Firma mmcité, výrobce městského mobiliáře z Bílovic u Zlína, sbírá ceny za design po celém světě. Po třiceti letech má byznys postavený hlavně na zakázkách ze zahraničí. Lavičky z její designérské dílny se dostaly až na horní stanici lanovky na Mont Blanc nebo před pár lety i na olympiádu v Rio de Janeiru. Za pár měsíců ale potřebuje uspět ve zcela nové disciplíně: musí přesvědčit investory, aby si prostřednictvím pražské burzy koupili její akcie.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

U vzniku mmcité stál v roce 1994 průmyslový designér David Karásek. V současnosti je i hlavním akcionářem s podílem 92 procent. Jak řekl HN, plánuje nabídnout investorům asi třetinu firmy ve formě nově vydaných akcií a získat tak pro rozvoj dalšího byznysu minimálně 160 milionů korun.

S přípravami pomáhá finanční skupina Starteepo Františka Bostla, jejíž fond Czegg Ventures se investice také zúčastní. Podle Bostla by úpis akcií měl proběhnout do poloviny letošního roku na alternativní akciové burze Start. Jde o tržiště určené pro menší nadějné firmy, které pražská burza spustila před pěti lety.

Firma řeší v posledních letech enormní nárůst poptávky, a proto je navýšení výrobní kapacity nevyhnutelné. „Díky získanému kapitálu budeme schopni výrazně rozšířit výrobní možnosti a zvýšit efektivitu našeho podnikání. To by se mělo projevit v budoucím významném růstu naší ziskové marže,“ řekl hlavní majitel David Karásek.

Firma mmcité má výrobní závod ve Veselí nad Moravou, kde vyrábí čekárny, venkovní lavice, stojany na kola a další mobiliář. Podnik má pobočky nebo obchodní zastoupení v desítkách zemí a v Brazílii a Mexiku také vyrábí. Z více než jedné miliardy korun loňských tržeb pochází asi osmdesát procent ze zahraničí, hlavně z USA. Loni mělo mmcité podle předběžných odhadů zisk EBITDA kolem 55 milionů korun.

Czegg Ventures se podle Bostla chystá zainvestovat do třetiny až poloviny nabízených akcií. Ve výsledku by tak fond mohl být druhým největším akcionářem, s podílem více než deset procent.

„Vnímáme to jako velice atraktivní příležitost z toho pohledu, že to je 30 let stará firma, známá v zahraničí, zajímavá svou velikostí. I plánované použití peněz je nám blízké v tom, že vidíme velký prostor pro zlepšení ziskové marže,“ řekl Bostl. „Na základě historie firmy jsme přesvědčení, že pravděpodobnost, že to dopadne dobře, je vysoká.“

Tržiště Start umožňuje menším firmám získat peníze na další rozvoj. Také na něm mohou dosavadní vlastníci a zakladatelé zpeněžit část svých podílů, aniž by museli do firmy pustit třeba strategického investora nebo fond. Výhodou Startu je, že administrativa a náklady spojené s veřejnou nabídkou akcií nejsou tak velké jako při vstupu na standardní burzovní trh.

Na Startu by mmcité mohlo být již čtrnáctou firmou, letos ale první. Loni na tuto burzu vstoupilo firem pět, což byl dosud rekord. Některé transakce ale ukázaly, že investoři se drží zpátky hlavně kvůli válce na Ukrajině, rostoucím cenám a nejistotě byznysového prostředí. To byl hlavně případ burzovního debutu sítě pizzerií Coloseum Holding nebo prodejce kosmetiky Bezvavlasy.

Petr Koblic, generální ředitel pražské burzy, řekl, že mmcité bylo jednou z prvních prvních firem, se kterou jednal od počátku vzniku trhu Start. Podle něj je „skvělým reprezentantem českých schopností: kombinuje moderní design, řemeslnou zručnost a schopnost prosadit se na zahraničních trzích“.

Karáskovo podnikání sahá do začátku 90. let, kdy se spolužákem vyhráli v designérské soutěži na mobiliář pro Zlín. Nenašli ale nikoho, kdo by uměl jejich návrhy vyrobit. Vlastní výrobu spustili v roce 1996 a v roce 2001 otevřeli i pobočku na Slovensku. Postupně následovala expanze i na další trhy. V roce 2010 získal rozvlněný stojan na kola Meandre nejvyšší ocenění v prestižních mezinárodních soutěžích – Red Dot Design Award a Good Design Award. V roce 2020 se Karásek stal Podnikatelem roku Zlínského kraje. V současnosti působí ve firmě také jako kreativní ředitel.

Pokud chcete dostávat relevantní informace ze světa investic, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už téměř osm tisíc dalších čtenářů.

reces

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.