Na velké tabuli u dveří pracovny šéfa čtvrté největší banky v zemi jsou lihovkou vyčasována italská slovesa. „V bance jsem skoro dvacet let, ale italsky se učím teprve pár měsíců. Jde to pomalu, lektor chodí vždy jen ráno, když najdu čas mezi schůzkami,“ říká devětačtyřicetiletý bankéř Jakub Dusílek. Generálním ředitelem a předsedou představenstva české a slovenské pobočky italské bankovní skupiny UniCredit Bank je od roku 2019, s HN v této pozici hovořil poprvé. 

Tuzemská ekonomika podle něj letos poroste hlavně v druhé polovině roku, kdy se zlepší situace v Německu. Zároveň však očekává i zvýšení inflace, která prý mírně vzroste každý následující měsíc a v prosinci se bude pohybovat okolo tří procent. Kromě výhledu na makroekonomiku Jakub Dusílek otevřeně mluvil i o problematice financování zbrojního průmyslu českými bankami. A také o tom, jaká je strategie italské skupiny, co se týče jejího působení v Rusku. „Rád používám příklad, že banka není McDonald’s, kde stačí říct: tady vracím klíče od franšíz a dělejte si s tím, co chcete. Byznys v Rusku ale postupně ukončujeme,“ říká.

Co nejvíce ovlivní růst tuzemského hospodářství a jaké jsou největší výzvy, kterým země v tomto směru čelí?

Aktuálně odhadujeme růst ve výši 1,5 procenta za celý rok. To je oproti loňsku posun pozitivním směrem. V první polovině roku bude růst pomalejší a podpoří ho především domácí faktory. Po dlouhé době nám v ekonomice konečně začnou růst reálné mzdy, a proto se zvýší i spotřeba domácností. V druhé polovině roku růst zrychlí především díky lepší situaci v Německu, což je pro nás jako pro výrazně proexportní ekonomiku klíčové.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaká je strategie italské skupiny UniCredit v Rusku, kde stále ještě podniká.
  • Za jakých okolností může banka financovat vývoz zbraní na Ukrajinu.
  • Která banka v Česku má podle něj s UniCreditem největší synergie. A bude pokračovat konsolidace trhu?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se