Na dně Baltského moře stále leží tisíce tun nevybuchlých bomb a min z první a druhé světové války. Některé země v Africe, například Angola, jsou i nyní plné min, které tam zbyly po konfliktech z minulých desetiletí. Ale žádná země na světě aktuálně nemá s minami tak velký problém jako Ukrajina. Ty tam jsou hrozbou nejen pro civilisty, ale představují taky velkou překážku pro současnou ofenzivu ukrajinské armády.
Miny leží v důsledku ruské invaze na 30 procentech ukrajinského území. Jde o stejnou plochu, jako je dvojnásobek rozlohy Rakouska nebo osminásobek velikosti Izraele, uvádí studie společnosti Top Lead, na které se podílelo ukrajinské ministerstvo životního prostředí či polský deník Gazeta Wyborcza.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekUkrajina se pak podle dokumentu bude zbavovat min dalších 30 let. Studie rovněž řeší další dopady, které má válka na životní prostředí. V Černém a Azovském moři například uhynulo 900 delfínů kvůli tomu, že se dostali do blízkosti válečných lodí. Jejich sonar delfíny dočasně ohlušuje a kvůli tomu ztrácejí orientaci. Loni se objevil odhad, že kvůli tomu zemřelo až 50 tisíc delfínů. To studie označuje za přehnané.
Ruské miny jsou hrozbou taky pro zemědělce. Upozorňuje na to například společnost Nibulon, která se zabývá jak zemědělstvím, tak obchodem s obilím a podílela se na vzniku zmíněné studie. „Až 30 procent munice po dopadu nevybuchne. Spočítali jsme, že jeden den války znamená měsíc odminování,“ řekl HN letos v únoru Andrij Vadaturskyj, majitel Nibulonu.
„Kdybychom dnes jako firma investovali zhruba deset milionů dolarů do potřebného vybavení, bude trvat přibližně tři roky odminovat a vyčistit od munice jen území, které patří naší firmě, a pak na něm opět začít podnikat,“ zdůrazňuje.
Odminování tedy pojímá nejen jako nutnost, ale i jako podnikatelský záměr. Plánuje například, že část vybavení nutného pro odstranění min a munice z přístavů by se mohla vyrábět v loděnicích jeho firmy.
Vyvážel obilí, teď podnikatel připravuje byznysplán na odminování polí a přístavů
Rusové na Ukrajině v minulých měsících položili rozsáhlá minová pole ve snaze čelit očekávané ukrajinské letní ofenzivě. Protipěchotní miny umístili i do areálu Záporožské jaderné elektrárny, uvedli inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Ukrajinská ofenziva v minulých týdnech skutečně začala, zatím ale postupuje jen pomalu. Podle vojenských odborníků jsou miny jednou z hlavních překážek, které musí Ukrajinci ve snaze osvobodit své území čelit.
Podrobně to popsal deník Financial Times, jehož reportér nedávno navštívil ukrajinské vojáky, kteří utrpěli vážná zranění způsobená výbuchem min. „Před protiofenzivou jsme ošetřovali hlavně zranění způsobená dělostřeleckou palbou. Teď jsou to zranění způsobená minami,“ řekl pro britský list Volodymyr, zdravotník z vojenské nemocnice poblíž Bachmutu.
„Miny výrazně limitují prostor, v němž mohou Ukrajinci manévrovat. Pro armádu, která útočí, to obvykle není nic pozitivního,“ vysvětluje vojenský analytik Franz-Stefan Gady. Podle něj se Rusové uchýlili k taktice, která se osvědčila sovětské Rudé armádě za druhé světové války. Ta například jen v roce 1943 položila víc než milion min, aby zastavila postup německých tanků v obří bitvě v Kurském oblouku.
Západní země Ukrajině vedle řady jiných zbraní dodávají také odminovací stroje. Není jich ale dost na to, aby území od ruských min zcela vyčistily.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist