončila letos na jaře. Došlo v ní k zeštíhlení počtu zaměstnanců a mimo jiné i přechodu na jiný sortiment. Místo novinového vyrábí nyní většinově hlavně obalové materiály.

Vipap byl v českých rukou od roku 1996, kdy papírny koupila ostravská papírenská společnost ICEC-Holding podnikatele Jaroslava Dostála. V té době to byla jedna z největších tuzemských investic v zahraničí.

ICEC měl ale problémy s předlužením a akcie skončily u věřitelské banky IPB a následně v ČSOB. Ta je nakonec před lety převedla na Českou konsolidační agenturu, jejímž nástupnickým orgánem je ministerstvo financí.

Jenže stát řízení slovinského podniku nezvládal, rostly dluhy a nakonec s pohledávkami ve výši 1,2 miliardy korun hrozil Vipapu před třemi lety okamžitý konkurz.

Firmu nakonec od ministerstva financí na jaře 2019 koupilo uskupení českých investorů: skupina Portiva podnikatelky Ivy Šťastné, spolumajitel Krkonošských papíren Jaroslav Jiřička, většinový majitel investičního Klubu investorů Jaroslav Otenšlégr a investiční skupina IPIDC Miroslavy Hrnčířové. Její podíl pak nakonec také získala Portiva, která ve finále v papírnách ovládala dvě třetiny akcií.