Po letech dobrých zisků má řada velkých finančních domů apetit nakupovat. Před dvěma lety nevyšel pokus začlenit šestý největší bankovní dům v Česku – Monetu Money Bank – do skupiny PPF. Časem se ale pozice banky může změnit. UniCredit nyní vysílá signál, že by o Monetu měla zájem, kdyby se ji současní vlastníci rozhodli prodávat. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Předseda představenstva české UniCredit Jakub Dusílek řekl v rozhovoru pro HN, že italská skupina má volné prostředky, je v dobré kondici a Česko je jednou ze zemí ve východní Evropě, kde se rozhlíží po případné akvizici. Podle Dusílka, i podle většiny analytiků, bude pokračovat spojování bank na tuzemském trhu ve větší celky. Na dotaz, o koho by měla UniCredit zájem, uvedl, že například Moneta by měla pro UniCredit „good fit, nejlepší synergie“. 

„Je ale na akcionářích Monety, aby si zvolili, jaký mají s bankou dlouhodobý záměr,“ naznačil Dusílek. Moneta nechtěla vyjádření komentovat, stejně jako největší akcionář, skupina PPF.

„Každopádně platí, že trh je před konsolidací a Moneta je dobře fungující banka, která může být atraktivní nevěstou pro mnoho zájemců,“ řekl Dusílek. Šéf české UniCredit ale hned dodává, že konkrétní akviziční plány komentovat nemůže, a nechtěl se ani vyjádřit k tomu, zda banka ve směru k Monetě podniká nějaké konkrétní kroky. 

PPF měla v minulosti o Monetu velký zájem. Ještě za života zakladatele skupiny Petra Kellnera chtěla banku spojit se svojí Air Bank a s česko-slovenskou částí splátkové firmy Home Credit. Měla tak vzniknout třetí největší bankovní skupina na trhu a vážný konkurent největších hráčů v oblasti retailových úvěrů, jako jsou Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka.

PPF trvalo pět let, než transakci po různých peripetiích na sklonku roku 2021 prosadila u tehdejších akcionářů. Když Petr Kellner zahynul při leteckém neštěstí, nový generální ředitel Jiří Šmejc v květnu 2022 od transakce odstoupil. Šmejc tehdy plán vyhodnotil jako příliš drahý, neboť se změnily podmínky na trhu.

PPF je v Monetě od té doby stále největším akcionářem, s podílem téměř třicet procent, a její záměry jsou nejasné. Dalšími klíčovými podílníky jsou přes společnost Mythessa fond J&T Arch Investments (11,4 procenta) a finančník Pavel Tykač, který přes svůj kyperský fond Manecomte vlastní nejméně 8,3 procenta akcií.

Podle Michala Křikavy, akciového analytika v Patria Finance, možnosti získat Monetu studovaly i další banky. „V podstatě pro všech pět největších bankovních hráčů tuzemského trhu platí, že v rámci svých interních strategických úvah se minimálně cvičně zabývali myšlenkou, zda by jim případná akvizice Monety mohla přispět k růstu akcionářské hodnoty.“ V jejich hledáčku může být i menší Fio banka. I podle Bohumila Trampoty, analytika v Komerční bance, je Moneta coby partner pro spojení „velmi atraktivní“.

V minulosti se zájmem o další nákupy netajila například Raiffeisenbank. Tato rakouská skupina koupila v roce 2021 bankovní dům Equa a převzala retailové klienty ING Bank. Dalším velkým hráčem, který se rozhodl růst i cestou nákupů, byla Česká spořitelna. Ta ale na trhu skupovala úvěrová portfolia – nejprve loni získala portfolio od padlé české divize Sberbank, pak získala též úvěrové portfolio Hello bank, která v Česku ukončila činnost.

Analytici se ale shodují, že případný kupec by se musel domluvit hlavně s třemi největšími akcionáři, kteří v Monetě už drží asi poloviční podíl. PPF, J&T a Tykače navíc podle Křikavy provází historie společných obchodních transakcí. „Vzhledem k potenciálním nákladovým i výnosovým synergiím bude mít Moneta pro nové strategické investory samozřejmě vyšší hodnotu, než jak oceňuje banku trh jako samostatně fungující entitu,“ uvádí. Akcie Monety se obchodují na pražské burze a podle současné ceny má celá banka hodnotu kolem 51 miliard korun. Na prémii, tedy příplatek nad aktuální cenu na trhu, jež byla v úterý 99,50 koruny, stávající vlastníci koneckonců nejspíš i sázejí, podotýkají analytici. 

Zájem velkých bank trh ještě více zkonsolidovat potvrzuje i odborník na finanční služby z nadnárodní poradenské skupiny, který mluvil s HN pod podmínkou anonymity. „O těch několik zbývajících bank, které se na trhu ještě dají koupit, tu myslím ještě proběhne souboj,“ říká. To se kromě Monety a Fia může týkat i Air Bank či mBank. „Každá banka má svého kupce, je to jen otázka ceny a ochoty prodat a na druhé straně připravenosti banku integrovat, což je náročný, drahý a zdlouhavý proces,“ dodává. 

Banky nutí do vytváření větších celků potřeba udržet ziskovost. Pokud nejsou dost velké, hůř se vypořádávají s rostoucími náklady na obnovu IT systémů a na regulaci, která přichází z Evropské unie. Spojením ve větší celky lze tyto miliardové náklady snáze rozprostřít mezi větší počet klientů. Mohou také přeskočit roky organického růstu a ušetřit na dalších synergiích.

Šéf PPF Šmejc ale ještě před rokem na setkání s novináři tvrdil, že o spojení s Monetou už skupina neuvažuje. Řekl, že případný kupec bude muset jednat hlavně s PPF coby největším podílníkem. Zároveň řekl, že akcie nesou dividendový výnos a firma je nepotřebuje prodávat. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.