Když před sedmi lety došlo k teroristickým útokům v Bruselu, byl pro nás v pražské redakci Twitter docela užitečným zdrojem informací. Byli jsme sice ostražití a vše do naší online reportáže jsme ověřovali, jak jen to šlo, ale okamžitá twitterová svědectví Bruselanů nebo reportérů na místě umožnila nám i čtenářům rychle se zorientovat v celé té šílené situaci.
Mnoho expertů nejen z Česka tehdy i při jiných událostech globálního významu chválilo vynález Twitteru a sociálních sítí vůbec. Vyzdvihovali, že dokážou proti klasickým médiím zprostředkovat dění bezprostředně a autenticky. Někdo z kolegů tehdy dokonce pronesl, že už vlastně nepotřebuje číst žádné „noviny“, z Twitteru ví všechno. Nebyl sám, takových hlasů byl plný... ano, Twitter zejména.
Tak tohle už neplatí. Už delší dobu samozřejmě. Definitivní razítko dostal konec Twitteru jako použitelného „zpravodajského“ média o tomto víkendu, kdy Hamás napadl Izrael.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekTwitter, dnes pod značkou X, kdysi ani zdaleka neovládaly tajuplné algoritmy, které zvýhodňují emoce před objektivitou. Už dávno nejde o síť pro šíření informací, je to jen hospoda, ve které se překřikují jedni s druhými, v níž nejde o to se něco dozvědět, ale o to, aby kmen jedné sociální bubliny porazil v bitvě slov kmen jiné sociální bubliny.
Ačkoliv Twitter před téměř rokem koupil superbohatý inovátor Elon Musk, aby podpořil svobodné šíření „informací“, jde dnes o jednu z nejúčinnějších zbraní pro šíření dezinformací. A Musk k tomu osobně a rád přispívá. Už během víkendu osobně doporučil uživatelům své sítě, aby pro přehled o dění v Izraeli sledovali některé účty známé šířením lží. Než to celé po třech hodinách smazal, vidělo jeho doporučení přes 11 milionů lidí.
Prostřednictvím sítě X se víc než kdykoliv dřív šíří videa, snímky a sdělení, které nemají s aktuálním děním v Izraeli nic společného. Slouží jen k propagandě, k informačnímu a politickému souboji.
Útok na Izrael je důkaz, jak nestabilní období odstartovala Putinova agrese. Evropa potřebuje silnější obranu
Dezinformační tendence sítě X nejsou bohužel novinkou. Nedávná studie zveřejněná Evropskou komisí dospěla k závěru, že ruská propaganda o válce na Ukrajině se letos dostala k více lidem na X než loni. Je to další důkaz, že majitelé a provozovatelé velkých sociálních médií nestojí o to, aby se k nám dostávaly užitečné informace. Nemají stejné potřeby jako novináři a vydavatelé médií. Chtějí prostě vydělávat peníze. Což je pochopitelně v pořádku, problém je ovšem v tom, že dnes mají větší sílu než většina klasických médií, ale na rozdíl od nich nejsou nuceni nést za „svůj“ obsah odpovědnost.
Řešení je dvojí. To pomalé je na nás, musíme se podstatně zlepšit v mediální gramotnosti. Přes 80 procent mladých lidí dnes čerpá informace o světě ze sociálních sítí. Nebezpečí pro společnost spočívá v tom, že jejich pohled na realitu bude zkreslenější než u těch, kdo si dávají tu práci a informace hledají v knihách, časopisech, novinách.
Rychlejší řešení mají v rukou politici. To oni by měli co nejdříve svázat sociální média povinnostmi a pravidly, kterým dnes podléhají média klasická. Zatím se o tom v zákulisí různých orgánů EU pouze debatuje. O něco razantnější jsou někteří politici v USA. Ale je to málo. Dokud se bude stále jen debatovat, budeme se do té informační bažiny propadat hlouběji a hlouběji.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist