Za válečný zločin označilo české ministerstvo zahraničí zničení Kachovské přehrady na Dněpru. A české ministerstvo také hned uvolnilo 10 milionů korun na okamžitou pomoc obětem. Voda během úterý zalila desítky obcí a měst na obou březích řeky, kterou z jedné strany ovládají Ukrajinci a z druhé Rusové. Rozlití přehrady bude mít řadu následků, a to nejen přímo pro ukrajinskou ofenzivu či životy obyvatel v postižených oblastech, ale i pro ukrajinskou energetiku nebo na zásobování Krymu vodou. Připravili jsme otázky a odpovědi spojené s touto co do rozsahu a následků zatím největší jednotlivou vojenskou akcí během ruské agrese na Ukrajině.
Kdo přehradu vyhodil do povětří?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil z výbuchu ruskou armádu. Exploze nastala v objektu hydroelektrárny, kterou během dne voda naprosto zalila. Ruské zdroje obviňují z destrukce přehrady ukrajinskou armádu, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mluvil přímo o snaze Kyjeva „zamaskovat nezdařenou ofenzivu“.
Někteří pozorovatelé se domnívají, že přehrada, jejíž silnici už dříve ostřelovalo ukrajinské dělostřelectvo, mohla být poškozená a podepsat se mohlo i to, že se na ní už rok a půl od doby, kdy ji obsadili Rusové, neprovádí údržba. „Na fotografiích je vidět, že v přehradě chybí kus elektrárny. Je velmi nepravděpodobné, aby k takové věci došlo pouhou erozí způsobenou předchozími boji,“ řekl HN Ladislav Satrapa z katedry hydrotechniky na Fakultě stavební ČVUT.
K čemu je destrukce přehrady z vojenského hlediska?
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekTeoreticky z toho můžou mít prospěch obě strany. Záplavová vlna zničila nejméně jednu linii týdny až měsíce budované ruské obrany na levém břehu. Ukrajinci zase museli evakuovat své jednotky z ostrovů blíže levému břehu, které obsadili v minulých měsících. Ukrajinská armáda může v zásadě zapomenout na to, že by v dohledné době mohla v oblasti provést nějakou obojživelnou operaci, tedy vylodění na druhém břehu.
„Vojensky to (pro Ukrajinu) nedává smysl. Ukrajina má omezené vybavení na obojživelné operace a překročení Dněpru by mělo smysl jako odlákání ruských jednotek jen v případě, pokud by ukrajinská armáda dosáhla Chersonské oblasti z východu,“ domnívá se Gustav Gressel, vojenský expert think-tanku Evropská rada pro mezinárodní vztahy. „Ale od toho jsme měsíc či dva a do té doby bude mít řeka opět normální hladinu. Jediný smysl je tedy destrukce Ukrajiny, jejích měst, vesnic, elektrárny. Když to Rusové nemohou mít, tak to zničí.“
Takže Rusové počítají s tím, že ukrajinská ofenziva bude úspěch?
I tak lze zničení přehrady chápat. Zprávy z jižní a východní části ukrajinské fronty z posledních dnů naznačovaly, že ukrajinská armáda se pustila do něčeho většího, i když oficiálně ukrajinští představitelé nic neoznámili. Podle ohlasů ruských vojenských blogerů jsou ruské jednotky na mnoha místech pod velkým tlakem. A Rusové by se tím pádem mohli rozhodnout začít pálit mosty – doslova.
Zničení přehrady totiž znamená vážné ohrožení, ne-li přímo zastavení, dodávek vody pro Krym. Na něj vede z Kachovské přehrady kanál, v němž se ovšem podle některých svědectví během úterý tok vody obrátil a tekla z Krymu zpět do Dněpru. Voda z něj na Krym netekla od roku 2014, kdy poloostrov obsadilo Rusko, a začala téct teprve poté, co přehradu loni v únoru zabrala ruská vojska. Nyní jsou zásobníky vody na Krymu plné podle tamních představitelů na 80 procent a akutní nedostatek pitné vody nehrozí.
Pokud si Rusové uvědomovali, co dělají, tak musí počítat s tím, že z tohoto zdroje už vodu na Krym nedostanou, pokud ho budou chtít dále okupovat – a to je pro obyvatele Krymu vážný problém. Ukrajinským vojenským cílem je Krym, který je klíčem k ovládnutí celého severu Černého moře a ukrajinského pobřeží, izolovat od ruských dodávek a získat zpět pod ukrajinskou správu.
Jak velká je povodňová vlna?
Protržení přehrady, která je s rozlohou 2155 kilometrů čtverečních více než čtyřicetkrát větší než přehrada na Lipně, uvolnilo miliony kubíků vody. Než se situace vrátí k normálu, bude to trvat desítky hodin. Ruskem dosazený starosta Nové Kachovky Vladimir Leonťjev uvedl, že maximální možné zvýšení hladiny Dněpru bude o 12,5 metru. Největší ukrajinská řeka je ale hluboká a okolí je rovinaté. Podle odhadu Ladislava Satrapy se proto voda rozlije a stoupne „jen“ o desítky centimetrů.
Švédský model protržení přehrady, zpracovaný před sedmi měsíci, počítal v nejhorším možném scénáři se zaplavením okrajových částí města Cherson. Jeden z autorů modelu ale v úterý řekl, že reálná situace je horší než model, protože hladina vody v přehradě se mezitím zvýšila. Podle modelu měl být vrchol záplavy zhruba 19 hodin po protržení přehrady.
Kolik lidí muselo před vodou utéct?
Vzhledem k tomu, že jde prakticky o frontovou linii, je těžké to odhadnout a informace potvrdit. Půjde nejspíš o tisíce, možná o desetitisíce. Ukrajinská strana vyzvala k evakuaci obyvatele 80 vesnic a měst na obou stranách řeky a tvrdí, že ruská armáda ostřelovala civilisty snažící se dostat do bezpečí na pravém, ukrajinskou armádou kontrolovaném břehu. Agentura Reuters přinesla svědectví z ruské části, z částečně zaplaveného města Nova Kachovka, kde vojáci hlídají přístup k řece a zaplavené části města a nedovolují nikomu například pořizovat videozáběry. Část lidí údajně i přes výzvu okupačních úřadů odejít odmítá.
Dá se přehrada opravit?
Podle Satrapy je kterákoliv přehrada opravitelná. „Závisí to pouze na délce stavby a výši nákladů,“ dodal. Stavba přehrady, která je součástí kaskády na řece Dněpr, začala v roce 1950 a trvala sedm let.
Z ruské strany je to akt zoufalství. Záchranáře ale vyslat nemůžeme, území je okupované, říká Lipavský
Jaký význam má tato vodní elektrárna pro ukrajinskou energetiku?
Výkon vodní elektrárny není pro ukrajinskou energetiku zásadní. Je pouze jednou z 10 hydroelektráren, které provozuje ukrajinská firma Ukrhydroenergo. Třeba výkonem je Kachovská vodní elektrárna se svými 357 megawatty jen o něco menší než vodní elektrárna Orlík na řece Vltavě, kde hladina nádrže pokrývá 26 kilometrů čtverečních. Rusové navíc elektrárnu kontrolovali, a mohli tedy vypínat, regulovat a omezovat její výrobu, což nepochybně dělali. Ještě v roce 2019 Ukrajinci plánovali modernizaci elektrárny a rozšíření jejího výkonu na 585 megawattů. Před válkou pokrývaly vodní elektrárny na Ukrajině necelou desetinu spotřeby země. Největší část výroby připadala na 15 jaderných elektráren, jež vyráběly téměř 55 procent veškeré elektřiny.
Ohrožuje zničení přehrady největší ukrajinskou jadernou elektrárnu v Záporoží?
Ne. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jde v kontextu obří humanitární katastrofy o ten nejmenší problém. Důvod je jednoduchý. „Reaktory jsou odstaveny a chlazení je zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru,“ uvedla Drábová na svém twitterovém účtu. Od září 2022 šest bloků největší jaderné elektrárny v Evropě o výkonu téměř šest tisíc megawattů elektřinu do sítě nedodává. A technici reaktory jen udržují. Pro jejich chlazení mají k dispozici vodu z nádrží z Dněpru. Podle Drábové je také bezpečnostní systém jaderné elektrárny uzavřený a nemusí se průběžně doplňovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist