Majetkové změny v tuzemském zemědělství pokračují i v novém roce. Nejnovější akvizici hlásí Verdi fond farem, zaměřený na investice do agrárního sektoru. Investiční společnost Verdi Capital Kateřiny Zychové tak v souhrnu obhospodařuje už více než 4700 hektarů zemědělské půdy.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Na tuto výměru se fond dostal díky nákupu poměrně velké farmy na Domažlicku. Společnost Druhá Poběžovická doposud vlastnilo šest soukromých osob z regionu. „Zaujala nás vize modernizace naší farmy s využitím nejnovějších technologií a postupů. Zásadním důvodem bylo i udržení pracovních příležitostí v našem regionu, kde má zemědělská prvovýroba dlouholetou tradici,“ vysvětlila jedna z původních spolumajitelek Věra Langová, proč se farmu rozhodli prodat právě Verdi fondu farem. Někteří z původních vlastníků v Druhé Poběžovické zůstávají. Langová tak dál pokračuje na pozici finanční ředitelky.

Farma obhospodařuje celkem 2370 hektarů zemědělské půdy a co do rozlohy jde o největší investici v portfoliu Verdi. To se nejspíš týká i hodnoty transakce. Její výši strany nezveřejnily, podle informací HN však přesáhla 400 milionů korun. Na ceně se projevilo, že podnik má poměrně dost pozemků, na kterých hospodaří, ve vlastnictví. Většina tuzemských farem má nemalou část půdy obvykle propachtovanou. Firma podle posledních zveřejněných čísel za rok 2022 vykázala čistý obrat skoro 126 milionů a zisk 5,2 milionu korun, což ve výroční zprávě označuje jako průměrný výsledek. 

Druhá Poběžovická se zabývá chovem prasat a skotu bez tržní produkce mléka, na pozemcích pak pěstuje řepku, pšenici, ječmen, kukuřici a také některé méně tradiční plodiny, jako je hořčice. „Čtyřicet pět procent tržeb tvoří rostlinná výroba, hlavně řepka, ale také třeba hrách, který se jinak příliš nepěstuje. I z tohoto pohledu byla pro nás farma atraktivní, protože rostlinná výroba je jednodušší než živočišná,“ řekla HN Zychová.

Společnost byla podle ní pro fond atraktivní i kvůli lokalitě na západě Čech. Do portfolia Verdi fondu farem spadá totiž i společnost Agrowild Nová Ves, která na nedalekém Sokolovsku obhospodařuje přes 1800 hektarů půdy. Třetí investicí je pak osmisethektarový Agrospol Starý Pelhřimov v západní části Vysočiny. „Region západních Čech nás hodně zajímá a máme farmu také na Vysočině. To jsou dvě oblasti, na které se chceme zaměřit,“ dodala ke strategii fondu Zychová.

Verdi v Poběžovicích plánuje investice do modernizace a zvýšení efektivity. Ty má na starosti Tomáš Trávníček, který je jednatelem v Agrospolu Starý Pelhřimov a nově zastává tuto pozici i v Druhé Poběžovické. „Mám zkušenosti s obnovitelnými zdroji, takže chceme určitě postavit fotovoltaiku,“ nastínila možný směr investic Zychová.

Investiční fondy jsou podle zpráv z trhu aktuálně v tuzemském zemědělství velmi aktivní. Důvodem je jednak to, že zemědělskou prvovýrobu považují za atraktivní odvětví, ale také skutečnost, že mnoho tradičních zemědělců nabízí farmy k prodeji.

Vede je k tomu několik důvodů, od generační obměny až po změnu dotací znevýhodňující společnosti s větší rozlohou. Výplata záloh podpory se navíc letos opozdila a do toho se v kontrastu s předloňskými rekordy propadly výkupní ceny zemědělských komodit. Verdi fond farem plánuje v následujících dvou letech investovat do další expanze až dvě miliardy korun.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze