Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změn

Duisenberg: Snižování sazeb končí

Přitvrzování měnové politiky by mělo nastat po prázdninách, tvrdí ekonomové.

Eva Hanáková
Frankfurt/ Praha, 5. 4. 2002
Úrokové sazby necháme prozatím beze změn. Přesně toto rozhodnutí vynesla na včerejším zasedání své bankovní rady Evropská centrální banka. Evropští bankéři tak podle očekávání trhu stále ještě čekají - předtím, než zdraží peníze - na další a hmatatelnější důkazy o oživení ekonomiky eurozóny.
Klíčová minimální sazba, která je hlavním úrokem peněžního trhu eurozóny a určuje náklady na půjčky v celé ekonomice, tak zůstala na 3,25 procenta. Na tuto úroveň ji ECB snížila již loni v listopadu, aby zvýšila spotřebitelskou poptávku a nastartovala ekonomický růst v zemích Evropské unie.
"Ekonomika se již odrazila ode dna a makroekonomické ukazatele posílily očekávání ekonomického oživení v průběhu tohoto roku," uvedl na včerejší tiskové konferenci šéf ECB Wim Duisenberg. Tím současně potvrdil, že období snižování úroků skončilo a ekonomika již další pomoc v podobě nižších sazeb nepotřebuje.
Analytici však zatím nepředpokládají, že by banka začala s jejich zvyšováním v dohledné době. Všech třicet ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg se domnívá, že ECB by k přitvrzování měnové politiky měla přistoupit nejdříve po letních prázdninách. "Domnívám se, že v červnu dojde nejprve ke zvýšení úroků ve Velké Británii, teprve poté bude následovat eurozóna," sdělil agentuře Bloomberg Philip Shaw z finančního ústavu Investec Bank.
Zdražení peněz by však mohlo přece jen nastat o něco dříve. To vše v případě, že by se i nadále podstatně zvyšovaly ceny ropy.
"Pokud by růst její ceny přetrval, znamenalo by to riziko jak pro inflaci, tak pro výnosy firem," potvrdil Bloombergu Duisenberg. Hlavním úkolem ECB totiž je udržovat cenovou stabilitu v eurozóně od nuly do dvou procent. Roční míra inflace tu již v březnu kvůli vyšším cenám ropy vzrostla na 2,5 procenta z únorových 2,4 procenta.
"Růst hodnoty strategické suroviny sice zvyšuje inflační tlaky, ekonomika ale ještě není natolik silná, aby ji to nepoškodilo," dodala však pro agenturu Reuters ekonomka Deutsche Bank Manuela Preuschlová.
Ke stejnému kroku ohledně žádných změn v úrokových sazbách se stejně jako ECB včera odhodlala také britská centrální banka. Klíčová repo sazba tak i nadále zůstává na čtyřech procentech, což je nejmenší hodnota za posledních 38 let.