Zatímco české sázkové kanceláře vedou pozemní bitvu, zahraniční konkurenti si začínají podmaňovat virtuální prostor

Sázky Čechů přes internet mizí v zahraničí

Domácí společnosti by díky výši svých kursů mohly být úspěšné i u zahraničních sázkařů.

Praha, 11. 5. 2001

Legislativní úprava stojí zatím mezi domácími sázkovými kancelářemi a možností přijímat sázky přes internet. "Současný zákon je konstruován na provozování živých her anebo vymezuje postupy sázkových her, proto provozování pomocí internetu nemůže řadu ustanovení zákona zabezpečit," vysvětluje Petra Hajníčková z Ministerstva financí (MF). "Například přes internet není provozovatel loterie schopen zkontrolovat, zda není sázející mladší osmnácti let, tedy osoba, které je ze zákona účast na loteriích zakázána."Pomocí celosvětové sítě tak v současnosti plynou k zahraniční konkurenci peníze, které by přispěli k dalšímu výraznému růstu sedmimiliardového ročního obratu na českém trhu kursového sázení. "O možnosti příjmu sázek přes internet do budoucnosti přemýšlíme," zní z Tipsportu a Chance. Opačným směrem uvažuje poslední z velké trojky sázkových kanceláří, Fortuna. "Doufám, že u nás nikdy možné sázet přes internet nebude," prohlásil majitel společnosti Michal Horáček na internetu. Hráz tomuto plánování zatím staví Ministerstvo financí. "Pokud vím, žádná legislativní úprava, která by povolovala sázkové online hry, se v blízké budoucnosti nechystá," řekl HN Libor Vacek, tiskový mluvčí MF.

Zatímco se na českém trhu začínají usidlovat společnosti jako William Hill, Gamebookers či Worldbet, na internetových stránkách českých společností najdete jen kursovou nabídku, archív výsledků, herní plán či tabulky soutěží. "Návštěvnost našeho serveru se dramaticky v posledních měsících zvyšuje," chlubí se Lubomír Ježek, tiskový mluvčí Tipsportu, "momentálně tak denně registrujeme 3500 unikátních IP adres." Sázkaři s poskytovanými službami až tak spokojeni nejsou. "Ačkoliv se kvalita v poslední době opravdu zvedá, na některých adresách jde stále o katastrofální úroveň," hodnotí sázkař, který na serveru tipování.cz vystupuje pod přezdívkou Doubledecker.

Podle mnoha indicií by české sázkové kanceláře přitom měly reálnou šanci uspět i na zahraničních trzích. "České sázkové kanceláře mají v současnosti v porovnání se zahraničím rozhodně lepší kursy," vysvětluje Martin Hájek, provozovatel serveru tipování.cz. Zahraniční sázkaři by Českou republiku jako destinaci svých sázek taky přijali. "Proč ne," komentuje možnost vsadit si přes internet v Čechách Fin Kari. České sázkové kanceláře se také nebojí. "Po desetiletém souboji o místo na českém trhu a se šíří nabídky, která zřejmě nemá ve světě obdoby, bychom měli mít docela solidní chanci," míní Egon Eckert ze společnosti Chance. Zdrženlivější je internetový podnikatel Jiří Hlavenka: "Na úspěch českých společností bych si nevsadil. Dá se očekávat silný nástup offshorových sázkových kanceláří, které díky neplacení jakýchkoliv příspěvků do statních rozpočtů budou moci nabízet naprosto nejlepší podmínky." Stejné plány jako u Chance však mají i u konkurence. "V případě spuštění by rozhodně jedním z našich cílů bylo uplatnit se mimo republiku, zvláště směrem na západ," tvrdí Lubomír Ježek. Ani jedna z citovaných stran však zatím nedospěla ve svých úvahách tak daleko, aby připustila zrušení desetiprocentního poplatku, jenž si sázková kancelář účtuje ze vsazené sumy na vlastní náklady a který na internetu obvykle absentuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist