Jeden poslanecký pozměňovací návrh by leccos napravil
Podnikoví hasiči a novela zákoníku práce
Alena Páralová
Praha, 25. 1. 2001
Nedávno se hlavní zpravodajství televize Nova zabývalo problémy, které podnikovým hasičům působí novela zákoníku práce, jež vstoupila v účinnost s počátkem roku. Na argumenty svědčící proti ustanovení zákoníku práce odpověděl pracovník MPSV, že to vyžadují směrnice EU. Ráda bych zdůraznila, že unie nic podobného nepožaduje. V poslední době se stává špatným zvykem, že úředníci tohoto ministerstva i ministr bezostyšně uvádí občany této země v omyl.
Oč jde? Do konce roku 2000 byla pracovní doba veřejných i podnikových hasičů rozvrhována podle stejných pravidel. Jednalo se zejména o možnost stanovit odchylky v délce směny, rozsahu pracovní pohotovosti, délce nepřetržitého odpočinku a při organizaci přestávek v práci. Pro příslušníky veřejných hasičských útvarů to stanoví zvláštní zákon, který připouští až 24hodinovou směnu zahrnující i pracovní pohotovost na pracovišti. Stejně se postupovalo i u podnikových hasičů, a to podle resortních předpisů, jejichž účinnost však byla právě novelou zákoníku práce ukončena k 31. prosinci 2000. Od začátku roku se podnikoví hasiči, na rozdíl od hasičů veřejných, musí řídit zákoníkem práce, který již 24hodinovou směnu, zahrnující i pracovní pohotovost na pracovišti neumožňuje.
To se nelíbí zaměstnancům ani firmám. Navíc jednotky podnikových hasičských sborů často úzce spolupracují s Hasičským záchranným sborem a je zde předpoklad jejich začlenění do Integrovaného záchranného systému. V současné době se personalisté a právníci specializovaní na pracovní právo snaží najít způsob, jak pracovat a při tom neporušit tento "zákoník nepráce". Vymýšlejí různá kuriózní řešení. Například směna bude přerušována povinnými přestávkami v práci, z nichž jedna bude 4hodinová pohotovost, kterou budou hasiči trávit spánkem. Aby tato pohotovost byla konána mimo pracoviště a aby při tom byli hasiči po ruce, budou pobývat několik metrů od továrny, avšak mimo její objekty. K tomuto stavu při tom vůbec nemuselo dojít. Při projednávání zákoníku práce ve sněmovně jsem byla oslovena zástupci hasičských záchranných sborů zaměstnavatelů a podrobně jsem se s celým problémem seznámila. Bylo zjevné, že jim novela zákoníku práce přinese nemalé potíže v organizaci směn. Začala jsem uvažovat o pozměňovacím návrhu. Pracovníci MPSV byli zásadně proti a argumentovali směrnicemi EU. Nebyli však schopni specifikovat konkrétní směrnici. Proto tvrdili, že při rozhovorech s experty EU to bylo požadováno. Parlamentní institut zprostředkoval konzultaci s expertkou EU na evropské právo. Na můj dotaz ohledně podnikových hasičů konstatovala, že normy EU nečiní rozdílů mezi hasičskými jednotkami podnikovými a veřejnými. Po opětovném ujištění se, že můj pozměňovací návrh týkající se podnikových hasičů není v rozporu s právem EU, jsem jej předložila. Návrh nebyl přijat, protože pro něj hlasovali pouze poslanci ODS.
Autorka je poslankyně za ODS
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist