Během jedné z nedávných konzultací s americkými generály měl velitel ukrajinské armády generál Valerij Zalužnyj odpovědět na kritiku, že nepostupuje podle amerických rad, následovně: „Nerozumíte povaze tohoto konfliktu. Tohle není boj proti povstalcům, tohle je Kursk,“ citoval Zalužného deník Wall Street Journal. Ukrajinský generál se odvolal na obří bitvu druhé světové války, která vrcholila v těchto dnech přesně před osmdesáti lety a byla po Stalingradu dalším významným milníkem, který otočil průběh války na východní frontě ve prospěch Sovětského svazu.

Zdokumentovaný výrok Zalužného je jen součástí širší debaty, která se vede mezi Američany a Brity na jedné straně a Ukrajinci na straně druhé, o tom, jaký způsob má ukrajinská armáda zvolit k proražení ruských obranných linií. O této debatě se objevuje stále více článků hlavně v amerických médiích, kde jsou slyšet stále skeptičtější hlasy nejmenovaných amerických představitelů o tom, že se Ukrajincům nepodaří splnit hlavní cíl ofenzivy, tedy přetnout pozemní spojení mezi Krymem a Ruskem na jihu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Někteří pozorovatelé tyto hlasy přisuzují politickému tlaku z Washingtonu na Kyjev, aby vláda prezidenta Volodymyra Zelenského byla ochotnější k tomu, zasednout někdy v zimě k jednacímu stolu. Tento postoj vychází z teze, že očekávání spojená s tím, že Ukrajina brzo dobude Krym – klíčový cíl Ukrajinců –, byla příliš velká.

Z toho, co z vojenských debat zatím proniklo na veřejnost a co analyzovali experti, jako je třeba profesor Lawrence Freedman, expert na válečnou strategii a historii z britské King’s College, vyplývá, že Ukrajinci v první fázi ofenzivy neuspěli s Američany doporučovanou taktikou frontálních útoků na dobře opevněné ruské linie. Pak ovšem Zalužnyj a jeho generálové začali používat to, co umí lépe – tedy pracnější, ale životy a techniku mnohem víc šetřící postup malých skupin vpřed, které odminují kus terénu, obsadí zákop nepřítele, odminují vše okolo, posunou se i s technikou kupředu a tak znovu a znovu. Mluvíme přitom o postupu v řádu desítek či stovek metrů zaminovaným a dělostřelectvem postřelovaným terénem.

Jak ve svém newsletteru vysvětluje profesor Freedman, jde o historický střet koncepcí. Američané od doby své občanské války využívají ve velkých konfliktech své obří početní a technické převahy a své protivníky převálcují – nejprve letecky, pak dělostřelecky a teprve pak vysílají obrněné jednotky, aby území obsadily. Tak probíhala třeba první válka v Perském zálivu.

Jenže Britové ve druhé světové válce a Ukrajinci nyní jsou v jiné situaci. Nemají převahu ve vzduchu a mají omezené lidské i materiální zdroje. Zároveň čelí mnohem lépe připravenému protivníkovi než Američané v posledních dekádách při operacích na Blízkém východě nebo v Afghánistánu, kde – na což naráží svým výrokem generál Zalužnyj – nemuseli útočit na opevněnou linii, ale čelili útokům nepravidelných jednotek povstalců, kteří ze všeho nejvíc útočili ze zálohy. Americká válečná zkušenost posledních dekád se prostě na válku na Ukrajině nehodí.

Ukrajinci k tomu všemu ještě přidali opotřebovávací válku a postupně likvidují jak ruské vojáky, tak jejich logistickou podporu, sklady, zásoby, mosty. A vrcholně je vojensky „trolí“, protože jinak se nedá nazvat výpad námořní pěchoty na krymský výběžek, kde v Den nezávislosti Ukrajinci vztyčili státní vlajku. Informační operace jako ta s ruským pilotem vrtulníku, který se vzdal i se svým strojem a kolegy, mají pak za cíl ruské vojáky znejistit do té míry, že jejich už tak dost nízká morálka se pod všemi těmito tlaky hroutí.

Může to tedy vypadat, že západní spojenci ukrajinskému postupu nerozumí nebo nedostatečně chápou velmi složité podmínky, za nichž ukrajinští vojáci už rok a půl brání svoji vlast a nepřímo i západní demokracie. Moc k tomu ani nepřispívají neustálé komentáře různých „expertů“ na sociálních sítích, které vlastně jen posilují informační kouřovou clonu. Ta možná v tuto chvíli víc vyhovuje útočícím Ukrajincům, kteří za daných podmínek zvolili rozumnou taktiku, jež má šetřit životy a techniku – jak i HN v rozhovoru potvrdil bývalý velitel jednoho z ukrajinských praporů.

Odepisovat tedy ukrajinskou ofenzivu jako neúspěšnou, jak to dělají některá americká média, se tudíž může ukázat předčasné.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist