Překvapivý úvod mělo pondělní jednání odvolacího soudu, který řešil případ pražského hoteliéra Petra Bauera. Obvodní soud pro Prahu 1 mu původně za pokus uplacení dvou pražských zastupitelů za TOP 09 udělil loni v říjnu peněžitý trest 18,75 milionu korun. Bauer, který vinu zpočátku odmítal a proti verdiktu se odvolal, před odvolacím senátem Městského soudu v Praze nečekaně otočil a vinu přiznal.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

„Ten skutek se stal, byl jsem v zoufalé situaci,“ připustil Bauer, který poukázal na to, že v Praze podniká 33 let a tehdejší vedení magistrátu chtělo výrazně omezit předzahrádky restaurací v centu města, které jsou podstatným zdrojem jeho příjmů. Ohrozilo by to prý více než 300 lidí, které zaměstnává. „Nařídili pro nás částečně likvidační postup. V zoufalství jsem oslovil ty dva pány. Nabídl jsem ale ne milion, ale dvě stě tisíc korun,“ říkal Bauer.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Petry Benešové byl celý případ díky oběma zastupitelům, kteří vše oznámili, a následným odposlechům velmi dobře podložen. A o tom, že šlo o spáchání trestného činu, nebylo pochyb. To podle ní zřejmě vycítil Bauer, když se přiznal – i když k menšímu úplatku, než mu kladla za vinu obžaloba. „Projevil určitou sebereflexi, kterou jsme museli vzít v úvahu,“ přiznala Benešová. 

Soudkyně uznala i hoteliérovu obhajobu, že i když na něj byly nasazeny odposlechy více než půl roku, žádný další trestný čin neodhalily. Peněžitý trest mu tak odvolací soud snížil na 10,8 milionu korun a Bauerovi navíc propadl dvousettisícový úplatek, který zabavila policie. Verdikt je pravomocný.

Bauer ale doufal, že snížení peněžitého trestu bude výraznější. Poukazoval na to, že má stamilionové závazky, za které nakoupil řadu nemovitostí na pražské Královské cestě. „Je na tom majetkově velice dobře, to je jednoznačné a podstatné pro výměru trestu,“ reagovala ale Benešová a poukázala na závažnost trestného činu, když se hoteliér ve svůj prospěch pokusil ne malou měrou ovlivnit rozhodování veřejných orgánů.

Bauerovu tvrzení o ojedinělém selhání ale příliš neuvěřili dva zastupitelé, které se pokusil uplatit – Jiří Koubek a Radek Vondra. „Podle toho, co říká, tak je schopný podnikatel, který se desítky let dobře orientoval v tom, jak to v Praze chodí, a když chtěl něčeho dosáhnout, tak zvolil způsoby, které fungují. Pokud se rozhodl pro tyto kroky, tak s tím měl zřejmě nějakou zkušenost,“ říká Vondra. „Může si dovolit jakoukoliv účelovou lež,“ dodává Koubek. Sám Bauer odešel z jednací síně beze slova a odmítl reagovat na dotazy novinářů.

Zastavte tu vyhlášku!

Případ se odehrál na jaře 2020 poté, co pražští zastupitelé rozhodli omezit předzahrádky v centru metropole. Bauer se obrátil na Jiřího Koubka a Radka Vondru z TOP 09. A na schůzce s nimi se zaštiťoval jménem Jiřího Fremra – pravé ruky šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Právě on prý doporučil, aby s nimi jednal. „Říkal, že pan Fremr je schopen zajistit hlasy celého klubu, kromě dvou lidí – mě a Vondry,“ vzpomínal před soudem Koubek.

Ten měl přitom s mužem, který byl v té době Pospíšilovou pravou rukou, velmi napjaté vztahy. Fremr byl totiž v minulosti několikrát pravomocně odsouzen, například za těžké ublížení na zdraví či křivé svědectví. „Nevěřil jsem jeho morálním vlastnostem,“ uvedl Koubek s tím, že Pospíšila před Fremrem opakovaně varoval, ale marně. Pospíšil dal ruce od Fremra pryč až poté, co se loni v červnu jeho jméno objevilo v kauze Dozimetr. V ní policisté zaznamenali i Fremrův rozhovor s hlavní postavou kauzy Michalem Redlem, který říkal: „Jirko, žádný strachy, když přijdem do Prahy, můžem krást.“

Hoteliér Bauer nejdříve oslovil Koubka, se kterým se sešel ve svém hotelu U Prince naproti Staroměstskému orloji. Tématem kromě předzahrádek bylo, zda by mohl zvednout ruku pro odvolání tehdejšího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Vzápětí Bauer napsal na lísteček sumu milion korun. A doplnil to slovy „to by mohla být odměna pro vás“. Koubek schůzku následující pracovní den ohlásil šéfovi středočeské policie Tomáši Lerchovi a také na to upozornil kolegu Vondru, jehož Bauer zmínil. Když pak Bauer Vondru skutečně oslovil, byla již připravena policie. Ta jejich schůzku, na kterou Bauer přinesl obálku s dvěma sty tisíci korunami, monitorovala.

Sám Bauer odmítl vypovídat jak v přípravném řízení, tak před prvoinstančním soudem. Jeho obhájce se snažil soud přesvědčit, že šlo o sponzorský dar pro stranu. „Můj klient měl představu, že podporuje politiku TOP 09. Udělal to hloupě,“ argumentoval advokát Richard Čičko. A poukázal na to, že jeho klient mohl být obětí vnitropolitických bojů v TOP 09. V ní tou dobou bojovala dvě křídla a tomu, v němž byl Koubek a Vondra, se podařilo prosadit odvolání Pospíšila z vedení zastupitelského klubu.

Tuto obhajobu prvoinstanční soudce Lukáš Svrček jednoznačně odmítl. „Vše bylo jednoznačně zdokumentováno sledováním i odposlechy. Chování svědků, kteří to oznámili, bylo příkladné,“ ocenil soudce navíc jednání Koubka a Vondry a jejich spolupráci s policií.

A Bauerovi udělil pokutu 18,75 milionu korun. „Trest musí být represivní, aby zabránil tomu, aby se něčeho znovu dopustil,“ dodal s tím, že ač nechtěl Bauer soudu sdělit své příjmy, v posledním přiznání jako fyzická osoba uvedl 28 milionů korun. A na lukrativní pražské Královské cestě s tisíci turistů denně navíc vlastní tři hotely a několik bytů.

Ahoj Vláďo, stále nic? 

Policie přitom nezasáhla přímo při předání úplatku na schůzce s Vondrou, ale Bauera obvinila až po půl roce. Hned poté, co Koubek vše ohlásil, ovšem nasadila na hoteliéra odposlechy. Z nich zaznamenala, že chce uplatit ještě dalšího zastupitele, a navíc získala dojem, že za Bauerem mohl někdo stát. K dalšímu pokusu o úplatek ale nedošlo a ani půlroční odposlechy policii neposunuly dál. A to přesto, že udělala domovní prohlídku jak u něj, tak u Fremra a oběma zabavila mobily.

Odposlechy ale nebyly zbytečné. Policie z nich zjistila, že poté, co neuspěl u Koubka, se Bauer vylekal. Obrátil se na náměstka obvodního ředitelství policie Vladimíra Veselého a začal zjišťovat, jestli Koubek nepodal trestní oznámení. A Veselý lustroval v policejních databázích, zda se někdo o Bauera nezajímá. Nic ale nenašel. To se opakovalo v průběhu měsíce ještě několikrát. Veselý kvůli tomu skončil před soudem s obviněním ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

„Ahoj Vláďo, stále nic?“ „Stále nic.“ „To je dobře,“ citoval jejich korespondenci v žalobě státní zástupce. Veselý se však hájil tím, že šlo o nesouvisející věci a Obvodní soud pro Prahu 1 ho pak osvobodil. Prvoinstanční soudkyně Kateřina Rybáková totiž došla k tomu, že se neprokázalo, že Veselý lustroval Bauerovo jméno v databázi na hoteliérovu žádost. Jeho odpovědi „Stále nic“ či „Pořád nic, dej mi ještě datum narození“ mohly – jak se Veselý hájil – souviset s hledáním článku na internetu či zájmem Bauera vstoupit do ODS. Podle ní šlo o možný kázeňský přestupek. Za ten již ale Veselý nemůže být stíhán, protože mezitím odešel od policie do civilu.

Státní zástupce se ale na místě odvolal a Městský soud v Praze mu pak vyhověl. Verdikt letos v lednu vrátil Rybákové k novému rozhodnutí. 

Mimochodem: To, že Veselý nic nenašel, bylo způsobeno rozhodnutím šéfa středočeské policie Tomáše Lercha, že případ bude zpracováván v největším utajení, a nebude se proto zadávat do databáze.