Omská mumie je lepší než Lenin

Omsk/Praha, 10. 6. 2002
Mauzoleum s tělem bývalého sovětského vůdce Vladimíra Iljiče Lenina kdysi platilo za svatyni. Pokud by ale v době jeho vzniku dali na radu neznámého laboranta ze Sibiře, mohlo se mrtvému "dařit" o poznání lépe.
Vědecký asistent ve městě Omsk objevil již před sedmdesáti lety unikátní metodu balzamování lidských těl, která může směle soupeřit se způsobem použitým při mumifikaci sovětského vůdce.
Mrtvé tělo ošetřené touto metodou je nyní k vidění v expozici omské Lékařské akademie. Nebožtík vypadá téměř stejně jako v roce 1933, kdy mrtvolu ošetřil laboratorní samouk Andrej Romadanovský.
Ten přišel na výjimečný způsob balzamování bez jakékoli cizí pomoci, zatímco ve své době revoluční techniku ošetření mrtvého Leninova těla vymýšlel v roce 1924 celý tým vědců.
Do širšího povědomí veřejnosti se však podle ruských médií citovaných britskou zpravodajskou stanicí BBC Romadanovského metoda nikdy nedostala. Zapadla hned po svém objevení.
Je známo pouze to, že sibiřský laborant použil při výrobě balzamovacího přípravku kombinaci formalinu, alkoholu a glycerinu. Tajemství však spočívá v jejich sloučení, které podle ruské televize nikdo z jeho pokračovatelů doposud nebyl schopen napodobit.
Zatímco Leninovo tělo je v moskevském mauzoleu udržováno při odpovídajícím tlaku vzduchu a teplotě, neznámou mumii na Sibiři chrání pouze skleněný sarkofág před prachem.
"Přesto je od roku 1933 tělo téměř neporušené, což platí i pro všechny vnitřní orgány," uvádí stanice BBC.
Identita sibiřské mumie není známa, avšak podle ruské televize by mohlo jít o tělo jednoho z dobrovolníků, který se nabídl pro vědecké experimenty.
Aby udrželi v dobré kondici tělo o poznání slavnějšího Lenina, musí mu vědci věnovat soustavnou péči. Jeho tvář a ruce dvakrát týdně ošetřují speciální tekutinou a jednou ročně je mauzoleum zavřeno, to aby mohli ošetřit celou mumii.
O Lenina se stará zvláštní výzkumný institut založený s cílem uchovat tělo zakladatele Sovětského svazu na věčnost.
Ani jeho úsilí však nedokázalo zabránit tomu, že se mauzoleum, před kterým v dobách existence Sovětského svazu stávaly dlouhé fronty, nyní potýká s dramatickým poklesem zájmu návštěvníků.
Personál muzea Lékařské akademie v Omsku si se "svou" mumií takovou práci rozhodně nedává. "Udělali pouze to, že kolem ní rozptýlili prášek proti molům," píše stanice BBC.
Mezi oběma případy existuje ještě jeden podstatný rozdíl.
Tým specialistů, který balzamoval Lenina, dostal za svou práci zaplaceno. Totéž platí o vědcích, kteří techniky balzamování zkoumají pro užitek svých klientů z řad bohatých Rusů, toužících po nesmrtelnosti vlastního těla.
Andrej Romadanovský nedostal za svůj objev nic. Zemřel v anonymitě v Omsku a svou recepturu si vzal s sebou do hrobu.
(luc)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist