Videoherní studio Warhorse po šesti letech od vydání své první hry Kingdom Come: Deliverance oznámilo letos druhý díl. Jeho vydání se blíží, a tak nás firma pozvala na místo činu, aby poprvé za zavřenými dveřmi novinku ukázala a nabídla srovnání reality s virtuálním obrazem nejbohatšího města Království českého v roce 1403.
Nedávno jste již předplatné aktivoval
Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!
Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení
Využitím nabídky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Přihlaste se,
nebo si jen přečtěte odemčený článek bez přihlášení.
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.
Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma
Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.
Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.
Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.
V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.
Pokračovat na článekVýlet do pozdního středověku měl moderní podobu. Ukázalo se, že i starosta města na seznamu UNESCO může být fanoušek videoher nebo že chrám svaté Barbory je ve videohře vlastně jen nedostavěná kuča. Spojení s nedostavěným chrámem Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sázavském klášteře přitom není úplně náhodné.
Dominantu Kutné Hory, tedy chrám svaté Barbory, si ročně prohlédne čtvrt milionu lidí. Slavný kostel financovali středověcí měšťané a kvůli sporům se sedleckým klášterem vyrostl až za městskými hradbami. Mniši ze Sedlce totiž na přelomu třináctého a čtrnáctého století drželi nad nejbohatším městem Království českého duchovní správu.
V roce 1403, do něhož je děj hry Kingdom Come: Deliverance 2 zasazen, práce na budování kostela běžely patnáctým rokem. Podle dobových pramenů tehdy budoucí gotický klenot vypadal jako prostý kostel, který mohutností překonávala stará kaple Božího těla, ze které dnes zbylo jen jedno patro.
„Chrám svaté Barbory je ve hře důležitý, ale větší část děje se odehrává ve starém městě. Je to ale takový symbol Kutné Hory, že jsme jej použili i při prvním představení druhého dílu Kingdom Come: Deliverance. I v prvních obrázcích před oznámením jsme použili například fotografii jednoho z chrličů. To fanoušky vedlo ke spekulacím, zda nepracujeme na hře, ve které jsou nadpřirozené bytosti,“ vysvětloval náš průvodce a PR manažer Tobias Stolz-Zwilling.
Středověk neskončil, středověk trvá... A existuje průmysl, který na něm velmi slušně vydělává
Kontrast mezi současnou realitou a tou historickou v případě svaté Barbory vývojáři z Warhorse využili k vysvětlení toho, jak rekonstruovali podobu středověkého mincovního města. Budovy v herní replice Kuttenbergu se dělí do tří kategorií. Malá část vznikla převedením současné podoby budov do virtuální v podstatě jedna k jedné s malými úpravami. Mezi takové budovy patří kostel svatého Jakuba Staršího kousek od Vlašského dvora.
Druhou skupinu budov tvoří stavby vytvořené na základě historických pramenů a zkoumání současného stavu, který je ale daleko od původní podoby. Právě u těchto budov se vývojáři během průzkumu soustředili na sklepy. Ty tvoří nejstarší dochovanou část budov a dá se z nich odvodit, jak stavba vypadala při svém vzniku.
Poslední skupinou jsou potom stavby, které se do současnosti nezachovaly a není o nich ani dost historických pramenů. Například podoba staré kutnohorské radnice není známá, ale podle dochovaných záznamů na ní byly astronomické hodiny, tedy orloj. Ve Warhorse pak vytvořili „kvalifikovaný odhad“ toho, jak mohla radnice vypadat a jak mohly vypadat hodiny na ní umístěné. „Například inspirací pro orloj zobrazený ve hře byl samozřejmě ten nejslavnější pražský, ale nejde o jeho kopii, vliv na jeho podobu měly i další zachované astronomické hodiny i další podobné hodiny v zahraničí,“ dodal Stolz-Zwilling.
Významnou roli v Kingdom Come: Deliverance 2 hraje Vlašský dvůr, státní mincovna i sídlo Václava IV. a místo, kde tehdejší český král podepsal Dekret kutnohorský, který změnil poměry na pražské univerzitě. I Vlašský dvůr je ve hře jiný – celý komplex od začátku patnáctého století prošel přestavbami a rekonstrukcemi, i když některé jeho části se zachovaly v původní podobě.
V jeho zasedací síni jsme se potkali se starostou Kutné Hory Lukášem Seifertem. Ten nám vysvětlil, jak město s tvůrci hry spolupracuje – od poskytnutí historických informací přes přístup do městem vlastněných budov až po plánované využití motivů z Kingdom Come: Deliverance v informačním centru města.
V této snaze je vidět inspirace Sázavským klášterem či vesnicí Rataje, které i šest let po vydání prvního dílu hry těží z výrazně vyššího zájmu turistů a nabízí například i tematické prohlídky pro fanoušky Kingdom Come: Deliverance.
Starosta Seifert věří, že zasazení hry do Kutné Hory a okolí s důrazem na staré město s Vlašským dvorem přinese větší příjmy z turismu a pomůže vyrovnat nepoměr mezi návštěvností chrámu svaté Barbory a historickým jádrem města. Vlašský dvůr má proti svaté Barboře jen přibližně pětinovou návštěvnost.
„Nebojíme se overturismu. Kutná Hora měla ve středověku několikanásobný počet obyvatel proti současnosti, rádi bychom ale rozšířili počet dostupných lůžek v ubytování o 900 míst,“ uvedl pro HN kutnohorský starosta Seifert. „Větší počet turistů, kteří zůstanou přes noc, přinese větší příjmy živnostníkům ve městě,“ dodal.
Vrcholem prezentace Kingdom Come: Deliverance 2 ale nakonec přece jen byl chrám svaté Barbory, respektive komorní koncert, který se v něm konal. Premiéru v živém provedení tam mělo několik skladeb z chystané hry, které opět složil Jan Valta.
V některých odehraných skladbách se objevují hudební motivy, které udělají radost fanouškům první hry, ale slyšeli jsme i spoustu nových motivů včetně úryvku další „falešné“ lidové písně nebo většího důrazu na „středověký“ zvuk. Nechybělo ani velké hudební překvapení, které rozvíjí zmínky o Janu Husovi z první části dobrodružství Jindřicha ze Skalice.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist