Jen několik hodin stačilo porotě u kalifornského soudu v případu herního vydavatelství Epic proti Googlu k jednoznačnému rozhodnutí. Epic vyhrál, porota rozhodla o vině Googlu ve všech bodech obžaloby, která firmu vinila z nelegálního monopolu na distribuci aplikací a zpracování plateb v obchodu Google Play na Androidu.

Rozhodnutí poroty je zásadní pro další vývoj celého ekosystému kolem Androidu, zároveň ovlivní další soudní spory, ve kterých Google čelí obviněním z porušování pravidel hospodářské soutěže. Google se proti verdiktu hodlá odvolat, uvedly agentury AP a AFP.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle poroty Google zneužíval své monopolní postavení a poškodil společnost Epic, vydavatele úspěšné online hry Fortnite. Epic zažaloval Google i Apple v roce 2020 poté, co majitelé obou mobilních operačních systémů vyřadili Fortnite z nabídky svých obchodů s aplikacemi. Důvodem bylo porušení smluvních podmínek, které zakazovaly autorům aplikací zpracovávat platby od uživatelů mimo oficiální obchody s aplikacemi a platební systémy provozované Applem a Googlem.

Epic k razantnímu kroku vedla snaha zbavit se třicetiprocentního poplatku z každé transakce provedené uživateli. Soudní spor s Applem Epic více méně prohrál. Na federální úrovni neuspěl, soud rozhodl o nevinně Applu v devíti z deseti bodů obžaloby. Ve prospěch Epicu rozhodla soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová pouze u obvinění, že Apple porušuje kalifornský zákon na ochranu hospodářské soutěže tím, že brání tvůrcům aplikací informovat uživatele o možnosti platby mimo ekosystém Applu.

Applu se povedlo obhájit monopol na distribuci aplikací s odkazem na bezpečnost. Jeho právníkům se podařilo přesvědčit soudkyni o tom, že firma nemá monopol, protože relevantní trh je duopol Applu a Googlu s možnou konkurencí ze strany Nintenda a služby Google Stadia. Vysoké marže Applu na poskytování platebních služeb pak podle soudkyně nejsou nelegální. Soudní spor pokračuje odvoláními, aktuálně míří k Nejvyššímu soudu.

Soud Epicu s Googlem je odlišný v tom, že o vině rozhoduje porota, ne samosoudce. Google byl před vynesením rozsudku sebevědomý, právě díky úspěchu Applu v podobném sporu. Právníci Googlu se ale přepočítali.

Epic během soudního sporu s Googlem dokázal, že Google vyplácí miliardy dolarů s cílem potlačit alternativní obchody s aplikacemi prostřednictvím smluv o exkluzivitě, které brání distribuci potenciálně výnosných aplikací mimo obchod Google Play. Podle dokumentů předložených Epicem Google nabídl speciální dohody v hodnotě stovek milionů dolarů více než dvaceti významným vývojářům mobilních her a stejně tak nabízí finanční výhody výrobcům mobilních telefonů výměnou za to, že do svých telefonů nezahrnou alternativní obchody s aplikacemi.

Velkým čínským výrobcům telefonů Google nabídl dokonce 20procentní podíl z obratu Google Play na telefonech jejich značek, pokud na své mobily nenainstalují alternativní obchody s aplikacemi. Tuto dohodu přijalo Xiaomi, Oppo, Vivo a OnePlus. HMD a TCL uzavřely dohody o desetiprocentním podílu na obratu Google Play na svých telefonech.

Taktika Googlu je podobná miliardovým platbám Applu, Samsungu a dalším firmám s cílem udržet Google Search na pozici výchozího vyhledávače na stovkách milionů zařízení. A má podobný výsledek – více než 95 procent aplikací pro Android uživatelé získávají z obchodu Google Play.

Epic přesvědčil porotu i o tom, že třicetiprocentní poplatek z finančních transakcí uživatelů prostřednictvím služby Google Pay existuje jen díky tomu, že Google zamezil vzniku relevantní konkurence. Představitelé Googlu pak při výsleších potvrdili, že alternativní varianty plateb nebyly vývojářům reálně dostupné.

Google se v textu zveřejněném na začátku listopadu hájil i tím, že většina vývojářů aplikací pro Android může využít nižší, 15procentní poplatky. Firma už ale nedodala, že tuto možnost zavedla až poté, co Epic Google zažaloval. Google i Apple musely změnit platební podmínky v několika zemích. Google už nabízí podporu pro alternativní platby v 35 státech.

Epicu při přesvědčování poroty pomohla také prokázaná skutečnost, že představitelé Googlu včetně generálního ředitele Sundara Pichaie vědomě bránili v uchování citlivé konverzace jejím přesunutím z e-mailů do chatu, který se nearchivuje.

Google už oznámil, že se proti rozsudku odvolá: „Plánujeme se proti verdiktu odvolat. Android a Google Play nabízí více možností volby a je otevřenější než jakákoliv jiná mobilní platforma. Soud jasně ukázal, že intenzivně soupeříme s Applem a jeho App Storem, stejně jako s jinými obchody s aplikacemi na zařízeních s Androidem a herních konzolích. Budeme pokračovat v obraně obchodního modelu Androidu a nadále budeme sloužit našim uživatelům, partnerům a celému širokému ekosystému Androidu,“ uvedl v prohlášení pro média Wilson White, viceprezident Googlu pro vládní záležitosti a veřejné politiky.

Snaha Googlu bránit se je logická – marže na zpracování plateb za aplikace a mikrotransakce jsou výrazně vyšší než poplatky za standardní online karetní transakce a pro Google jde o jeden z mála významných zdrojů příjmů mimo prodej reklamy.

Zatím není zřejmé, co přesně rozhodnutí poroty Epicu přinese – porota rozhoduje o vině, rozsudek je na soudci. Epic ale v případě, že nebude muset platit vysoké poplatky Googlu za zpracování plateb, očekává kumulovaný zisk ve výši miliard dolarů. Popularita Fortnite totiž stále roste.

Epic pokračuje v budování Fornite jako technologické platformy. V posledních týdnech nabízí kromě samotné online střílečky také samostatné herní režimy Lego Fortnite (herní režim, který připomíná Minecraft) a závodní Fortnite Rocket Racing ve spolupráci s autory hry Rocket League.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist