Ukrajinští vojáci velmi pravděpodobně zahájili hlavní úder své protiofenzivy. Útočí jižním směrem na ose směřující k poloostrovu Krym. Nyní se pokouší prolomit ruské obranné pozice u měst Tokmak a Orichiv. V této fázi se chtějí dostat k městu Melitopol. Pokud se jim to nepodaří, usilují alespoň o takové postavení, které jejich dělostřelcům umožní ostřelovat Ruskem okupovaný poloostrov Krym. S odkazem na své dva zdroje v Pentagonu to napsal deník The New York Times.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

O ukrajinském útoku jižním směrem informovala i agentura Bloomberg, která se také odvolává na nejmenovaného amerického činitele. Operaci zaznamenal rovněž americký Institut pro studium války (ISW), který cituje kremelské zdroje i obvykle věrohodné ruské vojenské blogery.

Podle nich Ukrajinci už prolomili pozice u města Orichiv v Záporožské oblasti a v jednu chvíli postoupili až o 2,5 kilometru. Ruským jednotkám se pak prý zčásti podařilo zatlačit ukrajinské síly zpět, ne však do výchozích pozic. Tyto informace nelze nezávisle ověřit a třeba oficiální Moskva naznačuje, že Ukrajince odrazila bez ztráty území.

Směr nynější fáze ofenzivy je zřejmý, Ukrajinci se vydali k poloostrovu Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Pokud se bude operace vyvíjet dobře, potrvá zhruba dva, nejvýše tři týdny, píše list The New York Times. Do oblasti se nyní přesouvají tisíce čerstvých ukrajinských vojáků, z nichž mnozí byli vycvičení na Západě a disponují moderními zbraněmi.

Co se situace na celé, zhruba tisíc kilometrů dlouhé frontě týče, na většině míst jsou teď ruské jednotky v defenzivě. Výjimkou je severovýchod země, kde moskevští vojáci útočí. Boje se tak vrátily do Charkovské oblasti. Rusové operují u města Kupjansk – to leží při hranici s Luhanskou oblastí, kterou Moskva loni jako celek včlenila do své federace.

Ukrajina se také poučila z nezdarů, které utrpěla v počáteční fázi letošní protiofenzivy. Podle listu Financial Times během zmatečných operací Ukrajina ztratila až pětinu veškeré výzbroje, kterou jí pro tuto akci dodaly státy NATO. Oslovení ukrajinští vojáci tvrdí, že zkraje operace panoval v jejich armádě chaos, výjimkou nebyla ani palba do vlastních řad.

Ruští vojenští blogeři tedy měli pravdu, když referovali o zničené či ukořistěné západní technice. V důsledku těchto ztrát ale Kyjev svoji taktiku změnil a začal před nástupem pěchoty masivně používat dělostřelectvo. Tento způsob boje významně snížil ukrajinské ztráty a Kyjev dosahuje sice menších, zato trvalých územních zisků, dodává britský deník.

Se zajímavou zprávou z diplomatického bojiště přišel server The Moscow Times. Podle jeho zjištění stále probíhají tajná diplomatická jednání mezi bývalými americkými prominenty a důležitými lidmi z Kremlu. Tohoto dialogu se údajně za ruskou stranu zúčastnil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Jednání prý dokážou načrtnout opravdové červené linie, které jsou pro jednu ze stran nepřekročitelné. Rozhovory údajně probíhají nejméně dvakrát měsíčně a obvykle jde o videopřenosy. Emisaři se ale setkávají i osobně. „Navštěvuji Moskvu co čtvrt roku,“ řekl bývalý americký úředník, který se serverem hovořil pod podmínkou anonymity.

Podle tohoto vyjednávače Rusové nevědí, jak a kdy válku případně ukončit. Nebyli si zatím sami schopni stanovit, jaký výsledek jejich agrese proti Ukrajině by nebyl považován za kremelskou prohru.

„Přinejmenším někteří lidé z kremelské elity, se kterými jsme mluvili, tuto válku nechtěli. A další dokonce přiznali, že začít ji byla naprostá chyba,“ říká účastník tajných rozhovorů. „Teď už ale ve válce jsou a utrpět ponižující porážku pro ně nepřipadá v úvahu,“ dodává Američan.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist