Proč budete v prezidentských volbách volit Andreje Babiše? „Protože si nechrápe na uších. Prostě ví, o co se jedná. Ví, co chce, a neposlouchá ty jejich parlamentní ho*na,“ říká nezaměstnaný volič reportérovi Seznamu v jedné vísce kdesi na periferii země. Myslí to vážně a spolu s ním skoro dva miliony dalších obyvatel Česka.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jsou mezi nimi jistě i takoví, kteří Babiše volí navzdory svému dobrému vzdělání a dobré socioekonomické kondici. Třeba obdivují jeho predátorský styl podnikání, díky kterému vybudoval konglomerát Agrofert. Možná je k tomu vedou jiné více či méně zvrácené důvody. Podstatné je, že jsou v této skupině velké stovky tisíc lidí, kteří se k prázdné a škodlivé politice Andreje Babiše upínají proto, že jen velmi málo rozumí tomu, čemu říkáme stát, politika, systém. Nerozumí tomu, ne náhodou, ani sám Babiš. Jeho fanoušci nicméně více než cokoliv jiného vnímají jeho bojový pokřik a to jim stačí. To, co se reálně děje ve veřejném prostoru, je jim příliš vzdáleno, a tak nedokážou rozpoznat, že Babiš nenabízí řešení jejich problémů. Babiš je ale dokáže s tím nesrozumitelným světem rychle propojit prostřednictvím emocionálního mostu. Proto jsou jeho kampaně postaveny zejména na strachu, na emoci, která je v politice odjakživa snad tou nejúčinnější. 

Nejvíc je to vidět tam, kde jsou problémy nejhmatatelnější. Severozápad Čech třeba, oblast, kde je nedostatek univerzit, zajímavých pracovních možnosti, příležitostí pro to, aby tam lidé mohli v něčem vynikat a uspokojovat svoje potřeby. Podobných oblastí je víc. Když se podíváme na mapu výsledků prvního kola prezidentské volby a místa obarvená Babišovými voliči, zjistíme, jde o větší územní plochu, než kterou dokážou pokrýt voliči nepopulistických politiků.

Na většině území Česka zkrátka vyhrává politik, který za deset let v pozici premiéra nebo vicepremiéra nezlepšil životní poměry lidí ani o píď. Politik, který zvládl pandemii covidu skoro nejhůře ze všech evropských lídrů. Politik, který neinvestoval do budoucnosti země, ale zejména do svých volebních výsledků. 

Je snadné propadnout skepsi z toho, že velké množství lidí není schopno pochopit, jak funguje stát a politika a nechávají se znovu a znovu nalákat na populistická cukrátka. Můžeme cítit potřebu vyčítat desítkám procent občanů Česka, že brzdí vývoj a modernizaci celé společnosti jen proto, že si pro svoji volbu nedokážou obstarat informace, nepoužívají dostatečně kritické myšlení a jsou pasivní, pokud jde o veřejné věci. Lehce by si jeden mohl i zauvažovat o jistých omezeních hlasovacího práva, jenže ona ta chyba není na straně voličů Andreje Babiše. Na vině jsou, světe, div se, politici. Nikdo jiný.

Život určitě nemá vyplňovat neustálé studium toho, co se děje v parlamentu, co dělá vláda, co se píše v jakém paragrafu. Nelze nikomu vyčítat, že je pro něj onen „systém“ moc komplikovaný. Výčitka patří těm, kdo ho komplikovaným udržují. Zákonodárcům, ministrům, premiérům. A ti mají prostě obří handicap ve svém mentálním nastavení. Jsou ohromně smíření se stavem státní správy v Česku a možná jim i do jisté míry vyhovuje. Jejich plány v tom lepším případě počítají s mírným vylepšováním „systému“ a naprosto jim uniká, že ten systém nefunguje. Místo aby si sedli či stoupli k rýsovacímu prknu a zreformovali celou architekturu státní správy, pobíhají kolem toho zadrhávajícího se soukolí s olejničkou v ruce a myslí si, že promazání postačí.

U politiků současné vládní pětikoalice je to jen těžko pochopitelné. Protože těm by už zkrátka mělo dojít, že pokud něco zásadně nezmění, Andrej Babiš třeba nezvítězí v letošních prezidentských volbách, ale možná vyhraje za dva roky s Tomiem Okamurou ty sněmovní a namíří si to do vlády. A modernizace státu, kterou potřebujeme všichni jako sůl, se přinejmenším o jedno volební období zpozdí. Opět.

Řešením není udělat z Česka do pěti let Švýcarsko a to v každé zapadlé vísce, byť by to bylo hezké. Řešením je v první řadě revoluční změna mentality státní správy, která se musí proměnit ve srozumitelnou a vstřícnou službu. Už nesmí být nepřítelem pro lidi, kteří se například nyní marně snaží získat sociální příspěvek na bydlení. Protože ta současná neutuchající frustrace pramení zhusta z oprávněného dojmu, že ten nepřátelský stát výměnou za vyplacené daně nepomáhá, když je potřeba. A ono teď zrovna potřeba je.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist