Energetický trh v Česku čeká horký podzim. Jedním z menších hráčů, kteří chtějí do boje o nové zákazníky více promluvit, je Tedom energie. Obchodník, který má většinu odběratelů mezi firmami, teď více cílí na majitele rodinných domů. Oproti konkurenci se odlišuje tím, že nejdelší fixace, kterou nabízí, je na šest měsíců.

„Budujeme středně velkého hráče. Dlouhodobý cíl je mít 150 tisíc odběrných míst a dodávky kolem dvou terawatthodin,“ řekl HN ředitel Tedom energie Jakub Odložilík. Ten dříve působil v Bohemia Energy a pak založil menší firmu Free. Tu v roce 2021 prodal Tedomu za nímž stojí skupina Jet Investments Igora Faita. Tedom v budoucnu chystá také roční fixace, které podle něj budou u silové elektřiny výhodné maximálně při 3500 korun bez DPH. „Věřím, že to je reálné,“ dodal Odložilík.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Jaké ceny u elektřiny a plynu čekáte v příštích měsících a letech?

Pokud se nestane něco, co trh tvrdě zasáhne, odhaduji, že velkoobchodní cena elektřiny v letech 2024 a 2025 se bude pohybovat mezi 100 a 120 eury. U plynu je myslím odhad 40 eur za surovinu odjinud než z Ruska reálný. Konečná cena tak u elektřiny může být něco přes tři tisíce korun, u plynu kolem 1500 korun. S pozitivním výhledem, že ceny půjdou dolů. Hodně závisí na tom, kolik se postaví obnovitelných zdrojů a akumulace. Nebo na zavedení chytrých měřičů. V tom jsme v Česku bohužel dost pozadu. Elektřinou tak zbytečně plýtváme a nevyužíváme ji ve správných hodinách. Volatilita cen je dnes hodně vysoká, protože jsme slepí. A to platí hlavně u rodinných domů.

Chytré měřiče tedy pošlou do minulosti víceleté tarify?

Chytré měření, obnovitelné zdroje a decentralizovaná energetika přinese obrovské změny. Proto se dlouhodobé fixy nevrátí. Chápu, že někteří by byli rádi, protože zafixují na tři roky, zajistí se pokutami a jsou úplně v klidu. Třeba u bytů, kde je spotřeba tři až čtyři megawatthodiny a kde majitel platí kolem tisícikoruny měsíčně a nechce nic řešit, to ještě dává smysl. Tady mohou podobné fixy fungovat dalších pět let. Než se plně prosadí decentralizovaná energetika, než začnou vznikat energetické komunity. U rodinných domů a firem přijde revoluce mnohem dříve, protože tlak na úspory bude vyšší. Pokud se dnes podíváte na denní trh, tak v některých hodinách za odběr elektřiny ještě dostáváte peníze, přitom ve stejný den v jiné hodině platíte 200 eur. Tohle prostě chování lidí změní. Proč by si nedali elektřinu do baterie a v době, kdy je drahá, ji nepoužili.

Kolik lidí podle vás letos ještě změní dodavatele energií?

Nejvíce změn probíhá tradičně mezi prosincem a lednem, v letošním roce je to v ostatních měsících průměrně 30 až 40 tisíc odběrných míst. Počet změn dodavatele od května roste, což je důsledek jarního oživení nabídky. Myslím, že do konce roku by mohlo změnit dodavatele i více než 150 tisíc lidí. Hodně bude záviset na tom, jak zareagují velcí hráči.

Od minulého týdne Tedom jako jediný nabízí půlroční fixaci na zimu. Jaký je o ni zájem?

Každý den nám zatím přichází poptávky od nižších stovek lidí. Nabídka je zaměřená na zákazníky, kteří mají obavu, že by během zimy mohly jít ceny opět nahoru. Pořád si myslím, že měsíční fix je výhodnější, šestiměsíční smlouva je ale jistota, která nám pomůže u konzervativnějších zákazníků. Máme pro ně nakoupený nějaký objem elektřiny a plynu, který teď prodáváme. Nenabízíme nic, co nemáme dopředu nakoupené. Nakupujeme u více stran a ještě se zajišťujeme. Nejlepší by byl samozřejmě spot, ale to teď bohužel nejde.

Jakou čekáte úspěšnost od dotazu a poptávky k podpisu smlouvy?

U měsíční fixace byl poměr 65 procent, což jsou tisíce zákazníků navíc. U produktu Jistota na zimu uvidíme.

Jak jste došli k nabídce 1590 korun za MWh plynu a u silové elektřiny 3950 korun za megawatthodinu?

Bavíme se se zákazníky a víme, že u plynu je pro ně ještě přijatelná cena kolem 1500 korun, u elektřiny musí být striktně pod čtyři tisíce. Dlouho jsme nebyli u elektřiny schopni takovou cenu nabídnout. Na velkoobchodním trhu jsme cenu, která nám to umožnila, získali teprve minulý pátek dopoledne. Zimní fixaci jsme měli u plynu i elektřiny připravenou a čekali na správnou cenu. Nákupy pro měsíční fixy jsou v tomhle jednodušší, protože se kupuje pět dní před koncem měsíce pro portfolio, které je nachystané. U půlročního fixu bylo třeba koupit předem s rizikem, že se nesežene dostatečný počet lidí.

Jakub Odložilík (46)

Na energetickém trhu se pohybuje od roku 2005, kdy v Česku začala deregulace.

V letech 2014 až 2020 byl jednatelem Bohemia Energy prodej.

Poté založil vlastního menšího obchodníka Free, kterého v roce 2021 prodal Tedomu.

Od října 2021 řídí Tedom energie, který patří pod investiční skupinu Jet Investments Igora Faita.

Ani u jedné nabídky nejste nejlevnější. To je u plynu EPET a u elektřiny E.ON. Proč?

Máme jinou strategii. Chceme vedle ceny bojovat zákaznickým servisem – třeba aby se k nám lidé dovolali a mluvili s živými lidmi. Dále nabízíme poradenství a schopnost dodat fotovoltaiku či kogenerační jednotku a postarat se o ni.

Takže podpultovou nabídku, která není v cenících u Tedomu, neseženu?

Pokud máme zákazníka s větším odběrem, který stojí i o další služby, tak individuální cenu dáváme. Když mu třeba dodáme fotovoltaiku s 20letou správou, tak určitě jinou cenu dostane. Nereagujeme ale na konkurenci tak, abychom byli o několik korun levnější. Vytvoříme produkt a máme k němu spočítanou cenu, za niž jsme ho schopni poskytnout. Nechceme přistupovat na hru, kdy se obchodníci přetahují s korunovými nabídkami. Nakonec nikdo nevydělá. A zákazník jen krátkodobě, protože pak může dojít k tomu, co se stalo Bohemia Energy (dodavatel s téměř milionem zákazníků známý agresivní cenovou politikou, jenž v říjnu 2021 zkrachoval – pozn. red.).

Tedom má vlastní výrobní zdroje. Využíváte je i pro zajištění svého obchodování?

Částečně ano. Třeba u Jistoty na měsíc část produkce doplňkově využíváme. Vlastní zdroje chceme rozšiřovat. Zatím máme jednotky megawattů, což jsou kogenerace spalující skládkové plyny. Typově to úplně nesedí na naše zákaznické portfolio. Proto chceme fotovoltaiky, a to jednak vlastní a pak ty, o něž bychom se provozně starali. Vytvořili bychom si tak vlastní decentralizovanou virtuální elektrárnu. Během několika let by to mohly být nižší desítky megawattů.

Zvažujete, že se roční fixy nakonec v nabídce Tedomu objeví?

Stoprocentně. Myslím, že to bude začátkem příštího roku. Až dojdeme k závěru, že roční fixace má smysl. A klidně i delší, přestože na ně mám kritický názor. Nás někdy konkurence osočuje z toho, že sami neumíme fixovat, a proto to neděláme. Nám to ale teď jen nedává smysl.

Jaká je tedy cena, za niž se podle vás lidem delší fixy vyplatí?

Byl bych rád, abychom se bavili o nákupní velkoobchodní ceně elektřiny kolem 120 eur. Tudíž se musíme dostat ideálně pod 3000 korun. Maximálně 3500 korun bez DPH. Věřím, že to je reálné. Taková cena umožňuje, aby si třeba firmy mohly dlouhodobě udržet svůj byznys.

Jaký je vůbec u Tedomu poměr mezi domácnostmi a firmami?

Firmy tvoří okolo 80 procent prodaného objemu. Pokud jde o počet odběrných míst, tak nyní tvoří téměř 60 procent. Tedom loni patřil k dodavatelům, kteří neodmítali zákazníky. Mohli jsme si to dovolit díky podpoře Jet Investments, která nám poskytla stovky milionů. Díky tomu jsme ale loni obrovsky narostli a splnili tříletý plán růstu za tři měsíce. Podniky s námi zůstaly a pamatují si, že jsme se na ně nevykašlali. Teď ale potřebujeme portfolio vybalancovat přes nové produkty zákazníky v retailu.

Kolik by měly domácnosti u Tedomu ideálně tvořit?

Na počet odběrných míst by bylo ideální mít to půl na půl. Objemově to dlouhodobě bude v poměru 70 ku 30 procentům ve prospěch malých a středních podniků. Nás nejvíc zajímají firmy se spotřebou 100 až 500 megawatthodin. Zbytek by měly být domácnosti. Tady je náš cílový zákazník majitel rodinného domu, protože výhody našich produktů se nejvíce projevují od spotřeby 10 megawattů a výše.

U domácností je hodně aktivní Centropol. Jak vidíte jejich nabídku?

Oni mají skvělý marketing, dělají to dobře a jsou vidět. Tedom cílí na jiný typ zákazníků, což nás odlišuje a napřímo si moc nekonkurujeme.

Kolik chce Tedom získat zákazníků? Zatím jich máte u elektřiny a plynu 15 tisíc.

Dlouhodobý cíl je mít 150 tisíc odběrných míst a dodávky kolem dvou terawatthodin. Nechceme stavět žádnou další Bohemia Energy. Budujeme středně velkého hráče, který nebude pouze prodávat elektřinu a plyn, ale také nabízet komplexní energetická řešení. Hodně pracujeme na provozních modelech fotovoltaických elektráren a kogeneračních jednotek pro malé a střední firmy. Chceme vše propojit, dlouhodobě provozovat a nabídnout z toho benefit v podobě levné elektřiny a její dlouhodobě predikovatelné ceny. 

Po krachu Bohemia Energy to vypadalo, že na trhu zbude jen několik velkých hráčů. To se zatím nestalo. Přesto, čekáte na trhu koncentraci?

Menší dodavatelé už nemají takové možnosti, jako když jsem zakládal Free. To je škoda, ale zároveň se některá pravidla musí zpřísnit.

Třeba?

Asi nejdůležitější je řízení rizika u dodavatele. Pokud slibuji zákazníkům výhodnou fixaci, musím mít zajištěnou pozici. To by se mělo sledovat. Obchodníci to musí jasně prokázat. Kdo to neudělá, ať nabízí jen spotové ceny nebo krátkodobé smlouvy. Krach Bohemia Energy dal velkým hráčům příležitost dostat ty menší z trhu. Budu teď trochu kontroverzní, ale přesto, jak Bohemia Energy nakonec dopadla, ušetřila lidem za účty na energie miliardy. Ostatní se jí museli přizpůsobovat a snížilo to ceny. Problém byl, že nikdo neřešil absenci regulace. Pokud by ale zůstali jen velcí hráči, bude trh s energiemi vypadat stejně jako u vodáren, které zvýší cenu o 10 procent a nic se neděje.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.